DĄBROWSKI KRUS PROMUJE BEZPIECZEŃSTWO DZIECI
„Bezpieczeństwo na wsi – maszyna pracuje a dziecko obserwuje” – pod takim hasłem przeprowadzono IX Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci, w którym uczniowie z Powiśla rok rocznie odnotowują sukcesy.
Swoją zasługę i widoczny wkład ma także dąbrowski KRUS, który – organizując powiatowy etap konkursu – przyczynia się do edukowania najmłodszych i promuje bezpieczne zachowania na wsi.
Tegorocznemu konkursowi (rozpoczętemu w lutym) przyświeca hasło promujące bezpieczeństwo dzieci, które z racji zamieszkania na wsi, mogą mieć styczność z maszynami rolniczymi: „Bezpiecznie na wsi – maszyna pracuje a dziecko obserwuje”.
Patronat honorowy nad inicjatywą objął minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, a organizację wsparło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, wskazującego na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi. Tegoroczne hasło konkursowe „Bezpiecznie na wsi – maszyna pracuje a dziecko obserwuje” ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach rolnych maszyn i urządzeń rolniczych. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, ilustrującej hasło konkursowe. Laureaci każdego ze szczebli otrzymają nagrody, a finał etapu centralnego będzie miał miejsce w Warszawie, gdzie autorzy najciekawszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody: sprzęt multimedialny ufundowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także zestawy upominków przygotowane przez współorganizatorów, patronów konkursu oraz firmy współpracujące.
W powiecie dąbrowskim konkurs, zwłaszcza dzięki zaangażowaniu i staraniom promocyjnym dąbrowskiego KRUS – u, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla porównania – w 2016 r. do konkursu przystąpiło 16 szkół z Powiśla (1156 dzieci), a wystawiono 257 prac. Rok później już 19 placówek przyłączyło się do tej inicjatywy (1398. uczniów), czego wynikiem było 210 prac plastycznych. W 2018 r. 23 szkoły (2239 dzieci) przedstawiły 472. prace, zaś w obecnej edycji 26 szkół (2845. uczniów) wykonało rekordową liczbę prac, bo aż 528!
Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich gmin, które obsługuje dąbrowski KRUS: Bolesławia, Dąbrowy Tarnowskiej, Gręboszowa, Olesna, Radgoszczy, Szczucina.
Uczniowie z powiatu dąbrowskiego odnotowują duże sukcesy w kolejnych edycjach tego konkursu – ich prace są doceniane, wysoko oceniane, wyróżniane, a uczestnicy coraz częściej stają się laureatami konkursu na szczeblu wojewódzkim w Krakowie oraz laureatami ogólnopolskiego konkursu w Warszawie. Np. w 2016 r. uczeń Szkoły Podstawowej w Słupcu był laureatem VI edycji konkursu i w obecności swojej mamy, dyrektor szkoły w Słupcu oraz kierownik dąbrowskiego KRUS – u, Barbary Łuszcz, odebrał nagrodę w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
W zeszłym roku wyróżnieni zostali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, którzy wykonali najwięcej prac konkursowych i w nagrodę wraz z opiekunami i przedstawicielami terenowej placówki KRUS w Dąbrowie udali się na wycieczkę. Obecnie także Olesno zdeklasowało wszystkie inne szkoły pod względem liczby wykonanych prac konkursowych.
Rozstrzygnięcie powiatowego etapu konkursu i rozdanie nagród odbyło się w sali posiedzeń starostwa w Dąbrowie Tarnowskiej.
Prace zostały podzielone na kategorie wiekowe: 0 – III klasa i IV – VIII klasa. Nagrody dla uczniów, którzy zdobyli pierwsze trzy miejsca, i wyróżnienia w obecnej edycji konkursu, wręczyli: poseł Wiesław Krajewski i Justyna Kosecka, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie.
W pierwszej kategorii wiekowej (0 – III) trzecie miejsce zdobył Piotr Jarosz z II klasy (Szkoła Podstawowa w Oleśnie), drugie miejsce – Nikola Czech, uczennica I klasy (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borkach), pierwsze miejsce zaś zajął Kamil Wróbel z I klasy Szkoły Podstawowej w Mędrzechowie.
W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV – VIII) trzecie miejsce otrzymał Marcel Gurnik z IV klasy Szkoły Podstawowej w Mędrzechowie, drugie miejsce – Ewa Kmieć, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej w Luszowicach, zaś pierwsze miejsce zdobył siódmoklasista Liwiusz Woźniak (Szkoła Podstawowa w Gręboszowie).
Finaliści powiatowego etapu konkursu odbierali nagrody w obecności rodziców, dyrektorów szkół oraz wójtów i burmistrzów gmin, z których pochodzą.
Laureaci w kategorii wiekowej klas IV – VIII awansowali do etapu wojewódzkiego konkursu.
Każdego roku dąbrowski KRUS zabiega również o nagrodzenie wszystkich dzieci, które biorą udział w konkursie, stąd wszyscy uczestnicy obecnej edycji otrzymali nagrody książkowe.
Nie zabrakło również pięknej części artystycznej w wykonaniu przedstawicieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radgoszczy i pysznego tortu na finał imprezy.
Na koniec Barbara Łuszcz, kierownik dąbrowskiego oddziału KRUS podziękowała laureatom, wszystkim dzieciom, nauczycielom, rodzicom, opiekunom i zgromadzonym gościom oraz pracownikom KRUS.
Barbarze Łuszcz i całemu oddziałowi dąbrowskiego KRUS – u za przeprowadzenie powiatowego etapu konkursu i promocje bezpieczeństwa dzieci na wsi, podziękował zaś poseł Wiesław Krajewski i wicestarosta Krzysztof Bryk.
us