Dzisiaj:
Wtorek, 7 stycznia 2025 roku
Chociesław, Izydor, Julian, Lucjan, Walenty

Forum Gospodarcze Polonii Świata

30 lipca 2016 | Brak komentarzy

Trwające w dniach 22-23 lipca br. w Tarnowie Forum Gospodarcze Polonii Świata zgromadziło, w Teatrze im. L. Solskiego około 130 gości z 23 krajów.

Jak podkreślają jego uczestnicy, tego typu impreza jest okazją do nawiązania bezpośrednich, międzynarodowych kontaktów biznesowych. Aby w przyszłości ten kontakt ułatwić, podpisano porozumienie o współpracy między Polską Izbą Przemysłowo – Handlową a Polish American Builders Association.

W niedziele 24 lipca, blisko 50 uczestników forum gościło na Powiślu Dąbrowskim, gdzie zwiedzili ciekawe zabytki i warte zobaczenia miejsca. Na Forum Gospodarczym Polonii Świata nie zabrakło przedstawicieli naszego powiatu. W sobotę 23 lipca w spotkaniu uczestniczyli samorządowcy: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, a także przedsiębiorcy Jan Kowal (SĘKPOL) i Andrzej Pikul (D’accord).

Na dwudniowym forum w tarnowskim teatrze gościli przedstawiciele Polonii, samorządowcy oraz przedsiębiorcy. To, że przyjęli państwo zaproszenie na forum do Tarnowa, najlepiej świadczy o tym, że jest potrzeba organizacji takich spotkań, potrzeba prowadzenia rozmów biznesowych – podkreślał Roman Ciepiela Prezydent Miasta Tarnowa. Większość uczestników stanowili przedsiębiorcy i reprezentanci instytucji polonijnych, głównie zza granicy.

Tego typu imprezy pokazują, że najlepszy jest kontakt bezpośredni. Trudno nawiązać współpracę za pośrednictwem maili, dlatego dobrze, że można się spotkać z ludźmi, którzy zajmują się podobną działalnością, mają pomysł na wspólne inicjatywy. Ledwo zaczęło się forum, a już udało się nawiązać kontakt z jedną z organizacji, która poszukuje partnera do realizacji projektu unijnego – tłumaczyła Anita Wójtowicz, prezes Stowarzyszenia Polsko-Francuskiego Florek Entertainment.

Uczestnicy forum rozmawiali m.in. o instrumentach wsparcia dla Polonii, gospodarczej i lokalnej współpracy samorządów RP z Polonią czy polonijnych programach oraz projektach dla przedsiębiorstw. Małgorzata Kawalec, reprezentująca dolnośląski Urząd Marszałkowski podkreślała, że brak jest odpowiednich programów i spójnej polityki, która pomogłaby w nawiązywaniu relacji między polskim samorządem a Polonią. Dyskutowano między innymi o tym, co należy zrobić, by przedsiębiorcy polonijni mieli ułatwiony kontakt z tymi w Polsce. Wszystko po to, by obie strony mogły łatwo nawiązać kontakt i być dla siebie potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Potencjał Polonii nie jest często zauważany i odpowiednio wykorzystany. W mojej ocenie samorządy nie wydają się być zainteresowane współpracą. Chcielibyśmy, żeby Polonia była inaczej przez nie odbierana, by komunikacja była lepsza między dwiema stronami – mówiła z kolei Bożena Rainczuk z Fundacji Polonii Gospodarczej Świata.

W podobnym tonie wypowiadała się Alina Mikołajczyk: Naszą wiedzę i doświadczenie polonijnych biznesów można byłoby lepiej wykorzystać, traktować nas jako swoistych ambasadorów – zaznaczała podczas jednego z paneli dyskusyjnych.

Prelegenci dyskutowali także o tym, jakie warunki do rozwoju powinny mieć osoby prowadzące działalność gospodarczą: Polscy przedsiębiorcy powinni mieć w Polsce lepiej niż w innych krajach. Problemem polskiej gospodarki jest jakość polskich polityków – podsumował Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Podczas forum, 23 lipca, Tadeusz Kwiatkowski gospodarz naszego powiatu przedstawił powiat dąbrowski, omawiając jego położenie, walory krajoznawcze i turystyczne. Omówił również jak przedstawia się w naszym regionie przedsiębiorczość, na przykładzie prężnie działających i wciąż rozwijających się dużych firm.

Na terenie powiatu działalność gospodarczą prowadzi około 3 tysięcy firm. 77,6 % działających firm to osoby fizyczne. Następnie spółki cywilne (5,2%) oraz stowarzyszenia, organizacje, fundacje (4,6%). Podstawowe sektory gospodarki to rolnictwo, przemysł z budownictwem oraz usługi. Dominującym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej są usługi. W powiecie, z powodzeniem, prowadzą działalność duże firmy, bardzo dobrze prosperujące, m.in.: ZBUD Sp. z o.o., SĘKPOL, D’accord, BED LUX, TARSMAK, POLONAISE, Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw – TRACZ, Grupa Producentów Rolnych Pieczarka Galicyjska Sp. z o.o., Przetwórstwo Owocowo – Warzywne VITKANEX, Piekarnia&Cukiernia SOKOŁOWSKI. – mówił starosta.

