DZIESIĘĆ LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ…
Tylko słuchacze dąbrowskiego UTW, członkowie zarządu i prezes Krystyna Guzik wciąż tacy sami i z tą samą energią rozpoczęli 11 już rok akademicki w historii tej instytucji.
Wyjątkowy, bo połączony z 10. rocznicą powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK i podsumowaniem projektu „Aktywny senior dąbrowski” w ramach zadania „Więcej kultury – więcej tlenu – realizacja inicjatyw społecznych” (program „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021” dofinansowany z funduszy Narodowego Centrum Kultury).
Dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego od dziesięciu lat przy Dąbrowskim Domu Kultury nadszedł czas podsumowań związany z okrągłą rocznicą działalności. Dojrzali studenci UTW uczcili minutą ciszy swoich 11. zmarłych kolegów. W ramach inauguracji 11. roku akademickiego tradycyjnie rozbrzmiała studencka pieśń hymniczna śpiewana podczas uroczystości akademickich „Gaudeamus igitur”.
– Każdy etap życia ma swój smak. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. […] Bo wiek to tylko liczba – rozpoczęła podsumowanie tej owocnej dekady prezes zarządu UTW przy DDK, Krystyna Guzik.
Wiele przez te lata się zmieniło, każdy rok dla dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przynosił coś nowego, tylko słuchacze się nie zmieniali mimo upływu czasu, co podkreślali goście zabierający głos podczas imprezy. Niezmienne było również duże zainteresowanie zajęciami oferowanymi przez uniwersytet. 5 grudnia 2011 r. odbyło się spotkanie założycielskie dąbrowskiego UTW, a 29 marca 2012 r. przypadła pierwsza inauguracja roku akademickiego. Pierwszy inauguracyjny wykład wygłosił Andrzej Gerlach. Dąbrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy DDK uzyskał przez ten czas brązowy, a później srebrny certyfikat jakości. UTW to głównie edukacja i wykłady (raz w tygodniu), co dało przez dekadę już 250 wykładów z różnych dziedzin. Na dąbrowskim uniwersytecie dla seniorów wykładali dotychczas m.in. z Dąbrowy, Tarnowa i regionu: Paweł Chojnowski i Lucyna Chojnowska, burmistrz Stanisław Początek i burmistrz Krzysztof Kaczmarski, przewodnicząca rady powiatu dr Marta Chrabąszcz, Barbara Golemo, Halina Sarat, Jolanta Stelmach, dr Anna Jastrzębiec-Witowska, Włodzimierz Piasecki, dr Andrzej Skowron, dr Marcin Mikos, ks. dr hab. Jan Bartoszek, ks. proboszcz Stanisław Cyran, ks. dr hab. Robert Biel, Michał Surynt, Włodzimierz Musiał, dr Tomasz Załęcki, dr Marek Smoła, dr Bogusław Wójcik, dr Piotr Drewniak, Andrzej Pasławki, Wojciech Nalepa, a nawet dawny rektor UJ, prof. dr hab. Franciszek Ziejka.
Seniorzy – studenci przez cały czas istnienia UTW korzystali i korzystają m.in. z lektoratów języka angielskiego i niemieckiego, warsztatów czytelniczych organizowanych we współpracy z biblioteką w Centrum Polonii w Brniu i ówczesną dyrektor Ewą Drzazgą oraz Barbarą Grzebieniowską, warsztatów ikonografii i Judaizmu prowadzonych przez Pawła Chojnowskiego, warsztatów w Zalipiu, warsztatów rękodzielniczych i udzielania pierwszej pomocy czy treningów pamięci. Były też zajęcia ruchowe: korzystanie z basenu, taniec przy muzyce, ćwiczenia na sali gimnastycznej.
