Dzisiaj:
Czwartek, 26 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

DĄBROWA TARNOWSKA UCZCIŁA 232. ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 2023 | Brak komentarzy

W Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się uroczyste obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowane przez samorząd gminny i powiatowy oraz miejscową parafię.

3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.

Obok Święta Niepodległości Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

Zgodnie z lokalną tradycją obchodzenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się już kilka dni wcześniej poprzez zorganizowanie szeregu wydarzeń obejmujących sferę sztuki, historii, sportu i muzyki, by podkreślić doniosły charakter tego święta.

Główne Uroczystości jak zawsze rozpoczęły się 3 maja o godz. 9.00 przemarszem sprzed Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej do kościoła parafialnego pw. NMP Szkaplerznej. W pochodzie uczestniczyły licznie poczty sztandarowe stowarzyszeń, szkół, organizacji i instytucji oraz delegacje zakładów pracy i samorządów. Mszy Świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Prałat Stanisław Cyran, przy koncelebrze ks. Sławomira Mrózka. Proboszcz Dąbrowskiej Parafii powitał przybyłe poczty sztandarowe, przedstawicieli lokalnych samorządów, parlamentarzystów oraz przybyłych do świątyni parafian.

W swojej homilii ks. Prałat przypomniał o kościelnym i państwowym wymiarze świętowania, które łączą się w dniu 3 maja. W homilii wspomniał także, że pamięć o dziedzictwie kulturowym i duchowym kształtuje tożsamość narodową. Bez znajomości przeszłości – w jej różnorodnych przejawach – trudno jest budować przyszłość, nie tylko w jej aspektach kulturowych, ale także w tych najgłębszych – duchowych. Dla zrozumienia polskiej tradycji narodowej konieczna jest znajomość tworzących ją wyznań, religii i związanych z nimi duchowości.

Po zakończonej Eucharystii pomimo niesprzyjającej aury pogodowej jak co roku obchody kontynuowano na placu Walczących o Niepodległą Polskę przed Pomnikiem Poległych Ofiar Wojen w Parku Miejskim im. 100 – lecia Niepodległości Polski w Dąbrowie Tarnowskiej. Ten plac to wyjątkowe miejsce, zapisane na mapach naszej gminy jako symbol wszystkich patriotycznych wydarzeń, które pozwalają całej społeczności z gminy i powiatu przenieść się w wyjątkową podróż w przeszłość – podróż do wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości, uchwaleniem Konstytucji 3 Maja czy upamiętnieniem walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku.

Słowa powitania i podziękowania za przybycie skierowali w imieniu organizatorów Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski i Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Głos również zabrali przybyli na uroczystość Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski. Odczytano także okolicznościowy list od Senatora RP Kazimierza Wiatra. Ponadto przesłany został list okazjonalny od Prezesa PSL Władysława Kosiniaka Kamysza.

Program artystyczny oraz kotyliony przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Uroczystość uświetniła obecność: orkiestry Dąbrowskiego Domu Kultury, Kompanii Honorowej Ochotniczej Straży Pożarnej, Jednostki Strzeleckiej 2083 im. Mariana Kukiela, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Żelazówka oraz Drużyna Orląt z Żelazówki i Lubasza. Prowadzącym uroczystość pod pomnikiem w Parku Miejskim był Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów rocznicowych mogli skosztować żołnierskiej grochówki i bigosu.

czytaj więcej

UM w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)