Dzisiaj:
Sobota, 18 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

„Działania niepodległościowe w naszym regionie”

12 lipca 2018 | 1 komentarz

Dział dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w ramach obchodów Dni Dąbrowy przygotował wystawę pt. „Ruchy niepodległościowe w naszym regionie”.

Ekspozycja przedstawia zrywy narodowowyzwoleńcze przez insurekcję kościuszkowską po I wojnę światową oraz ich wpływ na społeczeństwo naszego regionu.

Mieszkańcy Powiśla chętnie wspomagali powstania narodowe przez osobisty udział, agitację oraz wsparcie materialne okazywane partyzantom. W powstaniu listopadowym dość licznie uczestniczyła szlachta z okolic Dąbrowy m.in. Konopkowie, Stojowscy, Potoccy, Rydlowie oraz gen. Józef Załuski właściciel kluczy dóbr Siedliszowic i Demblina. Następstwa powstania krakowskiego w postaci rabacji galicyjskiej odcisnęły na długie lata piętno grozy wśród ludności powiatu. Splądrowano liczne dwory na terenie Powiśla, tragiczną śmierć poniosło wiele osób. Pomimo wspomnień rzezi z 1846 roku powstanie styczniowe w 1863 roku zyskało poparcie szerokich kręgów społeczeństwa, w tym także chłopów. W powiecie, który graniczył z zaborem rosyjskim zorganizowano akcję pomocy powstańcom. Wyjątkowa była działalność Ludwika Zakrzewskiego, który wspólnie z grupą dąbrowskich patriotów: hr. Józefem Męcińskim, inż. Tadeuszem Dybowskim, Franciszkiem Obmińskim, Stanisławem Dąbrowskim oraz Adolfem Kukielem organizował oddziały powstańcze piesze i konne aktywizując w duchu patriotycznym środowiska chłopskie na terenie powiatu dąbrowskiego. Działali tu inspektorzy wojenni, organizując przerzuty ochotników przez granicę, przygotowując zaopatrzenie w broń, wyznaczając kwatery dla oddziałów ruszających za Wisłę. We wrześniu 1914 roku w powiecie dąbrowskim toczył walki z Rosjanami 1 Pułk Piechoty Legionów dowodzony przez Józefa Piłsudskiego. Bataliony pułku rozlokowały się wzdłuż Wisły w wioskach: Bolesław, Kanna, Kozłów, Borusowa, Karsy, Gręboszów, Biskupice, Ujście Jezuickie skąd atakowały nieprzyjaciela po drugiej stronie rzeki, zdobywając m. in. Nowy Korczyn. Dwunastu legionistów poległych w walkach spoczywa na cmentarzu w Gręboszowie, ich groby znajdują się także w innych wsiach leżących przy linii frontu.

Ekspozycję można zwiedzać do 31.08.2018 r. w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00.

MBP w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 12 lipca 2018 o 19:59
    piter :
    super wystawa!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)