Dzisiaj:
Poniedziałek, 18 listopada 2024 roku
Aniela, Cieszymysł, Filipina, Galezy, Klaudyna, Odo, Otto, Roman, Tomasz

DĄBROWSCY SENIORZY NA EDUKACYJNEJ WYCIECZCE

14 sierpnia 2022 | 1 komentarz

W sobotę 6. sierpnia 2022 r. 36-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na Pogórze Ciężkowickie.

Wycieczka połączona była z edukacją przyrodniczą i geograficzną. Seniorzy zwiedzili Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach z ciekawą interaktywną wystawą, prezentującą bogactwo fauny i flory regionu Pogórza Karpackiego.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziła ekspozycja ornitologiczna, „pogórzańska łąka” oraz modele dużych drapieżników. Głównym punktem programu dnia było zwiedzenie z wynajętym przewodnikiem największej atrakcji Ciężkowic – rezerwatu przyrody „Skamieniałe Miasto” , gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze można zobaczyć dziwne formy skalne, które – z racji swoich niezwykłych kształtów- przypominają różne postaci lub miejsca. Nazwa rezerwatu związana jest z legendą, według której skały znajdujące się w rezerwacie to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami. Była to kara za występne życie jego mieszkańców. Nazwy skał nawiązują do ich kształtów, np. „Piramidy”, „Grzybek”, „Orzeł”. Z większością skał związane są jakieś legendy . Jednej ze skał nadano nazwę dla uczczenia zasłużonego dla Polski kompozytora i patrioty I. J. Paderewskiego, którego dwór znajduje się w sąsiedniej miejscowości Kąśna Dolna. Skale przy drodze nadano nazwę „Grunwald” dla uczczenia pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem i biorących w niej udział 7 rycerzy z okolicy . W rezerwacie najliczniej występuje sosna z dębem szypułkowym i bezszypułkowym, rośnie także lipa drobnolistna, grab i jodła. Z gatunków chronionych roślin występują m. in. podkolan biały, storczyk plamisty, szerokolistny, goździk leśny, widłak. W obrębie rezerwatu stwierdzono występowanie 83 gatunków porostów, w tym 16 rzadkich w Polsce, znajdujących się na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Wiele gatunków rośnie na skałach. Jaskinie w rezerwacie są wykorzystywane jako schrony przez nietoperze – przebywa tu nocek duży i podkowiec mały. Można spotkać także rzadko występujące gatunki motyli. Spacer na łonie przyrody – wśród pięknej, iście teatralnej scenerii – był wyjątkowo relaksujący i wywołał bardzo pozytywne wrażenia wśród seniorów. Następnie uczestnicy wycieczki spędzili kilka godzin w nowo otwartym Parku Zdrojowym na obrzeżach Ciężkowic. Był to czas wspólnych rozmów, spacerów i umocnienia przyjacielskich relacji między seniorami.

Atrakcyjne przedsięwzięcie – o dużych walorach poznawczych i integracyjnych – odbyło się dzięki realizowanemu przez dąbrowski UTW projektowi pn. „ Dąbrowscy Seniorzy- zdrowie, radość, sens” – współfinansowanemu ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, Edycja 2022.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 15 sierpnia 2022 o 08:16
    XXX :
    Brawo Dąbrowski UTW! Tak trzymać! Życzymy realizacji kolejnych udanych przedsięwzięć!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)