DNI DĄBROWY ZAKOŃCZONE
Zakończyły się tegoroczne Dni Dąbrowy Tarnowskiej. Dynamiczna i zmienna aura pokrzyżowała część planów organizatorom, ale można mówić ostatecznie o happy endzie na scenie przed „Dąbrowiakiem”.
VIII Plener Malarsko-Rzeźbiarski współorganizowany przez DDK, Centrum Polonii w Brniu i Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego zakończył się oficjalnie wernisażem wystawy prac plastycznych 22 uczestników pleneru i kilkunastu dzieci z koła „Pastele”, które doskonaliły się podczas warsztatów towarzyszących plenerowi.
Zajęcia z młodymi adeptami sztuki koordynowali instruktorzy DDK: Paulina Bogula-Motyka i Stanisław Stroński. Wernisaż otwarli uroczyście: Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Paweł Chojnowski – Dyrektor DDK, Małgorzata Bułat – Dyrektor Centrum Polonii i Elżbieta Wiatr – Prezes STKPD. Burmistrz, będąc patronem honorowym i współorganizatorem całego bloku 4 imprez w ramach Dni Dąbrowy wręczył okolicznościowe podziękowania dla artystów i uczestników warsztatów. Komisarzami pleneru byli: Stanisław Stroński – członek zarządu STKPD i honorowy prezes stowarzyszenia Edmund Wilk.
VII Dąbrowska Noc Bluesowa 19 lipca była niezwykłym wydarzeniem muzycznym, które dostarczyła wielu emocji i wrażeń licznie przybyłym widzom. To była magiczna noc na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur. Wszystkie jej części były bardzo wyraziste i różniły się od siebie w odcieniach. W pierwszej części zagrali „Ci, co wcześniej” prowadzeni przez charyzmatycznego Sebastiana Lechowicza, współorganizatora, inicjatora nocy bluesowych w stolicy Powiśla Dąbrowskiego i wielkiego propagatora tego stylu w regionie. Covery znanych hitów, grany co roku dla ś.p. Piotra Czosnyki „Zegarmistrz świata”, utwory własne, zmieniające się, obdarzone sporym talentem wokalistki – to cechy tego segmentu koncertu. W II odsłonie prowadzony przez niezwykle wrażliwego i uzdolnionego artystycznie lidera Krzysztofa Wójcika „Komara” (piękno bluesa, fotografia artystyczna, reżyseria światła,) zespół „40% Bluesa” z Żabna, reprezentujący tamtejsze Centrum Kultury zagrał bardzo energetyczny koncert oparty w większości na własnych pomysłach kompozytorskich i tekstowych. III część to wspólne granie przez Wojtka Klicha, jednego z najlepszych bluesmanów w regionie, twórcę „Bardzo Orkiestry”, z „40% Bluesa”. Były wielkie przeboje, nastrojowe, kameralne ballady i znakomity kontakt z publicznością. Wojtek wspominał swoje pierwsze młodzieńcze kontakty i przyjaźnie muzyczne związane z Dąbrową z czasów komunikacji PKS…
Na zakończenie Sebastian Lechowicz podziękował wszystkim muzykom i wspaniale bawiącej się, licznej publiczności dąbrowskiej, złożył szczególny ukłon w stronę Mistrza i mentora Wojtka Klicha, którego twórczość była jedną z najważniejszych inspiracji do zainicjowania nocy bluesowych i propagowania tego stylu muzycznego w Dąbrowie. Organizatorami VII DNB byli: DDK i Sebastian Lechowicz.
XII Spotkanie Kultur na parkingu Centrum Handlowego „Dąbrowiak” odbyło się w niedzielne popołudnie i wieczór 21 lipca i trwało z przerwą wymuszoną przez złą pogodę do późnych godzin nocnych. Oprócz koncertów organizatorzy i partnerzy przygotowali sporo atrakcji. Kulinarne: dania z grilla i napoje serwowane przez „Restaurację Staropolską” w Szczucinie, lody, degustacja potraw regionalnych na stoisku Lokalnej Grupy Działania „Prowent” przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego (polskie przysmaki: chleb żytni ze smalcem, blaszoki, marynowane pieczarki i papryka, ogórki kiszone i w zalewie musztardowej, żydowskie specjały wykonane przez koszerną restaurację tarnowską „The Nosh” Geralda Vineberga), stoiska promocyjne, między innymi dąbrowskich „Strzelców”, wesołe miasteczko, gadżety koncertowe. Pierwsza część należała do młodych tancerzy z Nieczajny Górnej, Bobrownik Wielkich (gmina Żabno), Lwowa (Ukraina), Szczucina i Dąbrowy Tarnowskiej. Na scenie wystąpiły zespoły: „Nieczajnianie”, „Bobrowianie” (folklor), „Art. Dance Studio Tańca” Maryny Grygorjevej, Szkoła Tańca Nowoczesnego Viry Bakun, „Sokoliki”, „Voce” (Dąbrowa Tarnowska). Niestety z powodu czasowego załamania pogody (silny deszcz i wiatr, ze względów bezpieczeństwa na wniosek ekipy technicznej odpowiedzialnej za scenę organizatorzy postanowili przerwać imprezę do momentu wyjaśnienia się pogody). Po około 2 godzinach podjęto decyzję o skróceniu części tanecznej (rodzice młodych tancerzy i kierownicy zespołów zdecydowali o odwołaniu zaplanowanych wcześniej występów; niestety nie pojawiły się już na scenie 2 grupy z „Art. Dance” z Dąbrowy i Szczucina oraz pary tańca towarzyskiego z Fundacji „Latino” Gabriela Skiby) oraz umówiono z zespołami muzycznymi solidarne skrócenie każdego z ich koncertów o 15 minut w celu zminimalizowania opóźnienia w programie imprezy.
