Dzisiaj:
Czwartek, 9 stycznia 2025 roku
Antoni, Bazylissa, Borzymir, Julian, Julianna, Marcelina, Marcjanna

Dąbrowa świętuje odzyskanie Niepodległości

12 listopada 2017 | komentarzy 6

Uroczystościami religijno – patriotycznymi Dąbrowa Tarnowska uczciła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Hasłem przewodnim dąbrowskich obchodów (i jak się okazało również – obchodów centralnych) była idea pojednania ponad podziałami politycznymi i wspólnego budowania wolnej Polski w duchu patriotycznym.

Powiatowe obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości zapoczątkowała uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny od samorządu powiatowego i gminnego, które wraz z dąbrowską parafią organizują rokrocznie tę uroczystość.

Ks. proboszcz Stanisław Cyran przewodniczył Eucharystii i wygłosił kazanie. W intencji poległych w obronie Ojczyzny modlił się ks. Józef Poremba. Z kościoła p.w. Wszystkich Świętych (gdzie wyjątkowo odbyła się pierwsza część uroczystości; z racji remontu nowego kościoła) barwny pochód patriotyczny z pocztami sztandarowymi instytucji i organizacji dotarł pod Pomnik Poległych w parku miejskim, gdzie odbyła się patriotyczna część uroczystości, przygotowana przez oba samorządy.

W obchodach wzięły udział: władze i przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, zaproszeni goście, poczty sztandarowe instytucji i organizacji oraz mieszkańcy. Na uroczystość przybyli: posłanka Urszula Augustyn, poseł Wiesław Krajewski oraz senator Kazimierz Wiatr.

Na dąbrowskie obchody zawitali również włodarze kilku gmin powiatu: wójt Bolesławia Kazimierz Olearczyk, wójt Gręboszowa Krystyna Świętek, wójt Mędrzechowa Krzysztof Korzec, wójt Olesna Witold Morawiec, wójt Radgoszczy Marek Lupa oraz burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz.

Obchody uświetnili Strzelcy z jednostek Strzeleckich: JS 2083 im. generała Mariana Kukiela i JS 3059 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego oraz Orlęta z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Żelazówce. Listy okolicznościowe z tej okazji przesłali: poseł Władysław Kosiniak – Kamysz, poseł Marek Sowa oraz burmistrz miasta Bałta na Ukrainie Siergiej Mazur.

Zgromadzonych powitał starosta Tadeusz Kwiatkowski. Włodarz powiatu szczegółowo wymienił uczestników uroczystości i podziękował za ich obecność w tym miejscu. Krótkie przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Włodarz miasta i gminy nawiązał do wydarzeń historycznych, które poprzedziły odzyskanie przez Polskę Niepodległości oraz symbolicznego wymiaru samego tego momentu zapoczątkowanego zakończeniem I Wojny Światowej oraz podpisaniem rozejmu w Compiegne. Same więc obchody niepodległościowe mają tym samym wymiar realny i symboliczny.

Burmistrz podkreślił, że nie był to dla Polski czas łatwy; bynajmniej nie umilkły wtedy spory  i nie zostały zniesione podziały polityczne. Jednocześnie tamten okres (…) niósł nadzieję dla państw, które odzyskały szansę na Niepodległość.

Najważniejszym przesłaniem przemowy okolicznościowej burmistrza był jednak motyw współpracy ponad podziałami politycznymi dla dobra Ojczyzny – takiej współpracy, którą kiedyś, mimo odmiennych wizji Niepodległej, podjęli najwięksi ówcześni patrioci i przywódcy narodu. [Wątek współpracy ponad podziałami politycznymi był zresztą głównym przesłaniem  powiatowych uroczystości w Dąbrowie Tarnowskiej. Ale podobne przesłanie zdominowało również obchody centralne i uwidoczniło się m.in. w przemowie prezydenta RP Andrzeja Dudy].

– Dziś z perspektywy czasu widać to, że Niepodległość jawi się jako cud, że mimo sporów udało się wywalczyć wspólną Polskę. (…) To dar, do którego powinniśmy podchodzić z niezwykłym szacunkiem. (…) My na szczęście możemy doświadczać cudu Niepodległości na co dzień – mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który przywołał fragment wiersza Mariana Hemara „Modlitwa”:

Spraw, by wstała o własny wielki trud oparta,
Biała z naszego żaru, z naszej krwi czerwona,
By drogo kosztowała, drogo zapłacona,
Żebyśmy już wiedzieli, jak wiele jest warta.
By już na zawsze była w każdej naszej trosce
I już w każdej czułości, w lęku i rozpaczy,
By wnuk, zrodzon w wolności, wiedział, co to znaczy
Być wolnym, być u siebie – Być Polakiem w Polsce.

Senator Kazimierz Wiatr również nawiązał do współpracy ponad podziałami w budowaniu Niepodległej.

Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Haller mieli różne poglądy, jak powinna wyglądać Niepodległa Polska, ale wtedy, po wojnie, najważniejsza była współpraca – mówił Kazimierz Wiatr, który przekonywał, że również i dzisiaj najważniejsza jest „codzienna praca ponad podziałami”.