Studenci UTW wyjeżdżali również na wycieczki krajoznawcze: na zaproszenie posła Władysława Kosiniaka-Kamysza do Warszawy; do Teatru Słowackiego, na Wawel, kilkakrotnie do opery (korzystali również ze spektakli operowych w DDK m.in. z Metropolitan Opery), do Muzeum Narodowego w Krakowie, na koncerty w Lutosławicach, do Niecieczy na występy zespołu teatralnego, do Jadownik Mokrych, Iwonicza Zdroju (dąbrowscy studenci UTW spędzili tam rekreacyjny tydzień dzięki starostwu powiatowemu w Dąbrowie Tarnowskiej, które to sfinansowało), do Ćmielowa, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Polin, na warszawskie Powązki. Seniorzy odwiedzili także cmentarz we Lwowie. UTW zorganizowało dla słuchaczy dwudniowy wyjazd śladami Łemków; brali również udział w Spartakiadzie Seniorów uzyskując dobre lokaty, czytali – przebrani w stroje epokowe – w ramach Narodowego Czytania w breńskiej bibliotece. Co roku w styczniu uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu kolęd w synagodze, a w Centrum Polonii w Brniu – w spotkaniu opłatkowym.
Każdego roku słuchacze UTW bawili się na balu noworocznym – ostatnia taka zabawa taneczna z okazji nowego roku odbyła się w styczniu 2020 r., dalsze plany pokrzyżowała pandemia. Ale pandemia nie zniszczyła zapału prezes i Zarządu UTW – wiele zajęć udało się przeprowadzać online lub z zachowaniem stosownych obostrzeń sanitarnych – lektorat języka angielskiego odbywał się online, a niemieckiego – w wolnym pomieszczeniu w restauracji. Część zajęć ruchowych odbywała się na świeżym powietrzu – spacer z kijkami w terenie, Spartakiada Seniorów na dąbrowskich obiektach sportowych. Dąbrowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku od początku pomagała PWSZ w Tarnowie, przy której działa tarnowski UTW. Otrzymał także wsparcie od: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, gminy Dąbrowa Tarnowska i powiatu dąbrowskiego, posła Władysława Kosiniaka-Kamysza. Niektórzy wykładowcy rezygnowali z honorarium za wykłady. Od początku pomagał dyrektor DDK Paweł Chojnowski oraz pracownicy Domu Kultury.
– Żeby dalsze życie nie było jesienną szarugą, a złotą polską jesienią – życzyła na koniec prezentacji i podsumowania dziesięciolecia działalności prezes Zarządu UTW, Krystyna Guzik.
Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego podkreśliła wojewódzkie wsparcie dla dąbrowskiego UTW i wyraziła nadzieję, że nigdy nie zabraknie funduszy na realizację dalszych planów i zamierzeń. Przewodnicząca rady powiatu Marta Chrabąszcz pochwaliła, że słuchacze UTW, mimo upływającego czasu, wyglądają coraz młodziej. Poseł Wiesław Krajewski podkreślił wsparcie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Kultury i Sportu dla dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Starosta Lesław Wieczorek powiedział, że UTW daje przykład, jak powinna wyglądać współpraca i bieżąca działalność. Ks. Zbigniew Szewczyk, w zastępstwie proboszcza Stanisława Cyrana wyraził nadzieję, że Jezus Przemieniony z sądeckiej Fary zmieni ten czas w złotą jesień. Wiceprezydent Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski przypomniał, że razem z byłym burmistrzem Stanisławem Początkiem, dziś radnym powiatowym, wspierał UTW („wspomagaliśmy w rozwoju”), a nie tak dawno sam był słuchaczem i ma nadzieję, że wkrótce wróci na uniwersytet. Odczytał dwa adresy okolicznościowe: w imieniu posła Władysława Kosiniaka-Kamysza i swoim. Burmistrz Krzysztof Kaczmarski odczytał adres okolicznościowy i pochwalił Martę Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego za pomoc i wsparcie dla dąbrowskiego UTW oraz prezes Krystynę Guzik za „ogromną pracowitość i zaangażowanie w sprawy uniwersytetu”.
Małgorzata Kopa, rektor PWSZ w Tarnowie, podkreśliła, że wspólnie z tarnowską uczelnią dąbrowski UTW zaczyna 11 rok akademicki, a w Jej przypadku to piąta inauguracja.
– Studiowanie to – w Waszym przypadku – przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem.
Rektor PWZS oceniła, że dąbrowskie UTW jest jednym z najlepszych tego typu uniwersytetów w Małopolsce, a Krystyna Guzik jest bardzo empatyczną, ciepłą osobą.
Maria Kanior z tarnowskiego UTW wspomniała o początkach dąbrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i udziale w tym przedsięwzięciu… Początka, ówczesnego burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej.
