Dzisiaj:
Środa, 22 stycznia 2025 roku
Anastazy, Dobromysł, Gaudencjusz, Gaudenty, Marta, Wincenty

ELEKTRONICZNE SĄDOWNICTWO – POZNAJ LEPIEJ JEGO SPECYFIKĘ

28 października 2024 | Brak komentarzy

Artykuł partnera
Rozwój technologii przyczynił się do automatyzacji wielu procesów zachodzących w branżach. Również sądownictwo nieco zmieniło swoją formę, częściowo przechodząc w tryb online – dowodem na to jest e-sąd, IV Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

Jest to instytucja, która ma swoją fizyczną postać, jednocześnie będąc jedynym właściwym sądem do rozpatrywania spraw toczących się w elektronicznych postępowaniach upominawczych.

To, co wyróżnia e-sąd, to przede wszystkim fakt, że rozpatruje on sprawy wierzycieli i dłużników niezależnie od ich miejsca zamieszkania, siedziby, a także wartości przedmiotu sporu, rozstrzygając sprawy w trybie EPU, czyli elektronicznego postępowania upominawczego. E-sąd cały czas zyskuje na popularności, a wszystko to za sprawą szeregu zalet, jakie skrywa ten proces. Już dziś dowiedz się więcej na jego temat i zapamiętaj najważniejsze informacje. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać!

E-sąd w pigułce. Najważniejsze informacje

Sąd elektroniczny rozpatruje zarówno sprawy cywilne, gospodarcze oraz pracownicze, które dotyczą między innymi zwlekania z wypłatą wynagrodzenia czy uregulowania zaległych faktur. Działalność e-sądu jest ściśle określona, dlatego nie załatwimy w nim spraw rodzinnych, takich jak wnioskowanie o zapłacenie zaległych alimentów. Stąd bardzo ważne jest, by dobrze orientować się, co właściwie da się załatwić poprzez elektroniczne sądownictwo. E-sąd zajmuje się rozstrzyganiem stosunkowo prostych spraw, które są nieskomplikowane pod kątem dowodów. Co za tym idzie, roszczenie nie może być bezzasadne, a co do samego istnienia długu nie mogą istnieć żadne wątpliwości. Jednocześnie roszczenie nie może być starsze niż trzy lata. Jeżeli spełniasz te przesłanki, nic nie stoi na przeszkodzie by dochodzić nawet bardzo wysokich kwot.

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest cenione przez wielu obywateli – głównie ze względu na szybkość działania. Pozew można złożyć samodzielnie, zaś opłata sądowa jest niższa od tej, jaką należy wnieść przy tradycyjnym postępowaniu. Osoba dochodząca roszczeń może liczyć na szybkie wydanie nakazu zapłaty oraz jego uprawomocnienie – o ile pozwany nie wniesie sprzeciwu. Wniesienie pozwu przebiega za pomocą elektronicznego formularza, którego wypełnienie przebiega w zaledwie kilku krokach. Oto, co musisz zrobić po zalogowaniu się do swojego konta i przejścia do składania pozwu.

  • Krok I: wprowadź i zatwierdź swoje dane.
  • Krok II: podaj dane pozwanego (PESEL, NIP bądź KRS dłużnika).
  • Krok III: wskaż dowody (wybierając je z rozwijanej listy).
  • Krok IV: dodaj swoje roszczenie (żądania wobec pozwanego).
  • Krok V: zaznacz prośbę o zasądzenie zwrotu kosztów w części pozwu dotyczącej kosztów procesu.
  • Krok VI: uzasadnij swój pozew.
  • Krok VII: wskaż numer rachunku bankowego, na który dłużnik powinien uiścić zobowiązanie.
  • Krok VIII: złóż pozew.

Wypełniony e-pozew należy podpisać elektronicznie, następnie zaś uiścić opłatę za wniesienie pozwu. Po tym, jak system dokona autoryzacji płatności, pozew zostanie przeniesiony do zakładki „dokumenty złożone”. W całym procesie pomaga między innymi AIF Kancelaria, prowadząca portal https://e-sad.info.pl/. Serwis umożliwia kompleksową windykację, a także stały dostęp do akt sprawy i kontakt z opiekunem, który posiada niezbędną wiedzę dotyczącą całego procesu.

Czy e-sąd zawsze rozpoznaje sprawę? Zwróć uwagę na kilka kwestii!

Składając pozew do e-sądu, musisz liczyć się z faktem, że ten może nie rozpoznać sprawy – stwierdzając, że nie zostały wypełnione wszystkie trzy przesłanki, które umożliwiają podjęcie dochodzenia roszczeń drogą elektroniczną. Wtedy też e-sąd przekazuje sprawę do tradycyjnego sądu według właściwości ogólnej, tym samym przedłużając całe postępowanie. Z tego powodu składając pozew do e-sądu należy dobrze się zastanowić na temat przesłanek, najlepiej konsultując je ze specjalistami, którzy doskonale znają specyfikę e-sądu i roszczeń, do których można dochodzić jego drogą.