Finaliści V edycji „Poszukiwań”
Historia turnieju „Poszukiwania” ma ponad 10 lat. Rywalizacja w pierwszym okresie odbywała się trzystopniowo, poczynając od eliminacji w powiatach, półfinału w Dębicy i skończywszy na finale ogólnopolskim w Sanoku.
Po rezygnacji Sanoka i Dębicy tradycje „Poszukiwań” podtrzymywane były przez ośrodki kultury w Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej. Pięć lat temu z inicjatywy Pawła Chojnowskiego – dyrektora DDK zaczęto rozgrywać te swoiste zawody kultury słowa i piosenki poetyckiej w trójkącie powiatów sąsiadujących ze sobą, tworzących region (tarnowski, brzeski i dąbrowski).
DDK porozumiał się z partnerami: MOK w Brzesku i Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną w Żabnie – potencjalnymi organizatorami eliminacji na terenie tych powiatów. Dzięki życzliwości, zrozumieniu potrzeb środowiska i wsparciu merytorycznemu ze strony Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu turniej jest rozgrywany cyklicznie, kończąc się uroczystym finałem w jednym z trzech miast. 2012 rok to czas Dąbrowy Tarnowskiej – gospodarza finału, najlepsi z najlepszych spotkają się w Ośrodku Spotkania Kultur (była synagoga chasydzka), rywalizując o najwyższe laury pomiędzy sobą w turnieju poezji śpiewanej i recytatorskim.
W szranki eliminacji powiatowych w stolicy Powiśla stanęło 49 uczestników. Prezentacje konkursowe oceniała komisja w składzie: Ilona Stanaszek (przewodnicząca), Bogumiła Miodowska-Ćwierz (poezja śpiewana, recytacje uczniów szkół podstawowych), Marta Warias, Paweł Chojnowski (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne), Daniel Klaczak (ocena prezentacji muzycznych).
Komisja przyznała w poszczególnych kategoriach następujące nagrody i wyróżnienia:
< TURNIEJ POEZJI ŚPIEWANEJ:
- gimnazja:
I miejsce – Katarzyna Reczek (DDK)
II – Sylwia Pikul (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
III – Laura Orwat (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej),
- szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Klaudia Lechowicz (ZSP nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej)
II miejsce – Halina Kochanek (ZSP nr2 w Dąbrowie Tarnowskiej)
< TURNIEJ RECYTATORSKI:
- szkoły podstawowe (klasy IV-VI):
I miejsce – nie przyznano
II – nie przyznano
III – nie przyznano
oraz 7 równorzędnych wyróżnień dla: Agnieszki Świętek (PSP w Laskówce Chorąskiej), Macieja Tobiasza (SP w Woli Mędrzechowskiej), Mateusza Minora (PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej), Dominiki Rzeźnik i Anny Nawrockiej (PSP w Gruszowie Wielkim), Dawida Rodaka (NNSP w Żelazówce), Weroniki Moździerz (SP w Zarzeczu Dużym),
- gimnazja:
I miejsce – Anna Watroba (Gimnazjum w Oleśnie)
II ex aequo – Kamil Rodak i Katarzyna Rarus (obydwoje – Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej),
III – Jagna Golemo (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)
oraz 3 równorzędne wyróżnienia dla: Katarzyny Ryczek (Gimnazjum w Gruszowie Wielkim), Oliwii Fido (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Justyny Otfinowskiej (Gimnazjum w Radgoszczy),
- szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Barbara Kulik (ZSP nr1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
II miejsce – Małgorzata Sitko (ZSP nr1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
III miejsce ex aequo – Agata Musiał, Karolina Bartoń (obie ZSP nr1 w Dąbrowie Tarnowskiej) oraz Patrycja Wójcik (ZSP nr 2 w DT)
oraz 1 wyróżnienie dla Anety Zielińskiej (ZSP nr1 w DT).
DDK zapewnił wszystkim pamiątkowe dyplomy, poczęstunek, a laureatom i wyróżnionym ufundowali nagrody książkowe.
Do międzypowiatowego finału jury zakwalifikowało łącznie 21 uczestników, w tym 14 laureatów miejsc I-III w poszczególnych kategoriach, z wyjątkiem recytacji w kat. szkół podstawowych, gdzie zakwalifikowano siedmioro wyróżnionych uczestników.
źródło: DDK