„DĄBROWSCY SENIORZY – ZDROWIE, RADOŚĆ, SENS”
To tytuł projektu przeprowadzonego przez dąbrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury, zwieńczonego koncertem „Facetów w bieli”, którzy zachwycili dąbrowską publiczność.
Uroczystość była znakomitą okazją do odznaczenia prezes dąbrowskiego UTW, Krystyny Guzik Krzyżem Małopolski.
Po powitaniu licznie zgromadzonych gości, część oficjalną uroczystości poprowadzili: prezes UTW, Krystyna Guzik i dyrektor DDK, Paweł Chojnowski.
Krystyna Guzik podsumowała projekt „Dąbrowscy seniorzy – zdrowie, radość, sens”, który realizował dąbrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury. Projekt był współfinansowany z funduszy otrzymanych od minister Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu na rzecz osób starszych „Aktywni +” na lata 2021 – 2025 (Edycja 2022)
– Jednym z pierwszych naszych działań w ramach tego projektu była biesiada integracyjna w lesie „Belerycie”. Ponieważ biesiada odbyła się pod hasłem „noc świętojańska” panie miały wianki ze sobą i musiał być oczywiście kwiat paproci; były śpiewy piosenek z naszej młodości. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się ćwiczenia z elementami tańca, prowadzi je obecna tu Pani Agnieszka Szułakiewicz i odbywają się w Szkole Podstawowej nr 2. Nowością są warsztaty filmowe. Zaczęliśmy je w tamtym roku w kinie „Sokół”. Moderatorem tych warsztatów jest Pan Paweł Chojnowski. Spotykamy się. Wcześniej omawiamy film, a później jest dyskusja; czasem z zaproszonym ekspertem. W tych warsztatach uczestniczy 12 – 15 osób, czasem więcej. Spotykamy się raz w miesiącu. Dużym powodzeniem cieszyły się wyjazdy na baseny do Solca Zdroju. Jeździ 23 osoby. Rano biorą udział w aerobiku i później korzystają z wody siarkowej. Takich wyjazdów było cztery. Bardzo ładna była wycieczka do Pogórza Ciężkowickiego. Brało w niej udział 35 osób. To była wycieczka edukacyjna. Byliśmy w muzeum przyrodniczym i w miasteczku skamieniałym. Dużym powodzeniem cieszą się też zajęcia z rękodzielnictwa. Było ich już kilka – ostatnie: z robienia ozdób z żywicy epoksydowej. Te wyroby nasze można oglądać na wystawie w holu DDK. Zajęcia odbywały się też w Szkole Podstawowej nr 2 i prowadziła je Pani Mazur. W ramach tego projektu byliśmy w Krakowie w Teatrze STU na sztuce pt. „Błękitne krewetki”; było 40 osób. Oprócz tego mieliśmy też retransmisję koncertu Andre Rieu, w której uczestniczyliśmy.
Drugi projekt to „UTW dla dąbrowskich seniorów”. To projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego. Jest to projekt dwuletni i w tym roku go kończymy. Wartość na ten rok to jest 16 tys zł. W tym roku udało nam się wyjechać do Zamościa. Zwiedzanie było z przewodnikiem, brało udział w tym projekcie 40 osób. W ramach tego projektu dużą uwagę zwróciliśmy na wykłady. W tym roku mieliśmy 12 wykładów. Kilka wykładów miał Pan Andrzej Gerlach, Aneta Grochowska, Barbara Grzebieniowska, Krzysztof Borowiec, Janusz Foszcz i ks. Robert Piechnik, Daniel Tabiś, Piotr Durak i nasz wykładowca z Dąbrowy – historyk Włodzimierz Piasecki i Paweł Chojnowski. Jeżeli mamy sytuację podbramkową, kiedy ktoś nam odmówi wykładu w ostatniej chwili, zawsze możemy liczyć na Pawła Chojnowskiego. Temat zawsze ma jakiś przygotowany i wtedy służy nam pomocą. Do końca maja mieliśmy też ćwiczenia na basenie i sali gimnastycznej – takie zajęcia są potrzebne dla seniorów. Mamy też lektoraty z języka angielskiego dla dwóch grup. Teraz lektorem prowadzącym te zajęcia jest Pani Bożena Białas. Mieliśmy też lektoraty z języka niemieckiego. W ramach tego projektu mieliśmy też wyjazd do teatru do Tarnowa, brało w nim udział 23 osoby. Była również retransmisja koncertu w kinie.
