Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Ferie w MBP i Filiach Bibliotecznych

27 lutego 2018 | Brak komentarzy

Zajęcia feryjne w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej zdominował KRAMIK RÓŻNOŚCI, w którym triumfowała dobra zabawa.

Bezpłatne warsztaty o sztuce zabawkarskiej trwały od 12 do 23 lutego br., od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-14:00 i wypełniły wolny czas chętnym dzieciom w wieku od 7 do 12 lat.


„Roztańczony sznurek”, „Aluminiowy mix”, „Ruchomy gadżet”, „Paseczki i wstążeczki”, „Stuk i huk”, „Balonowa afera” – to tylko niektóre tytuły zajęć plastycznych, które królowały podczas tegorocznych „Ferii w Bibliotece”. Majsterkowicze najpierw zaprojektowali, a później z wielorakich i łatwo dostępnych materiałów wykonali przeróżne „sprzęty”, które pokazały im, że świetna zabawa nie musi wcale oznaczać wielkich kosztów i umiejętności, a frajdę zapewnić może wspólnie spędzanie czasu przy nieskomplikowanych, ale wciągających zabawach, bez wykorzystania komputera, telefonu itp. Przekazano też dzieciom wiedzę o początkach zabawek, ich rozwoju na przestrzeni lat oraz sposobach na wykonanie niebanalnych, ale łatwych konstrukcyjnie zabawek, a też zaprezentowano gry podwórkowe, planszowe i inne, w jakie bawili się ich rodzice, dziadkowie… Wykonane „sprzęty” posłużyły dzieciom do ruchowych i teatralnych zmagań, których przebieg mogli oni sami aranżować pod okiem bibliotekarek i z wykorzystaniem dostępnej w dziale tematycznej literatury.

Odbyły się również rozmówki o bezpieczeństwie i zagrożeniach podczas zimowych rozrywek, którymi kierowali panowie: st. post. Krzysztof Gmyra i sierż. Michał Tyka z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Niezwykle barwnym i wesołym wydarzeniem ferii było „Show dla dzieci” ze Studiem Fama z Dębicy w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego Marszałka Województwa Małopolskiego z projektu „Z gwiazdami… nie tylko zaczytani”. Projekt realizowany jest w 3 gminach subregionu tarnowskiego czyli: Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Gminne Centrum Kultury w Żabnie oraz Dąbrowski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Realizatorem projektu jest Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Ale nie na tym koniec feryjnych atrakcji… Jedno ze spotkań zatytułowano: „Dzień Amerykański”, a to w związku gadżetami otrzymanymi od Polonii Amerykańskiej. Wśród nich znalazły się zabawki, słodycze oraz materiały dekoracyjne i edukacyjne związane ze Stanami Zjednoczonymi i z ich wykorzystaniem przeprowadzono pogadankę o Ameryce Północnej, w szczególności Stanach Zjednoczonych, były też tematyczne quizy i konkursy.

Warto dodać, że w jednym z zajęć feryjnych towarzyszyły dzieci z Szkoły Podstawowej w Śmignie, był to czas nie tylko na wspólne poznanie się, wymianę pomysłów i pogadankę o zabawkach, ale też sportową rywalizację, oczywiście z przymrużeniem oka. W „Kramiku różności” nie zabrakło także głośnych czytań, a dzieci miały do dyspozycji: przybory plastyczne, książki i czasopisma, gry planszowe, klocki, puzzle itd.

*************************************************************************************************************

FERIE ZIMOWE W FILIACH MBP

Luty dobiega końca, a wraz z nim zakończyły się zajęcia z okazji ferii zimowych w Filiach Bibliotecznych MBP. Wszystko, co dobre szybko się kończy jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom „Ferii w Bibliotece” nie będzie brakowało. Ferie w bibliotekach w Szarwarku i Nieczajnie Górnej zaczęły się od zajęć poświęconych Walentynkom.

Młodzi plastycy wykonali razem plakat i piękne kartki walentynkowe przyozdobione czerwonymi serduszkami i nie tylko, do których dołączyli ułożone przez siebie wierszyki, a utworzona całość prezentowała się wyśmienicie.

W tygodniu, w którym wypadał Międzynarodowy Dzień Kota w filiach poświęcony był dzień wszystkim literackim mruczkom. Tego dnia ”gościem” była kotka Pusia, o której przygodach opowiadała jej właścicielka, były też zagadki i kocie zabawy, a na koniec dzieci wykonały papierowe koty i koteczki, które umieściły na planszy. W czasie zajęć dzieci malowały bałwankowe prace plastyczne, które powstały w oparciu o czytane zimowe bajki, a także odbyły podróż dookoła świata z Fileasem Foggiem podczas spotkań nawiązujących do twórczości francuskiego pisarza Juliusza Verne’a z okazji 190. rocznicy jego urodzin.

Natomiast największą atrakcją tegorocznych ferii w Filii MBP w Smęgorzowie były „kuchenne rewolucje”. Pani Teresa Rygielska, po raz kolejny, przekonała dzieci o tym jak świetnie można się bawić podczas pieczenia. Tym razem uczestnicy warsztatów poznawali tajnik pieczenia tortów, torcików i ciasteczek. Dużym zainteresowanie cieszyły się również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Z kolei w Filii w Gruszowie Wielkim uczestniczy zajęć mieli okazję między innymi odbyć wirtualny spacer po Krakowie i Paryżu nie ruszając się z biblioteki, a także zapoznać się z programem Quiver i Quiver Fashion do tworzenia animacji 3D. We wszystkich filiach nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych. Uczestnicy mogli posłuchać czytanych bajek, a także pograć w ciekawe gry planszowe, czy bawić się wspólnie ze znajomymi w zgadywanki, quizy i kalambury. Wszystko to sprawiło, że nie było miejsca na nudę. Ferie zimowe dobiegły już końca, ale drzwi Bibliotek są otwarte i czekają na tych, którzy zechcą się z nimi zaprzyjaźnić.

MBP w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)