Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

DOBRY POCZĄTEK DŁUŻEJ I NA WIĘKSZYM OBSZARZE

10 czerwca 2021 | Brak komentarzy

Już ponad trzy tysiące pań z regionu skorzystało z nieinwazyjnych i bezpłatnych badań prenatalnych, realizowanych w Centrum Zdrowia Tuchów w ramach programu Dobry początek.

Do stycznia 2022 roku wydłużono właśnie termin realizacji projektu. Ponadto prócz kobiet w ciąży zamieszkałych w powiatach dąbrowskim, brzeskim, gorlickim, tarnowskim oraz w mieście Tarnów mogą do niego teraz przystępować także panie z powiatu nowosądeckiego i z samego Nowego Sącza.

Umożliwi to skorzystanie z badań większej grupie pacjentek. Mogą one przystąpić  do projektu pod warunkiem, że ich ciąża nie przekracza czternastego tygodnia, a rejestracja jest prowadzona pod numerem telefonu pod numer 533 304 842. Zgłoszenia można też przesyłać na adres elektroniczny: dobrypoczatek@czt.com.pl.

Przypomnijmy, że z programu mogą korzystać kobiety w ciąży, które nie ukończyły 35. roku życia. Udział w nim jest bezpłatny i nie wymaga skierowania. Celem działań jest zapewnienie nieinwazyjnej diagnostyki, która pozwala diagnozować i leczyć wady wrodzone dzieci. Wykrycie problemów zdrowotnych ma służyć rozpoczęciu terapii jeszcze podczas życia płodowego, właściwemu przygotowaniu porodu dla ciąży zagrożonej oraz jak najszybszemu rozpoczęciu leczenia po urodzeniu dziecka.  Dotychczas w wyniku realizacji cyklu badań zdiagnozowano wiele przypadków, dotyczących nieprawidłowego rozwoju. W ponad 70 przypadkach były to problemy zdrowotne, mogące skutkować niepełnosprawnością lub ograniczoną sprawnością dzieci. Aby jak najszybciej podjąć skuteczną terapię Pacjentki zostały skierowana do specjalistycznych jednostek służby zdrowia, udzielających pomocy w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodajmy, że realizowany program obejmuje również działania z zakresu wczesnej interwencji. Chodzi o małych pacjentów w wieku do siedmiu lat, zagrożonych niepełnosprawnością ze względu na występujące niedobory i zaburzenia prawidłowego rozwoju oraz ze zidentyfikowaną niepełnosprawnością. Program Dobry początek jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)