Ostatni projekt to „Aktywni seniorzy UTW”. Jest to projekt współfinansowany przez gminę Dąbrowa Tarnowska. Wartość dotacji w tym roku to 7 tys zł. Ten projekt jest bardzo nastawiony na naszą aktywność fizyczną, więc mieliśmy już trzecią spartakiadę seniorów na stadionie. W ramach tego projektu nie zakładamy dużo wykładów; są dwa wykłady. Pan Grala przyjeżdża z Krakowa i wygłosił wykład na temat świętego Stanisława, a Pan Tadeusz Zych jest profesorem na uczelni w Rzeszowie i wygłosił wykład na temat dekady Gierka. Są też spacery z kijami nordic walking i zajęcia na sali gimnastycznej. Będziemy jeszcze mieć zajęcia z rękodzielnictwa, to będą ozdoby świąteczne, więc to będzie koniec listopada/ początek grudnia i jeszcze będziemy mieć spotkanie opłatkowe 13 grudnia w ramach tego projektu. Oprócz projektów mamy jeszcze bardzo dużo własnych imprez, własnych działań. Cały czas uczestniczymy, praktycznie od początku, w Narodowym Czytaniu – dawniej to było w bibliotece powiatowej w Brniu; teraz jest biblioteka przeniesiona do Olesna. Wyjechaliśmy też do uzdrowiska w Nałęczowie na tydzień. Było 40 osób na tym wyjeździe – to był wyjazd łącznie z zabiegami i korzystaniem z wycieczek, organizowanych w Nałęczowie. Ostatnia nasza wycieczka pod koniec września sfinansowana przez PTTK w Krakowie w połączeniu z Federacją Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Sączu, miała wytypować osiem czy sześć uniwersytetów – zaproponowała nam. 40 osób z tego skorzystało. Oprócz tego jeździmy jeszcze do Niecieczy na koncerty; do Dębicy, korzystamy z projektów, które piszą biblioteki i tam jesteśmy zapraszani, i korzystamy z tych wszystkich zajęć. Chcę tutaj podziękować Pani Ani Morawiec, ponieważ ona mi cały czas przy tych projektach pomaga i Panu Pawłowi Chojnowskiemu, który zawsze nam pomaga i wspiera – podsumowała projekt Krystyna Guzik, dziękując jednocześnie osobom i instytucjom zaangażowanym w działalność dąbrowskiego UTW.
– Gdyby nie upór, wytrwałość, niesamowita energia – ja podziwiam Panią Krysię za to, że tak właśnie jest – to pewnie tych sukcesów nie byłoby tak wiele, albo nie przychodziłyby tak łatwo, jak przychodzą, i taka chwila się dziś nadarza, tym bardziej się z tego cieszymy. Szanowni Państwo teraz nastąpi uroczyste wręczenie odznaki honorowej Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski”. Dokonają tego wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Józef Gawron oraz posłanka na sejm RP, Anna Pieczarka – zapowiedział Paweł Chojnowski.
Prezes dąbrowskiego UTW, Krystyna Guzik, otrzymała z rąk wicemarszałka zasłużone odznaczenie „Krzyż Małopolski”, o które wnioskował starosta, Lesław Wieczorek, a które przyznane zostało już wcześniej, ale nadaniu przeszkodziła pandemia.
Krystyna Guzik powiedziała, że odbiera to odznaczenie jako podkreślenie nie tylko Jej zasług, ale także pracy całego Zarządu UTW i słuchaczy.
– Zarząd województwa nie miał najmniejszej wątpliwości, po tych wszystkich zasługach, że odznaczenie jak najbardziej się należy i jest tylko potwierdzeniem Pani energii, siły i witalności, zaangażowania, które Pani w sobie ma, które widziałem w tej prezentacji, a która to energia udziela się seniorom, bo widzę Państwa na sali tak licznie. To jest czas, kiedy można spełniać marzenia, można się cieszyć, kiedy już nic nie musi się robić, można chcieć coś robić. To jest taki moment, ale zawsze potrzebny jest lider i to, że Pani potrafi tu kierować taką społeczną aktywnością i pobudzać to jest zasługa, i myślę, że wszyscy Państwo doceniają tę obecność Pani prezes, Pani Krystyny w tym gronie. Jeszcze raz gratuluję i dziękuję. Proszę pisać kolejne wnioski – Zarząd województwa będzie zawsze przychylny – zadeklarował wicewojewoda Małopolski, Józef Gawron i obiecał poparcie pisanych ze strony dąbrowskiego UTW wniosków, co spotkało się z aplauzem słuchaczy uniwersytetu.