Głos zabrał również Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który omówił Specjalną Strefę Ekonomiczną Dąbrowy Tarnowskiej w Morzychnie – jedną z podstref Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Zapraszam do skorzystania z oferty Specjalnej Strefy Ekonomicznej Gminy Dąbrowa Tarnowska. Na terenie gminy możemy poszczycić się licznymi przykładami dobrych praktyk inwestycyjnych i biznesowych oraz doskonałego wykorzystania możliwości stworzonych przez fundusze europejskie. – mówił burmistrz.

Przedstawiciele naszego powiatu wzięli także udział w dyskusji panelowej, podczas której przedstawili nasz region jako miejsce przyjazne inwestycjom i gotowe na nowe pomysły prorozwojowe. Zapewnili również, że lokalne władze chętnie widzą lokowanie zakładów produkcyjnych i usługowych w Morzychnie.

Pozyskaliśmy Strefę Aktywności Gospodarczej dla Gminy Dąbrowa Tarnowska, a zarazem powiatu dąbrowskiego, chociaż muzę przyznać, że nie było to łatwe zadanie. Strefa obejmuje obszar scalony o powierzchni 15,16 hektarów z uregulowanym stanem prawnym i aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. W strefie możliwe jest lokowanie zakładów produkcyjnych i usługowych. Stawiamy na zrównoważony rozwój i odważne inwestycje. – mówił starosta.

Podczas dyskusji przedsiębiorca Andrzej Pikul mówił o ambitnych planach rozwoju w zakresie m.in. produkcji mebli głównie na eksport, które chce realizować właśnie na terenie Podstrefy Dąbrowa Tarnowska. Przyznał, że jest on inwestorem, który odebrał już zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie tej strefy.

Nasza gmina jest przykładem dobrych praktyk inwestycyjnych i biznesowych oraz doskonałego wykorzystania możliwości stworzonych przez fundusze europejskie. Zarówno miasto jak i obszary wiejskie gminy doświadczają korzystnych zmian ekonomicznych, społecznych i kulturowych. Miasto Dąbrowa Tarnowska jest stolicą gminy i powiatu, ważnym ośrodkiem samorządowym o charakterze miejsko-wiejskim. – mówił burmistrz Krzysztof Kaczmarski.

Forum było doskonałą okazją do tego, by wzmocnić kontakty między przedstawicielami Polonii a polskimi przedsiębiorcami. Służyć ma temu podpisane 21 lipca porozumienie o współpracy, którego sygnatariuszami są Polska Izba Przemysłowo – Handlowa i Polish American Builders Association. Obie organizacje zobowiązały się do wspólnej promocji w Polsce i Stanach Zjednoczonych, wymiany handlowej, pomocy w znajdowaniu partnerów strategicznych, a także wsparcia przy wejściu na rynek.

Świetnie, że te imprezy odbywają się lokalnie, gdzie możemy poznać takie miasta jak Tarnów. Dotychczas uczestniczyliśmy w targach, które były organizowane w Stanach. Takie spotkania pozwalają nam porozmawiać osobiście z inwestorami, którzy są zainteresowani współpracą. Te rozmowy często okazują się bardzo owocne. – zauważyła Marta Rog, reprezentująca PACBA.

Niedzielne spotkanie na Powiślu Dąbrowskim rozpoczęło się w Ośrodku Spotkania Kultur, gdzie uczestnicy forum zostali powitani przez starostę i burmistrza. Tam zapoznali się z bogatą i ciekawą historią tego obiektu, a także z jego obecnym funkcjonowaniem. Następnie udali się do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie – stanowiącego Zespół Historii Drogownictwa GDDKiA, zwiedzając liczący się na świecie zbiór zabytkowych maszyn drogowych. W Zalipiu z kolei poznali zwyczaj malowania domów oraz wnętrz mieszkalnych w unikalne kwiaty przez miejscowe artystki. Podczas wizyty w Domu Malarek, mieli okazję przyjrzeć się jak powstają tradycyjne, sławne na cały świat, zalipiańskie ornamenty kwiatowe. Wizyta w tych miejscach była bardzo interesująca dla gości. Polonia zagościła także w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, gdzie mogła zapoznać się również z ofertą lokalnych przedsiębiorstw, a także skosztować regionalnych oraz tradycyjnych potraw i wyrobów tj. grądzkie blachorze, strojcowskie zawijoki, zolipskie pirogi, tradycjna zupa smęgrzowska, a także chleb żytni gruszowski i wielu różnych wyrobów piekarniczych. Było to również okazja do spacerów i zwiedzenia malowniczo położonego breńskiego zespołu dworsko-parkowego.

Regionalne przysmaki zostały przygotowane m.in. przez: Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Grądach, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów, Dom Malarek w Zalipiu oraz Piekarnię-Ciastkarnię „Sokołowski”. Piekarnia „Sokołowski” specjalnie na tę okazję oprócz pieczywa przygotowała ciasteczka z herbem powiatu dąbrowskiego, będące pamiątką dla gości z Polonii. Spotkanie umilił występ kapeli podwórkowej „Stare Wiarusy”, działającej przy Centrum Polonii-Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Starostwo Powiatowe w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)