Dzisiaj:
Niedziela, 17 listopada 2024 roku
Aureliusz, Dionizy, Edmund, Gertruda, Leon, Maria, Marek, Niedamir, Otomar, Paweł, Piotr

E-RECEPTY W CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW

5 września 2019 | Brak komentarzy

Lekarze pracujący w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej spółki medycznej z Pogórza od początku września rozpoczęli wystawianie recept w postaci elektronicznej.

To forma pilotażu – ordynowanie leków w tej formie będzie obowiązkowe od początku przyszłego roku.


W praktyce do zakupu leków potrzebny jest numer PESEL i czterocyfrowy kod, który chory otrzymuje od lekarza. Takiej potrzeby nie ma w sytuacji, kiedy pacjent zarejestruje się w bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia – Internetowym Koncie Pacjenta.

Wśród zalet nowego systemu wymieniana jest częściowa realizacja recepty bez konieczności brania odpisu. Ponadto jeśli pacjent choruje przewlekle to – po ustaleniu z lekarzem – może dostać kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie. Internetowe Konto Pacjenta stwarza też chorym możliwość sprawdzenia, jak przyjmować lek i w jakiej dawce.
Początki funkcjonowania nowego systemu w praktyce powodują jednak pewne niedogodności.

Dotyczą one np. aktualizacji receptariusza– mówi Magdalena Gębica kierująca pracą Zespołu Przychodni CZT. Docelowo system ma być wygodny i zapewnić wzrost bezpieczeństwa oraz większą kontrolę nad procesem terapeutycznym. E-recepty nie można zgubić ani zniszczyć, a nieczytelny podpis lub opis nie są już problemem. Podobnie jak brak pieczątki, której po prostu nie ma.

Nowe rozwiązanie ma pomóc lekarzom w monitorowaniu i prawidłowym przebiegu terapii. Wszystkie dokumenty będą przechowywane w dedykowanym serwisie internetowym na indywidualnych kontach pacjentów, dzięki czemu chorzy nie zapomną ich zrealizować. Pacjent może również umożliwić wgląd w recepty lekarzowi, co pozwoli na kontrolę procesu leczenia osób chorujących przewlekle. Jeśli medyk zauważy, ze recepta nie została wykupiona, może – dla powodzenia terapii – przesłać pacjentowi przypomnienie o konieczności kontynuacji leczenia.

Upoważnienie do wglądu w recepty mogą otrzymać także członkowie rodziny. To rozwiązanie zaplanowano z myślą o seniorach, dzięki czemu ich dzieci lub wnuki mogą sprawdzić, czy krewny wykupił receptę, a w razie potrzeby zrealizować ją samodzielnie.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)