Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 stycznia 2025 roku
Andrzej, Baltazar, Balcer, Bolemir, Epifania, Kacper, Kasper, Melchior

„Dziadek do orzechów” – w kinie „Sokół”

8 stycznia 2013 | komentarze 2

„Dziadek do orzechów” – najsłynniejszy balet świata – niemal tak mocno kojarzy się dzisiaj w kulturze światowej ze świętami Bożego Narodzenia, jak święty Mikołaj.

Ten wspaniały balet z muzyką Piotra Czajkowskiego znaną niemal każdemu, nie tylko wielbicielom sztuki tanecznej, to baśń przedstawiająca w formie XIX-wiecznego divertissement świat dziecięcych zabaw i marzeń.

Różnorodne tańce są luźno związane z rozwojem akcji. Jest ona zresztą dosyć luźna, a jej miejsce zajmuje plan choreograficzny, którego tanecznym punktem kulminacyjnym jest grand pas de deux w II akcie. Głównym walorem „Dziadka…” jest jego muzyka. Wprawdzie Czajkowski uważał za swój najlepszy balet „Śpiącą królewnę”, lecz potomność nie przyznała mu racji, oddając palmę pierwszeństwa muzyce „Dziadka…”. Od dwóch poprzednich baletów Czajkowskiego odróżnia ją nie tylko wdzięk, lekkość, prostota i dowcip, lecz również bogactwo nowych pomysłów melodycznych i instrumentacyjnych. Wprowadzając do orkiestry takie instrumenty, jak czelesta, pikulina, triangel, dziecięce bębenki i trąbki, kompozytor trafnie zastosował uzyskane efekty dźwiękowe, zwłaszcza w ilustracji świata baśniowego. Obrazowość muzyki osiąga szczyt w walcu śnieżynek, niezwykle sugestywnie oddającym narastanie śnieżnej zamieci. Zarówno realny świat dziecięcy, jak i świat fantastyczny potraktował Czajkowski z pewnym przymrużeniem oka – lekko, dowcipnie, z odrobiną ironii. Zresztą cały balet nacechowany jest łagodnym, dobrotliwym humorem, mimo że utwór ten pisany był w okresie, gdy Czajkowskiego ogarniał często nastrój melancholii i apatia.

W wersji Jurija Grigorowicza „Dziadek do orzechów” wraca do swoich Hoffmanowskich korzeni: to nie balet o królestwie konfitur, cukierków i orzechów, ale nasycona aurą tajemniczości opowieść o fantastycznej krainie baśni Drosselmeyera.

„Dziadek do orzechów” to niezwykła baśń, której akcja rozgrywa się w wieczór wigilijny poprzedzający Boże Narodzenie. Mała Marie wśród licznych prezentów otrzymuje dziadka do orzechów. Ten niepozorny przedmiot szczególnie przypada dziewczynce do serca, z czasem przeistaczając się w pięknego księcia zabierającego swą właścicielkę do zaczarowanej krainy słodyczy.

Spektakl pokazany zostanie w kinie cyfrowym „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej w sobotnie popołudnie 12 stycznia (godz.17:00) w najwyższej jakości obrzazu HD, z przestrzennym dźwiękiem Dolby 5.1, a DDK proponuje w ramach promocji „Przyprowadź dziecko na balet” darmowy wstęp dla dzieci (do 18 roku życia) pod warunkiem, że wraz z dzieckiem przyjdzie dorosły, który wykupi bilet w standardowej cenie.

Miejsca na sali już można rezerwować on-line (www.kinosokol.pl – poprzez link „Rezerwacja”) lub telefonicznie

(14-655-92-14).

Choreografia: Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy, muz.: Piotr Czajkowski

(czas trwania – około 2 godz., z 1 przerwą)

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 8 stycznia 2013 o 12:54
    Iba :
    Chętnie bym obejrzał jednak cena jest trochę odstraszająca:)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  2. 8 stycznia 2013 o 17:19
    do Iby :
    Na Śląsku (Gliwice) bilety są po 80-100 zł... na to samo. Przy karnecie wychodzi w DT po 40 zł. Taniej po prostu nie da rady. Europa transmituje i sprzedaje prawa do transmisji. Tego nie da się zobaczyć w TV, ani nawet w tarnowskim kinie. Najbliżej oprócz Dąbrowy: Bochnia, Kraków i Rzeszów.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)