„Fragmenty piękna”-wystawa Małgorzaty Chłopek
Ostatni w starym roku wernisaż wystawy malarstwa odbył się w Dąbrowskim Domu Kultury. Otwarto w nim ekspozycję malarstwa Małgorzaty Chłopek.
Pasją pochodzącej z Luszowic artystki (obecnie mieszkanki Tarnowa) są: malarstwo, techniki graficzne i rysunek. Zajmuje się także literaturą (pisze wiersze i opowiadania) oraz wykonywaniem ilustracji do książek.
Z wykształcenia jest plastykiem. Jej ulubione style w sztuce to: secesja i surrealizm, toteż prace artystki cechują płynne faliste linie, swobodne układy kompozycyjne w pastelowej kolorystyce, z elementami niekiedy burzącymi logiczny porządek rzeczywistości. Jej malarstwo nie naśladuje natury, lecz koncentruje się na wnętrzu i przeżyciach duchowych artystki. Często są to wizje groteskowe, z pogranicza jawy, snu i fantazji, będące odzwierciedleniem marzeń, lęków i wyobrażeń. Swobodne operowanie linią w jej obrazach jest nośnikiem emocji, środkiem przekazu i ekspresji. Łatwość kompozycji, siła barwy, mnogość i różnorodność tematów, wszystko to wskazuje na niezwykle wyrobiony zmysł obserwacji i smak artystyczny malarki.
Jak sama artystka mówi o sobie: „Od zawsze pasjonuje mnie surrealizm, będący stroną magiczną w świecie sztuki malarskiej. Również symbolizm, którego wyrazy przestają być szyfrem, zagadką dla wrażliwych obserwatorów”.
Wzbogaceniem wernisażu były prezentacje wokalne laureatów IV Międzypowiatowego Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Poszukiwania” (poezja śpiewana, z terenu powiatu dąbrowskiego). Dla artystki i gości wernisażu zaśpiewali: Ilona Krawczyk, Paulina Knutelska (w asyście Anny Michalczyk i Ryszarda Streba) i Katarzyna Reczek (z Ingą Piotrowską).
Otwarcie wystawy uświetnili swą obecnością m.in.: Władysław Knutelski (Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej), Marek Minorczyk (Wiceburmistrz Gminy), Ewa Drzazga (Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie), Ryszard Siepiora (Prezes Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta).
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do połowy grudnia.
źródło: DDK