Europejski numer, który ratuje życie -112 (film)
11 lutego obchodzony jest europejski dzień numeru 112. Jest to numer alarmowy, pod który można zadzwonić w razie wypadku, nagłego zachorowania w pracy, w szkole, czy na wakacjach w Polsce i za granicą. Europejski numer alarmowy 112 działa już we wszystkich krajach UE.
W sytuacjach kryzysowych liczy się każda sekunda. Gdy czyjeś życie jest zagrożone wybieramy numer 112.
Unia Europejska wprowadziła wspólny dla wszystkich państw członkowskich numer alarmowy. Można pod niego dzwonić lub pod numer 999 (w Polsce). Dzięki europejskiemu numerowi alarmowemu Polacy mogą bezpiecznie i swobodnie podróżować po całej europie i szybko otrzymać pomoc.
Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne. Numer można wybrać z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub z automatu telefonicznego. Zazwyczaj połączenie mogą również wykonywać osoby, którym skończył się kredyt w telefonie lub które znajdują się poza zasięgiem własnej sieci.
Ustalenie dokładnej lokalizacji osoby dzwoniącej pod numer 112 może przyspieszyć przybycie służb ratunkowych, ograniczyć skutki obrażeń oraz ocalić życie. Dlatego dzwoniąc pod numer alarmowy dzięki systemowi SWD Dyspozytor Medyczny może zlokalizować miejsce, w którym potrzebna jest pomoc.
W Małopolsce informację o zagrożeniu życia i zdrowia odbierają 2 dyspozytornie w Krakowie i w Tarnowie. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Tarnowie kieruje działaniami 37 karetek pogotowia ratunkowego. Dyspozytor tarnowskiego pogotowia nie tylko kieruje karetkę w miejsce zdarzenia ale także udziela instrukcji jak należy postępować z człowiekiem w stanie zagrożenia życia do momentu przyjazdu ZRM.
Pamiętajmy żeby osoby starsze, samotne miały dostęp do numeru alarmowego, numeru który ratuje życie.
Robert Żurawski