Dzisiaj:
Wtorek, 14 stycznia 2025 roku
Feliks, Hilary, Odo, Radogost

DDOM w Wierzchosławicach będzie działał dłużej

31 maja 2018 | Brak komentarzy

Skuteczne zakończenie terapii u podopiecznych i zwiększenie efektywności podejmowanych zabiegów. Takie cele leżą u podstaw przedłużenia funkcjonowania Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach.

Zarząd prowadzącego DDOM Centrum Zdrowia Tuchów zdecydował, że placówka zamiast do końca maja będzie przyjmować podopiecznych dodatkowo jeszcze w czerwcu i lipcu bieżącego roku. Oznacza to, że będzie mogła pomóc kilku nowym pacjentom.

Co istotne z rozstrzygnięcia kolejnych konkursów wynika, że Dzienny Dom Opieki będzie działał dalej po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych w znacznie szerszej formule, z bardziej kompleksowymi świadczeniami.
Dzienny Dom Opieki Medycznej w Wierzchosławicach został uruchomiony w grudniu 2016 roku w ramach realizacji pilotażowego projektu „Twoja droga do Zdrowia”. Obejmuje opieką seniorów 65+, którzy w ostatnim roku przeszli leczenie szpitalne i nie radzą sobie z codziennymi czynnościami. Celem działań jest poprawa stanu zdrowia i samodzielności życiowej osób, które obejmowane są wsparciem.

Zdaniem pracującej w placówce lek. Iwony Kurowskiej – specjalisty geriatry nowa forma opieki świetnie wpisała się w potrzeby, wypełniając lukę w dotychczasowym systemie opieki nad seniorami. Najbardziej widoczne zmiany zaobserwowano w zakresie czynności ruchowej pacjentów. Szczególnie dotyczy to osób z umiarkowaną niepełnosprawnością, które dzięki wielu specjalistycznym zabiegom rehabilitacyjnym poprawiały swoją sprawność. – Terapia logopedyczna pomaga w ograniczeniu dysfunkcji neurologicznych, a socjoterapeutyczne oddziaływanie zajęć w grupie sprzyja stymulacji funkcji poznawczych – wylicza lek. Iwona Kurowska. U części podopiecznych zmodyfikowano terapię lekową. Eliminacja interakcji pomogła uzyskać lepszą kontrolę nad chorobami przewlekłymi. Skuteczność terapii jest szczególnie widoczna w grupie pacjentów z wieloma problemami medycznymi. Zazwyczaj takie osoby korzystają z usług kilku lekarzy specjalistów. Zdarza się jednak, że brakuje koordynacji tych działań. Tymczasem zespół placówki realizuje całościowe, holistyczne spojrzenie na kłopoty zdrowotne, patrząc także na pacjenta w aspekcie jego rodziny czy środowiska.

Rekrutacja na ostatnie dwa miesiące pracy DDOM została już zakończona. Pilotażowy projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Wartość projektu wynosi:1 072 516,50 zł, a wkład Funduszy Europejskich to: 999 934,66 zł.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)