Dzieci w sieci dobrych manier
Staniszewska Z.: Dzieci w sieci dobrych manier. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Debit, 2015.
Żyjemy w dobie Internetu. Szeroki dostęp do technologii cyfrowych niesie ze sobą wiele korzyści, jak również wiele zagrożeń. Na te ostatnie szczególnie narażone są dzieci. Zadaniem pedagogów, wychowawców i rodziców jest ich ochrona. Dlatego tak ważne jest kształtowanie wśród najmłodszych odpowiednich nawyków podczas korzystania z sieci.
Książka Zofii Staniszewskiej „Dzieci w sieci dobrych manier” z pewnością w powyższym zamiarze pomoże. Autorka stworzyła poradnik po internetowym życiu dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat. W sposób zabawny i przystępny dla młodego odbiorcy pokazuje tajniki netykiety. W 14 opowiadaniach podpowiada co wypada, a czego nie wypada robić w Internecie. Porusza różne zagadnienia. Zajmuje się kulturą wpisu na portalach społecznościowych i blogach. Omawia kwestię cyberprzemocy i zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Podejmuje wątek użytkowania smartfonów i tabletów w miejscach publicznych.
Bohaterem każdego z opowiadań jest rówieśnik potencjalnego odbiorcy, Franek. To zagorzały użytkownik technologii cyfrowych. Franek posiada swój profil na facebooku, zamieszcza filmy na YouTube, bloguje. Krótko mówiąc jest aktywny w Internecie. Dla chłopca komputer i telefon podłączony do sieci to wspaniały wynalazek. Korzystając z dobrodziejstw Internetu nie zawsze jednak wie, jak powinien się zachować. Na szczęście z pomocą przychodzą mu rodzice oraz starsza siostra.
Poznając przygody Franka czytelnik zaznajamia się z podstawowymi zasadami bezpiecznego i świadomego użytkowania Internetu. Internet nie jest zagrożeniem samym w sobie; takie zagrożenie stwarza dopiero nieumiejętne korzystanie z sieci. Pomocą w zgłębianiu zasad netykiety jest tzw. „przypominajka”. To krótkie reguły do zapamiętania, a zamieszczone pod każdą historią.
„Dzieci w sieci dobrych manier” to książka odpowiednia dla nastoletniego czytelnika, jak również jego rodzica. Polecam na rodzinne czytanie. Zamieszczona w końcowej części książki lista porad dla rodziców, sugeruje, o czym warto z dzieckiem porozmawiać. Nauczyciel także znajdzie w niniejszej publikacji coś dla siebie. Humorystyczne opowiadania mogą zaś być ciekawą odmianą zajęć profilaktycznych.
Polecam tę książkę każdemu, kto chce by jego dziecko bezpiecznie poruszało się po wirtualnym świecie.
Agata Obara-Giera
Biblioteka Pedagogiczna Filia w Dąbrowie Tarnowskiej