Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

EKOPRACOWNIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2

27 marca 2024 | Brak komentarzy

Kilka dni po rozpoczęciu kalendarzowej wiosny w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej dokonano uroczystego otwarcia specjalnej ekopracowni, która w przyjaznym otoczeniu, przy udziale nowoczesnych pomocy dydaktycznych, będzie służyć również edukacji ekologicznej uczniów.

Kto zna działanie przyrody, ten żyje z nią w zgodzie – pod takim hasłem przebiegło uroczyste otwarcie ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej.

Pracownia powstała w ramach projektu „małE KrOki, duże zmiany – tak w Dąbrowie zarządzamy”. Projekt, który złożyła gmina Dąbrowa Tarnowska, jest współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Gmina otrzymała na ten cel 44 800 zł, a sama musiała zabezpieczyć tylko 5 tysięcy ze środków własnych.

W ramach projektu dotychczasowa pracownia biologiczna zyskała nowe życie. Gruntowna modernizacja klasy objęła malowanie ścian z montażem fototapety, zakup nowych mebli i nowoczesnego wyposażenia – tablicy interaktywnej i współdziałającego z nią mikroskopu cyfrowego. Zainwestowano również w zakup roślin należących, wg NASA, do najlepiej oczyszczających powietrze. Agencja kosmiczna przeprowadziła badania, które pozwoliły wyodrębnić gatunki roślin najlepiej filtrujące powietrze. Zakupiono więc do ekopracowni m.in. skrzydłokwiaty, draceny i trzykrotki umieszczone w „doniczkach” z recyklingu (zużytych puszkach), które nie tylko będą filtrować powietrze, ale również posłużą jako pomoce naukowe. Pierwszy raz już posłużyły, gdyż po uroczystym otwarciu ekopracowni odbyła się w niej krótka pokazowa lekcja biologii przeprowadzona przez nauczycielkę Dorotę Wielgus z udziałem uczniów klasy V D, prezentująca możliwości nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Anna Fido powitała zgromadzonych gości i podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania ekopracowni. Nadleśniczy Krzysztof Majka wygłosił prelekcję pt. „ekołąka” zilustrowaną wykonanymi przez siebie zdjęciami przyrodniczymi gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa. Podkreślił potrzebę zachowania równowagi w przyrodzie. Przykładem oddziaływania globalnego ocieplenia na przyrodę w najbliższym otoczeniu jest masowa wręcz ekspansja modliszki, której występowanie było wcześniej ograniczone wyłącznie do wąskiego obszaru kraju.

W organizację uroczystości włączyła się czynnie cała społeczność szkoły – rodzice i uczniowie, przedstawiciele samorządu uczniowskiego i rady rodziców, nauczyciele i dyrekcja. Każdy z uczestników uroczystości otrzymał ekoupominek. Zielony ekotort przygotował nauczyciel historii i języka polskiego, Sławomir Bator. Jedna z uczennic szkoły zaśpiewała piosenkę ekologiczną napisaną przez nauczyciela muzyki, Kamila Banasia. Przygotowano również, specjalnie na tę okazję, pyszne ekoprzekąski.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)