Urszula Augustyn wygłosiła krótkie, a wymowne przemówienie.

– Spotkaliśmy się tu i teraz, w Dąbrowie Tarnowskiej, podczas obchodów odzyskania Niepodległości, to znaczy, że też jesteśmy patriotami. (…) Tylko wspólnota może budować patriotyzm – mówiła posłanka, która dowodziła, iż bez względu na wyznawane poglądy i przekonania, oponentom należy się szacunek. Nawiązała też bezpośrednio do negatywnego, a rosnącego lawinowo zjawiska hejtu i mowy nienawiści.

– Patriotyzm to też nie zgadzanie się na mowę nienawiści i na hejt. To również jest świadectwo naszego patriotyzmu – przekonywała posłanka Urszula Augustyn.

Poseł Wiesław Krajewski nawiązał krótko do historii, ale również przywołał wypowiedź prezydenta USA na temat Polaków, Polski i jej dziejów (zwłaszcza w kontekście walki o wolność i niepodległość):  Przez dwieście lat Polska ciągle cierpiała od nieustannych napaści, natomiast jakkolwiek można było najechać i okupować Polskę, a jej granice wymazać z mapy, to nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc. W tych ciemnych czasach utraciliście swą ziemię, ale przenigdy nie utraciliście dumy. (…) Wbrew wszelkim próbom zmiany Was, ucisku albo zniszczenia was przetrwaliście i zwyciężyliście, jesteście dumnym narodem. (…). Narodem Kopernika, Chopina, Jana Pawła II. Polska jest ziemią wielkich bohaterów, a wy jesteście ludźmi, którzy znają prawdziwą wartość tego, o co walczycie. Triumf polskiego ducha po stuleciach trudów daje nam wszystkim nadzieję na przyszłość, w której dobro zatriumfuje nad złem, zaś pokój da radę pokonać wojnę – poseł przypomniał słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, które ten wygłosił podczas wizyty w Polsce w lipcu b.r.
– Myślę, że warto, by takie cytaty znalazły się w podręcznikach szkolnych i przeszły do historiiWięc razem walczmy wszyscy tak, jak Polacy: za rodzinę, za wolność, za kraj i za Boga. Dziękuję wam, niech was Bóg błogosławi, niech Bóg błogosławi Polaków (…).

Niech Bóg błogosławi Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską – zakończył poseł Wiesław Krajewski.

Po wystąpieniach przedstawicieli władz, delegacje instytucji i organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim. Tego roku piękną oprawę artystyczną uroczystości zapewniła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Zagrała również orkiestra dęta przy OSP Szczucin.

Powiatowym obchodom 99. rocznicy odzyskania Niepodległości towarzyszyły też inne imprezy.

  1. listopada odbył się V Powiatowy Konkurs Recytatorski „Od Niepodległości do Niepodległości”, zaś dzień później – „Niepodległościowe zawody pływackie”.

W przeddzień Odzyskania Niepodległości Miejska Biblioteka Publiczna otworzyła wystawę „Józef Piłsudski… Tak żyć jak żyłem… Warto było…”, którą można będzie oglądać aż do 31 grudnia.

11 listopada odbył się III Powiatowy Turniej Niepodległości o Puchar Starosty Dąbrowskiego, a wieczorem już drugi Bal Charytatywny Fundacji „CORDARE”, podczas którego uczestnicy również śpiewali pieśni patriotyczne.

12 listopada mieszkańcy pobiegli w Dąbrowskim Biegu Niepodległościowym, a DDK przygotowało Koncert „Kochamy polskie – nasze”.

us

Galeria zdjęć na stronie UM

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 13 listopada 2017 o 14:57
    sztywny :
    Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego ulica Joselewicza jest remontowana?? Asfal w tej części był w nienagannym stanie. W mieście jest mnóstwo zniszczonych ulic, które należy wyremontować. A tu całkiem dobrą nawierzchnię wymieniają. Już pomijam korkowanie się ulic przez drogowców...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 14)
  2. 13 listopada 2017 o 15:00
    sztywny :
    Oczywiście mówię tu też o ulicy Rynek i części Warszawskiej.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 11)
  3. 14 listopada 2017 o 00:18
    Tomek :
    Jest to droga krajowa i podlega GDDKiA i z jej kasy idzie remont. Zapewne skończył się okres gwarancyjny poprzedniej warstwy i musieli połóżyć nową. Faktem jest, że straaaasznie długo to robią.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 12)
  4. 14 listopada 2017 o 08:16
    OPOP :
    Koniec roku , resztki w skarbonce i strach przed kontrolą , trzeba byle jak wydać i pokazać jak to się dba o miasto
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  5. 14 listopada 2017 o 12:30
    kaja :
    ul.Zaręby....koniecznie do remontu..łata na łacie,...dziury....
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 9)
  6. 15 listopada 2017 o 12:57
    zdziwko :
    I czemu nieustająco są wyłączone światła na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Kościuszki, czasami stoi się nawet 10 minut, żeby przejechać
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 9)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)