Dzięki sprawnej organizacji, rzetelności i odpowiedzialności partnerów, szczególnie pracowników firmy „Robertus” odpowiedzialnej za przygotowanie i zabezpieczenie techniczne sceny z nagłośnieniem i oświetleniem udało się ograniczyć opóźnienie przed koncertem gwiazdy wieczoru – Sławomira z pierwotnych120 do 55 minut.
W części muzycznej XII Spotkania Kultur wystąpili: „See You Later” (funky, rock, alternatywa, wokalistka z mocnym głosem – Kinga Jasnosz), „Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów” (kapela rockowa działająca na rynku od 2015 r., funky, blues i rock, wyłącznie własna twórczość, wiele nagród i wyróżnień na przeglądach studenckich, nagranie na antenie „Trójki” w Muzycznym Studio Polskiego radia im. A. Osieckiej), „Pozytywnie nakręceni” (folk rock, wielkie przeboje w coverach, z ciekawymi aranżami z sekcją dętą, udział w programie TV „Must Be the Music”). Na koniec wystąpił Sławomir, który przyciągnął wielkie rzesze fanów. Las latarek smartfonów, wspólne zdjęcie z tysiącami widzów, żywiołowo zaśpiewane piosenki wykonawcy z widzami to ważne atuty koncertu gwiazdy wieczoru. „Miłość w Zakopanem” na bis, ponadgodzinne rozdawanie autografów i wspólne zdjęcia z najbardziej wytrwałymi fanami przeciągnęły się do godziny 1:30! Około godziny 23:40 rozbłysły na niebie sztuczne ognie. Był to ostatni pokaz w historii, ze względu na troskę o płoszące się psy w domach i gospodarstwach (idąc śladem decyzji zaprzyjaźnionej gminy Radłów, gdzie już w tym roku podczas święta miasta zrezygnowano z takiego pokazu, a wiarygodnie zabrzmiała motywacja takiej decyzji w ustach włodarza Radłowa, z wykształcenia …. weterynarza).
Współorganizatorzy Spotkania Kultur: DDK, „Invest-Nieruchomości” i Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej. Impreza współfinansowana ze środków powiatu dąbrowskiego. Koncert Sławomira jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego w ramach 3. edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski w ramach zadania pn. „Spotkania z kulturą bliską i daleką”. Organizatorzy – burmistrzowie DT, Radłów i Żabno (Zbigniew Mączka, Marta Herduś i Krzysztof Kaczmarski). Patronat honorowy – Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Lesław Wieczorek – Starosta Dąbrowski.
Wielkie podziękowania należą się wolontariuszkom: Oliwii Giza, Agnieszce Kiwior i Annie Chojnowskiej, a także pracownicom DDK, szczególnie zaangażowanym w organizację pleneru i Spotkania Kultur: Małgorzacie Burzec, Teresie Kiwior i Elżbiecie Wiatr wraz z rodziną. Dziękujemy 3 jednostkom OSP za profesjonalizm i ofiarną służbę, szczególnie w momentach kryzysowych (wichura, intensywny deszcz) – z Laskówki Chorąskiej, Smęgorzowa i Żelazówki.
Patronat medialny – Radio RDN Małopolska, „E-Kurier Dąbrowski”, „Koncertowy Tarnów i Okolice”, Tarnowska.tv.
SPONSORZY:
• Strategiczny – „Invest-Nieruchomości” (właściciel C.H. „Dąbrowiak”)
• Główni: Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej i „Bruk-Bet” w Niecieczy
• Pozostali: „Auto-części”, „Agro-Alk”, „Ascent”, „Bartimex”, „Gama”, Ośrodek Nauki Jazdy „Jedynka”, „Projektowanie i nadzór budowlany” Andrzej Kita, Mateusz Kuta, Robert Prorok, „Salon Podróży”, F.H.„Smolik” „Xtreme- Fitnes” Zbigniew Tatarczuch, „Restauracja Staropolska”, „Studio Obrazu”, „Multipixel”, Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw „Tracz”.
Sponsorzy VII Dąbrowskiej Nocy Bluesowej: „AR-Inst” Arkadiusz Pytka, „HBMI” Hurtownia Budowlanych Materiałów Instalacyjnych, „RedAlert”, „MajsterMarket”