Dzisiaj:
Sobota, 28 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

3 marca 2020 | Brak komentarzy

Apel poległych pod pomnikiem w parku miejskim i złożenie wieńców, uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych, „Koncert w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym” w wykonaniu Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie, wystawa IPN poświęcona ks. Władysławowi Gurgaczowi – kapelanowi Polski Podziemnej oraz coroczny „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym”.

Tak Dąbrowa Tarnowska i oba samorządy uczciły Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych). 

Powiatowe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapoczątkował przemarsz patriotyczny delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańców ulicami miasta do parku miejskiego. Zgromadzonych powitał starosta Lesław Wieczorek. Apel Poległych pod pomnikiem poprowadził Rafał Szydłowski, nauczyciel, prezes reaktywowanego przy ZSP 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz pełnomocnik sekcji strzeleckiej. Delegacje i poczty sztandarowe złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Po obchodach w parku miejskim odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych. Po mszy zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać „Koncertu w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym” w wykonaniu Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie. Zwieńczeniem uroczystości powiatowych było otwarcie wystawy IPN w Domu Parafialnym, poświęconej ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie została zrealizowana przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach zadania publicznego pn. „Żołnierze Niezłomni – Powiat Dąbrowski pamięta”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Patronat honorowy nad obchodami objął Instytut Pamięci Narodowej oraz poseł Wiesław Krajewski i senator Kazimierz Wiatr.

Ks. Władysław Gurgacz za działalność patriotyczną i narodową został zgładzony w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie 14 września 1949 r. Wyrok komunistycznego sądu, wg relacji świadków, wykonano tzw. „strzałem katyńskim”, w potylicę. Wraz z kapłanem zabito także Stefana Balickiego i Stanisława Szajnę. Ksiądz, podobnie jak inni zamordowani z wyroków sądów komunistycznych, został pochowany w nieoznakowanej mogile na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego współbracia, Jezuici, odnaleźli jednak zapiski wskazujące położenie grobu kapelana Polski Podziemnej. Jak wskazują plansze wystawy IPN, ksiądz w czasie procesu zachował postawę niezłomną. Został skazany na karę śmierci wyrokiem WSR w Krakowie z 13 sierpnia 1949 r.  Wyrok w propagandowym procesie ustalono wcześniej, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, by w każdym województwie przeprowadzić przynajmniej jeden głośny proces przeciw duchowieństwu.

Starosta dąbrowski Lesław Wieczorek w rozmowie z e – Kurierem zapowiedział, że powiat chce zapoczątkować szerszą współpracę z IPN w Krakowie, gdyż Instytut oferuje wiele wartościowych wystaw patriotycznych o walorze edukacyjnym.

Miasto zaś uczciło pamięć Żołnierzy Niezłomnych „III Biegiem Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym – Dąbrowa Tarnowska 2020”. Popularny bieg, organizowany corocznie w wielu polskich miastach, w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się tradycyjnie pod patronatem burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego. Dąbrowski Bieg Tropem Wilczym zorganizował Referat Promocji Urzędu Miejskiego. Zabezpieczenie logistyczne imprezy zapewnili Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej JS-2083. W biegu pamięci wzięło udział w tym roku aż sto osób! Bieg odbył się w parku miejskim na dwóch dystansach – 1963 i 3000 metrów.

us

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)