Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

DOSTOSOWANIE MIESZKANIA DO POTRZEB OSOBY STARSZEJ

7 marca 2024 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Czy wiesz, że najwięcej wypadków z udziałem osób po 65 roku życia ma miejsce w ich własnych domach? Choć może wydawać się to szokujące, w rzeczywistości ma swoje realne podłoże.

Seniorzy nie są tak dynamiczni; z wiekiem wzrok staje się coraz gorszy, a także koordynacja ruchowa nie jest już taka sama, jak jeszcze kilka lat temu. Mieszkanie, w którym dotychczas było naprawdę wygodnie, zamienia się w lokum pełne wyzwań takich jak wysokie progi, brak barierek czy śliska podłoga.

Opiekując się osobą starszą czy schorowaną, warto zastanowić się nad tym, co możliwe jest do zmiany w jej domu, by nadal czuła się ona tam swobodnie i komfortowo. Warto porozmawiać z seniorem lub seniorką na temat tego, co sprawia jej największą trudność, po czym zastosować rozwiązania, które ułatwią osobie starszej funkcjonowanie w czterech ścianach.

Kilka wskazówek na temat przystosowania lokum do potrzeb seniora

Mieszkanie osoby starszej powinno być pozbawione niestabilnych, śliskich elementów, które mogłyby spowodować u seniora wypadek. Należy przede wszystkim unikać mat i małych dywaników – ewentualnie zamocować je do podłogi, a ich brzegi przykleić do podłoża. W przypadku gdy senior nie wyobraża sobie mieszkania bez miękkich dywanów, warto rozważyć rozłożenie wykładziny dywanowej. W takim przypadku będzie się miało pewność, że starsza osoba nie potknie się o zagięty róg. W mieszkaniu obecne są płytki i panele podłogowe?Powinno się dołożyć wszelkich starań ku temu, by nie były one zbyt śliskie. Ogromnym wyzwaniem dla niemalże każdego seniora są progi. Gdy istnieje taka możliwość, dobrze jest je zdemontować. Ostatecznie można je również oznakować, aby były widoczne. Całe mieszkanie powinno być dobrze oświetlone, aby senior mógł doskonale widzieć każdą przeszkodę. Często podejmowaną zmianą w mieszkaniu osoby starszej jest montaż barierek. Ułatwiają one nie tylko poruszanie się po pokojach, lecz również podnoszenie się z miejsca. Jednymi z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu są kuchnia oraz łazienka. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, powinno być ono wyposażone w urządzenia bezpieczeństwa, zatrzymujące dopływ gazu w przypadku, gdy ogień zostanie zgaszony nawet przez przypadek. Łazienka zaś powinna być przygotowana tak, by było w niej jak najwięcej miejsca. Dobrze jest zastąpić wannę kabiną prysznicową z brodzikiem – zdarza się jednak, że nie ma takiej możliwości. Wtedy wanna powinna być wyposażona w dno z materiału antypoślizgowego.

Nowoczesne mieszkania dla seniorów odpowiedzią na zmiany w społeczeństwie

Polska należy do jednych z państw, których mieszkańcy starzeją się najszybciej. W związku z tym faktem, z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie ideą mieszkalnictwa senioralnego. Jednym z przykładów jest Ostoja Seniora, apartamenty dla osób starszych ulokowane na gotowym osiedlu mieszkaniowym. Na stronie internetowej, ostoja-seniora.pl/, zainteresowani mogą zapoznać się z ofertą mieszkań z myślą o osobach starszych, a także niepełnosprawnych. Wysoki standard mieszkań, w połączeniu z udogodnieniami takimi jak kuchnia i restauracja, animacje czasu wolnego oraz kliniki medycznej wewnątrz budynku powoduje coraz większe zainteresowanie wśród docelowych odbiorców, jakimi są osoby starsze. Zdarza się bowiem, że dotychczasowego mieszkania nie da się dostosować do wymogów osoby starszej. Chociaż przeprowadzka w nowe miejsce może być trudna, kluczowym aspektem jest odpowiednie zaplanowanie oraz zorganizowanie całego procesu. Warto zadbać o to, by osoba starsza czuła się komfortowo i bezpiecznie w nowym lokum. Mieszkalnictwo senioralne stanowi odpowiedź na zmieniającą się demografię kraju. Współcześni seniorzy nie muszą zamykać się przed światem, z powodu swoich niedyspozycji – wręcz przeciwnie. Apartamenty dedykowane osobom starszym pozwalają im pozostawać w kontakcie ze światem, rówieśnikami oraz bliskimi.