Dąbrowa świętuje niepodległość
„Walczmy o Polskę sprawiedliwą, uczciwą i dobrą dla wszystkich obywateli” – powiedział starosta Tadeusz Kwiatkowski w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Corocznymi organizatorami odchodów 11 listopada w Dąbrowie jest dąbrowska parafia, starostwo powiatowe i urząd miejski.
Coroczne uroczystości 11 listopada mają swój ustalony porządek. Tradycyjnie rozpoczęło się od barwnego pochodu patriotycznego ulicami miasta, od budynku starostwa do kościoła NMP Szkaplerznej, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.
W pochodzie udział wzięły władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji i organizacji, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.
Uroczystą mszę świętą odprawili: ks. Stanisław Cyran i ks. Józef Poremba. Ksiądz proboszcz był organizatorem pierwszej części Święta Niepodległości.
Z kościoła pochód uroczyście przemaszerował pod Pomnik Poległych w parku miejskim.
Z ramienia władz organizatorami uroczystości patriotycznej byli zaś, jak co roku, burmistrz i starosta.
Burmistrz powitał krótko przybyłych pod pomnik uczestników Święta Niepodległości. Byli wśród nich m.in., oprócz mieszkańców, którzy tego roku dopisali, przedstawiciele instytucji i organizacji, parlamentarzyści, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, przewodniczący: rady miasta i powiatu, kombatanci oraz poczty sztandarowe.
Stanisław Początek podziękował proboszczowi parafii za przygotowanie pierwszej części uroczystości. Ograniczył się do kilku zdań rysu historycznego i przekazał głos staroście.
Tadeusz Kwiatkowski wygłosił krótkie okolicznościowe przemówienie, oparte wyłącznie na wątkach patriotycznych; bez podtekstów politycznych.
– „Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie: skruszył nieznośne nam więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę”
– starosta, na wstępie, przywołał słowa kardynała Aleksandra Kakowskiego, napisane nazajutrz po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.
Tadeusz Kwiatkowski przypomniał tło historyczne wydarzeń sprzed 96. lat.
– My w tej chwili nie musimy tak walczyć o Niepodległą, ale pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, choć Wolna Polska powinna być w naszej świadomości. (…) Walczmy o Polskę sprawiedliwą, uczciwą i dobrą dla wszystkich obywateli. (…) – powiedział Tadeusz Kwiatkowski, który przytoczył także słowa Romana Dmowskiego:
– „Jesteśmy różni, (…) mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.”
Po staroście i burmistrzu głos zabrali wszyscy parlamentarzyści przybyli na uroczystość.
Głos zabrał również dowódca Jednostki Strzeleckiej 3059 w Dąbrowie Tarnowskiej porucznik Józef Stalmach. „Strzelcy” mieli w tym roku swój debiut pod Pomnikiem Poległych.
Dowódca podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania jednostki w Dąbrowie Tarnowskiej, pomogli i ułatwili przygotowanie młodzieży. Podziękowania skierował m.in. do ks. proboszcza, burmistrzów, starosty, dyrekcji szkół i osób prywatnych.
Szeregowi „Strzelcy” zaprezentowali się pod pomnikiem i złożyli przysięgę, a dowódca odebrał z rąk burmistrza sztandar Związku Strzeleckiego.
Delegacje instytucji i organizacji złożyły pod Pomnikiem Poległych wieńce i wiązanki kwiatów.
Program artystyczny przedstawiła młodzież z ZSP 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, pod kierunkiem Anny Kościuk i Agnieszki Piotrowskiej – Bukały. Uczennice z nauczycielką Krystyną Brzezińską rozdawały zgromadzonym pod pomnikiem przygotowane wcześniej kotyliony.
Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta Dąbrowskiego Domu Kultury.
us