– Pan Stanisław Początek wykonał telefon: „Chciałbym, żeby w Dąbrowie Tarnowskiej powstał taki uniwersytet jak w Tarnowie. Zapadło milczenie. Jak to się dalej potoczyło, Państwo wiecie. To nie taki częsty przypadek, że przedstawiciel szeroko rozumianej władzy chce mieć taką strukturę jak UTW u siebie. Nie tylko ten początek (Początek) splótł te dwa uniwersytety. […] W dobie, kiedy wszyscy się spieramy i kłócimy, można tak pięknie współpracować. […] Niesiecie afirmację życia, która w wieku nieodwracalnie dojrzałym jest szalenie istotna – powiedziała Maria Kanior. I pod adresem Krystyny Guzik: Dobrze, że taki człowiek się zdarzył. Słuchaczom dąbrowskiego UTW życzyła zaś: Zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i przeświadczenia, że w tym życiu jest się komuś potrzebnym.
Na dziesięcioleciu UTW nie mogło zabraknąć znanej słuchaczki Krystyny Wentrych, która w zabawny i charakterystyczny dla siebie sposób podsumowała Zarząd i władze dąbrowskiego UTW. O swojej imienniczce, prezes zarządu uniwersytetu powiedziała: Dla Krystyny napiszę taki specjalny dytyramb: mądrość, perfekcjonizm, zwyczajna przyjaźń, ciepło, którym emanują, niezwykła pracowitość i uczynność.
– Wszystko zaczęło się od marzeń panny Krysi Guzik o Uniwersytecie Trzeciego Wieku i przekonania burmistrza do tego planu. Jak Ona to zrobiła, że On Jej uległ??? Odkąd Krysia została cudowną matką dąbrowskiego UTW ozdrowiała. […] Gdy spotyka się Krysia – koziorożec z Krysią – skorpionicą czasem zgrzyta. […] Czas rozrywki jeszcze przede mną. Planów i marzeń bardzo dużo, czasu coraz mniej. Na sponsorów i bogatych panów czekam w holu za godzinę – żartowała znana słuchaczka dąbrowskiego UTW Krystyna Wentrych, podsumowując dekadę działalności uniwersytetu.
Krystyna Wentrych wymieniła osoby zasłużone dla UTW, a wśród nich:
-Paweł Chojnowski (Czasu mam coraz mniej, ale muszę się teraz zając pewnym przystojnym mężczyzną. Proszę o więcej, jeżeli Pan jeszcze może. Mam nadzieję, że żona to słyszy i się cieszy)
– Jerzy Kuta senior i Wojtek Kuta junior
– Krystyna Guzik (Kobieta bez nałogów – to dziś niespotykane)
– Małgosia Majchrowicz (Szykowna dama z archiwalnych filmów)
– Teresa Rygielska; wiceprezes (Zawsze dużo mogła i dużo chciała. Nie zdradziła, czym się pobudzała…)
– Halina Barabasz; skarbnik (Potencjalnie ma warunki, ale trochę za sztywna. Nie widzi tego, jak panowie na nią patrzą)
– Marysia Gdowska; sekretarz (Zrzuciła kilka kilo i wygląda rewelacyjnie. Moja kandydatka na Top Model Senior)
– Marian Rzeźnik (Harcmistrz; pisze wiersze)
– Jasia Wąż (Pisze rzeczowe i piękne sprawozdania. Ponoć prywatnie się rozluźnia. Gdzie, z kim i po czym – nie wiadomo)
– Janusz Marusak (Dużo wie; plotek też. Tylko trzeba Go wziąć w obroty, bo się chłopak marnuje).
Na imprezie podsumowującej 10 lat działalności UTW nie zabrakło jubileuszowego tortu.Uroczystość zakończył piękny koncert piosenki francuskiej w wykonaniu wokalistki Yagi Kowalik i znanego krakowskiego akordeonisty Walentyna Dubrowskijego. Muzyka przeniosła słuchaczy UTW oraz zaproszonych gości z dąbrowskiej sali kinowej wprost na Montmartre – dzielnicę artystycznej bohemy Paryża. Wysłuchali przebojów z repertuaru Edith Piaf (m.in. „Milord” z 1959 r.). Charlesa Aznavoura („La boheme”), Juliette Greco („Je suis comme je suis”) czy Dalidy.
us
fot.UTW