Darmowe leki dla seniorów
Pacjenci powyżej 75. roku życia od 1 września mają prawo do bezpłatnych leków z listy ministra zdrowia. Statystyczny pacjent w tym wieku kupił w ubiegłym roku w ciągu miesiąca pięć opakowań leków na receptę i zapłacił za nie 119 zł.
Na liście znalazło się ponad tysiąc sto leków, zawierających 68 substancji czynnych, które na specjalnych receptach mogą przepisywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Bezpłatne recepty mogą wystawiać także niektóre pielęgniarki POZ. Takie prawo przysługuje ponadto lekarzom, którzy zaprzestali już wykonywania zawodu, ale wciąż wystawiają recepty sobie lub członkom najbliższej rodziny. Jeśli pacjent jest leczony środkami z wykazu bezpłatnych leków przez specjalistę powinien on przekazać tę informację lekarzowi POZ, który może wystawić specjalną receptę, dzięki czemu pacjent otrzyma darmowy lek w aptece. Warto podkreślić, że receptę na bezpłatne leki pacjent może otrzymać tylko w przychodni, która się nim opiekuje. W razie nieobecności konkretnego lekarza, receptę wypisuje osoba zastępująca go w tej samej przychodni, czy też w miejscu prowadzenia samodzielniej, indywidualnej praktyki lekarskiej.
Jak informuje dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Tuchów lek. Wojciech Praefort wśród chorób charakterystycznych dla wieku 75 + dominują: nadciśnienie, niewydolność i choroba niedokrwienna serca, a także udar mózgu, choroba zakrzepowo-zatorowa krwi i cukrzyca. Nowe przepisy mają się przyczynić do poprawy jakości leczenia dzięki przestrzeganiu zaleceń lekarskich przez starszych pacjentów. W praktyce wykupienie niezbędnych specyfików często stanowi istotne obciążenie dla budżetu seniorów. Jak wskazują badania co trzecia osoba powyżej 70. roku życia nie kupuje wszystkich przepisanych leków, ponieważ jej na to nie stać.
Listę bezpłatnych leków znaleźć można na stronie internetowej Centrum Zdrowia Tuchów pod adresem http://www.czt.com.pl/aktualnosci,659,0