Posłanka Anna Pieczarka zadeklarowała zaproszenie uczestników UTW do Warszawy, do Sejmu RP. Rozmawiała ze starostą dąbrowskim, Lesławem Wieczorkiem i burmistrzem Dąbrowy, Krzysztofem Kaczmarskim, którzy obiecali sfinansować transport. Z zaproszenia może skorzystać 53 seniorów.
– Też serdecznie gratuluję tej witalności, tych pomysłów, tej energii, drogiej Pani prezes, Pani Krystynie, którą w ubiegłym roku miałam największą przyjemność poznać – mówiła posłanka, Anna Pieczarka.
Gratulacje i kwiaty na ręce Krystyny Guzik złożył też wiceprezes Zarządu UTW w Dąbrowie, Marian Rzeźnik.
– Pani Krysia, nasza Pani prezes jest tytanem pracy. Wszyscy Państwo, którzy są tutaj na sali dobrze o tym wiedzą. Od 11 lat prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku i bez Jej pracy ta instytucja by nie funkcjonowała. Uniwersytet dla naszych pozostałych organizacji w gminie jest taką bazą. Wszędzie Państwo studenci w tych organizacjach są – podkreślił burmistrz Dąbrowy, Krzysztof Kaczmarski. – Serdecznie dziękuję i gratuluję Krysi naszej kochanej.
– Chcę przypomnieć, bo Pani prezes jest bardzo skromna, nie powiedziała o tym. Miałem możliwość zgłosić Jej kandydaturę do Małopolskiej Rady Polityki Senioralnej. Uznałem, że jedynym właściwym kandydatem jest Pani prezes, Krystyna Guzik. Jest dzisiaj członkiem Małopolskiej Rady Polityki Senioralnej – powiedział starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek, który zgłosił kandydaturę Krystyny Guzik do odznaczenia „Krzyżem Małopolski”.
– Byłam w sejmie tydzień temu, składałam ślubowanie. Jestem delegatem do parlamentu seniorów – poinformowała prezes UTW, Krystyna Guzik.
Przewodnicząca rady powiatu, dr Marta Chrabąszcz pogratulowała Krystynie Guzik i wyraziła uznanie dla prezes i wszystkich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Nikt nie ma wątpliwości, że Pani prezes zasługuje na to wyróżnienie. Swoją energią i siłą pokazuje, że warto działać. Wiem, jaka ogromna praca stoi za tą działalnością – podkreśliła Marta Chrabąszcz.
– Szczególne ukłony dla Pani prezes. Dzisiaj w sposób szczególny została uhonorowana, ale jest to oczywiście też wyróżnienie dla wszystkich, którzy na co dzień realizujecie różnego rodzaju programy, czy to przez samorząd województwa małopolskiego, czy rząd Polski, w tym przypadku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – mówił poseł, Wiesław Krajewski, który podkreślił nakierowanie polityki społecznej rządu pod kierownictwem premiera, Mateusza Morawieckiego na dwa obszary wsparcia seniorów – zapewnienie bezpieczeństwa finansowego (waloryzacja emerytur co roku oraz tzw. „trzynastki” i od dwóch lat „czternastki”) oraz programy skierowane dla seniorów („Senior +”, „Aktywni +”).
– Koledzy i koleżanki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bo tak się składa, że jestem jednym z Was, jestem członkiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie Pani Krysia prezesuje i bardzo się cieszę, że Pan marszałek Pani Krysi wręczył srebrny Krzyż Małopolski. Myślę, że jest to wyróżnienie i docenienie za całokształt pracy, jaką Pani wkłada w działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wiele tych przedsięwzięć, które realizuje Uniwersytet Trzeciego Wieku – nie udałoby się tego zrobić bez Pani wkładu, działania, zaangażowania i wytrwałości – mówił wiceprezydent Tarnowa, Tadeusz Kwiatkowski.
Po części oficjalnej zaproszeni goście i słuchacze UTW wysłuchali koncertu pieśni neapolitańskich w wykonaniu „Facetów w bieli”, zdolnych połączyć muzykę poważną z ogromną dawką humoru w jednym występie.
us