Dzisiaj:
Czwartek, 9 stycznia 2025 roku
Antoni, Bazylissa, Borzymir, Julian, Julianna, Marcelina, Marcjanna

Dąbrowa świętuje 3 Maja

4 maja 2018 | 1 komentarz

Nie będzie pokoju i spokoju i wielkiej Polski, jeżeli nie będzie braterstwa i zrozumienia, bo święto jest tylko pełne wtedy, gdy potrafimy świętować wspólnie – usłyszeli zgromadzeni pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim, którzy świętowali 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, połączoną z hucznymi obchodami 100 – lecia Niepodległości Polski.

Za te słowa ich autor, poseł na sejm Władysław Kosiniak-Kamysz, otrzymał od zgromadzonych gromkie brawa, jak kilka lat temu, gdy wystąpił przed podobnym zgromadzeniem w tym samym miejscu i podczas tych samych obchodów.

Dąbrowa Tarnowska świętowała 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (a tego roku również drugą – niezwykle ważną rocznicę – stulecia Niepodległości Polski) tradycyjnie: w kościele, podczas uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz na placu w parku miejskim pod Pomnikiem Poległych, gdzie odbyła się patriotyczna część obchodów.

Jak co roku gospodarzami obchodów była dąbrowska parafia i – wspólnie – Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe, których włodarze wymieniają się w powitaniach i przemówieniu okolicznościowym (w tym roku to pierwsze przypadło burmistrzowi Krzysztofowi Kaczmarskiemu, a drugie – staroście Tadeuszowi Kwiatkowskiemu).

Również tradycyjnie rozpoczęło się od uroczystego pochodu patriotycznego ulicami miasta (tym razem spod Urzędu Miejskiego) do kościoła NMP Szkaplerznej na mszę świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawili ks. Zbigniew Szewczyk i ks. Józef Poremba. Po niej włodarze samorządów, poczty sztandarowe instytucji i organizacji oraz jednostek samorządowych, zaproszeni goście i mieszkańcy Powiśla przemaszerowali pod Pomnik Poległych w parku miejskim. Uroczystość poprowadził dyrektor DDK Paweł Chojnowski.

Zgromadzonych powitał burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.
Poza włodarzami gminy i powiatu, przewodniczącymi rad i radnymi, na obchody do Dąbrowy przybyła delegacja z Węgier, z XVIII dzielnicy Budapesztu z wiceburmistrzem Galgóczym Zoltanem na czele i przewodniczącym partii Fidesz.
Na obchody przyjechał poseł Ziemi Dąbrowskiej Wiesław Krajewski, poseł wywodzący się z Powiśla Dąbrowskiego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz senator Kazimierz Wiatr i delegacja Biura Poselskiego Norberta Kaczmarczyka.
Do Dąbrowy przybyli również włodarze okolicznych samorządów: burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz oraz wójt Radgoszczy Marek Lupa.

Włodarz Dąbrowy Tarnowskiej powitał również wszystkie poczty sztandarowe instytucji i organizacji oraz uświetniających obchody: Strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2083, drużynę Orląt z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelazówce (która pełniła wartę honorową pod pomnikiem), uczniów Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim, którzy odpowiadali za część artystyczną uroczystości i, odpowiedzialną za oprawę muzyczną, Orkiestrę Dętą DDK oraz Grupę Motocyklową Powiśle.

Burmistrz Krzysztof Kaczmarski poinformował również, że w swojej działalności samorządowej już piętnasty raz uczestniczy w obchodach 3 – Majowych. Starosta Tadeusz Kwiatkowski nawiązał do wydarzeń historycznych poprzedzających uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wyjaśnił również przełomowość owego wydarzenia dla losów Polski. Starosta przywołał postaci historyczne, które – mimo dzielących ich różnic – potrafiły wznieść się ponad podziałami i działać wspólnie dla dobra Ojczyzny.  Włodarz powiatu podziękował również: mieszkańcom za patriotyczną postawę, a dąbrowskim Strzelcom za piękną akcję rozpowszechniania flag narodowych wśród mieszkańców.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również Galgóczy Zoltán zastępca burmistrza XVIII Dzielnicy Budapesztu,  senator Kazimierz Wiatr, a także posłowie ziemi dąbrowskiej Wiesław Krajewski i Władysław Kosiniak – Kamysz.

Po przemówieniach uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gruszowie Wielkim przedstawili piękny program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem Lucyny Krzanowskiej oraz Iwony Tańskiej. O profesjonalną oprawę muzyczną całej uroczystości zadbała tradycyjnie Orkiestra Dęta DDK.  Uczniowie z dąbrowskiej Szkoły Podstawowej nr 3 rozdawali uczestnikom obchodów chorągiewki, patriotyczne znaczki oraz śpiewniki w ramach akcji „Młodzież pamięta”.

Po programie artystycznym poczty sztandarowe, delegacje  instytucji i organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem w parku miejskim. Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy mogli skosztować żołnierskiego bigosu i grochówki, podawanej przez dąbrowskich Strzelców. O ciepły posiłek zadbał samorząd gminny.

us

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 6 maja 2018 o 18:04
    Adam :
    Kwiatkowski i młody Kosiniak lans przed wyborami... miejmy nadzieję, że tym razem ludzie pokażą im kim naprawdę są.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)