Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

DAJ DRUGIE ŻYCIE CHOINCE!

23 grudnia 2021 | 1 komentarz

Każdego roku po świętach pojawia się pytanie, co zrobić z pozbawionym ozdób drzewkiem. Jedynie niewielka część z nich zostaje posadzonych w przydomowych ogrodach.

Dlatego też Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Zespołem Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu organizuje akcję, której celem jest uratowanie drzewek świątecznych przed uschnięciem i wyrzuceniem na śmietnik. Dodatkowo umożliwiając im przeżycie w naturalnym środowisku co korzystnie wpłynie na ekosystem.

Drzewka będzie można dostarczyć 10 stycznia oraz 31 stycznia 2022 roku w godzinach 13:00 – 16.00 na parking za Starostwem Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. (w miejscu wyznaczonym obok budynku garażowego).

Oddanie drzewka jest bezpłatne i nie wymaga większych przygotowań, poza dostarczeniem go w dobrej kondycji.

Co zro­bić, by do­łą­czyć do ak­cji oraz odpowiednio zadbać o drzewko?

– Kupując drzewko zwróć uwagę czy zostało wyhodowane w donicy (czy posiada system korzeniowy), zwiększa to bowiem ich szansę na przetrwanie.
– Przed wstawieniem do salonu przyzwyczaj drzewko do zmiany temperatury przez zostawienie go w chłodniejszym pomieszczeniu (najlepiej w temp. 5-10 ˚C) na co najmniej dobę.
– Do ciepłego pomieszczenia należy wnieść drzewko bezpośrednio przed strojeniem.
– Nie należy stawiać choinki blisko źródeł ciepła.
– Systematycznie podlewaj drzewko, aby podłoże było stale wilgotne.
– Po zdję­ciu ozdób prze­nieś drzew­ko do po­miesz­czenia o niższej temperaturze lub umieść je na dworze.
– Dostarcz swoją choinkę na parking Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej w wyznaczonym terminie.

Wszystkie zebrane drzewka zostaną zasadzone podczas sprzyjających warunków pogodowych przez uczniów Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu na terenie należącym do szkoły.

Informujemy, że istnieje możliwość samodzielnego posadzenia drzewka! W tym celu, wraz z drzewkiem należy pozostawić dane kontaktowe, na które prześlemy informacje o planowanym terminie sadzenia.

Należy pamiętać, że szanse na przyjęcie się posadzonych drzewek zależą głównie od ich kondycji tj. stanu korzeni oraz tego, jak długo przebywały one w ogrzewanym pomieszczeniu. Organizatorzy akcji nie gwarantują przyjęcia się każdego zasadzonego drzewka, ani nie biorą za to odpowiedzialności. Jednakże iglaki wyhodowane bezpośrednio w doniczkach mają dużą szansę zaadaptowania się do nowych warunków.

Dlaczego warto zasadzić swoje drzewka?

Ekosystemy leśne są potężnymi sojusznikami w walce z globalnymi zmianami klimatycznymi, gdyż pełnią rolę pochłaniaczy CO2, wpływając na stabilność klimatu. Drzewa wiążą w sobie węgiel atmosferyczny przez asymilację dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy. Pochłanianie CO2 odbywa się przez liście i igły drzew. Za sprawą energii słonecznej i wody, węgiel atmosferyczny, pochodzący z CO2 jest wiązany i wbudowywany w drewno. Jedno drzewo absorbuje średnio tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym około 700 kg tlenu. Jeden hektar lasu pochłania rocznie nawet 3600 kg węgla, to mniej więcej tyle ile w ciągu godziny wydziela 200 osób.

Dlatego dajmy naszym świątecznym drzewkom drugie życie!

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt do doradcy ds. klimatu i środowiska Lucjana Pasternaka (e-mail: lpasternak@powiatdabrowski.pl tel. 14 642 24 31 wew. 202)

Akcja organizowana w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/000005

powiatdabrowski.pl


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 27 grudnia 2021 o 22:25
    Gość ktoś :
    Ile z tych choinek się przyjmie 1 lub dwie na kilkanaście.Przeciez te drzewka są na chama wykonywane przed świętami i wysadzane do doniczke. Gdyby rosłyod małego w doniczce to inna sprawa
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)