Dąbrowa świętowała Niepodległość
Tradycyjnie rozpoczęło się od przemarszu patriotycznego spod budynku Starostwa Powiatowego do kościoła NMP Szkaplerznej na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny.
Pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim odbyła się patriotyczna część uroczystości, sfinalizowana pięknymi akcentami artystycznymi w wykonaniu młodzieży z PCEiKZ w Szczucinie. Nie zabrakło wątków historycznych połączonych z dydaktycznym uświadomieniem powinności współczesnego patrioty, dbającego zarówno o dobro Ojczyzny, jak i – lokalnie – o rozwój swoich Małych Ojczyzn. Tak wyglądały dąbrowskie obchody 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Spod starostwa barwny pochód patriotyczny wyruszył do kościoła NMP Szkaplerznej, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny (z udziałem Orkiestry Dętej przy OSP Szczucin), a – uznane i cytowane podczas uroczystości kazanie – wygłosił ks. proboszcz Stanisław Cyran. Jak zapisało się w lokalnej tradycji, religijną część uroczystości organizuje dąbrowska parafia, zaś obchody patriotyczne przygotowuje gmina oraz starostwo.
Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy obchodów zgromadzili się pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, mieszkańców, delegacje, poczty sztandarowe instytucji i organizacji oraz przybyłych gości powitał burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Przemówienie okolicznościowe wygłosił starosta Tadeusz Kwiatkowski.
– (…) Polacy wreszcie stali się jednym narodem. Ziściły się marzenia naszych przodków. To święto jest symbolem wiary, wielkiego zwycięstwa i odzyskania Ojczyzny. Jest też okazją do zadumy nad teraźniejszością. Zastanówmy się (…), czy umiemy się z niej cieszyć. Powinniśmy być dumni z naszej narodowej tożsamości; za to, że jesteśmy Polakami. Do czego my, współcześni Polacy, jesteśmy zobowiązani? – mówił starosta, określając również niekorzystne, współczesne zjawiska społeczne, które nie pozwalają odpowiedzialnie pracować na rzecz Ojczyzny i cieszyć się z tożsamości narodowej.
– Patriotyzm dzisiaj nie wymaga ofiary z życia. Miłość do Ojczyzny, to sumienne wykonywanie swoich obowiązków, (…) to branie odpowiedzialności za swoje Małe Ojczyzny.
Senator Kazimierz Wiatr w swojej krótkiej przemowie nawiązał do 1050 – lecia Chrztu Polski, oraz przypomniał patriotyczne aspekty homilii ks. proboszcza Stanisława Cyrana, dziękując Mu jednocześnie za te słowa.
– (…) Gromadzimy się wśród tych trzech uczuć: wdzięczności, dumy i odpowiedzialności, które tak pięknie nazwał ks. proboszcz w swoim kazaniu. W roku 1050 – lecia Chrztu Polski przywołujemy też pamięć o wielu pokoleniach tego 1050 – lecia, które nie tylko walczyły o niepodległość Ojczyzny, ale także budowały jej kulturę i gospodarkę. Stoimy przed niezwykłym pomnikiem (…). (…) Na środku niezwykła plakieta metalowa (…). Klęczą naprzeciw siebie dwie osoby, trzymają się za ręce i wpatrują w siebie. To symbol miłości i wierności – tych uczuć, które są podstawą patriotyzmu, (…) Dlatego ta miłość i wierność wobec rodziny, wobec ludzi dziś żyjących, wobec tych wszystkich pokoleń, które Polskę budowały, są podstawami patriotyzmu. – mówił Kazimierz Wiatr.
Poseł na sejm z Ziemi Dąbrowskiej Wiesław Krajewski na wstępie wyraził swoją radość z możliwości uczestnictwa w tych obchodach patriotycznych i podziękował ks. proboszczowi Stanisławowi Cyranowi za kazanie, które określił m.in. mianem ogromnej uczty intelektualnej.
– Po 123 latach niewoli Polska odzyskała swoją suwerenność, niepodległość. Odzyskała to przede wszystkim przez wielką ofiarę wcześniejszych pokoleń. Nie możemy zapomnieć, że przed nami ogromna odpowiedzialność za tę Polskę; za to, co mamy. – poseł odwołał się do powinności współczesnego patrioty – m.in. potrzeby dbania o dobro Ojczyzny we wszystkich obszarach życia codziennego.
– Wczoraj uczestniczyłem w dwóch wspaniałych uroczystościach patriotycznych w Szkole Podstawowej w Smęgorzowie i w Ochronce w Dąbrowie. Aż serce rosło i radowało się, że nasi wychowawcy i nauczyciele potrafią tak wspaniale, perfekcyjnie przygotować uroczystość patriotyczną. – mówił Wiesław Krajewski, który podkreślił potrzebę kierowania Polską przez ludzi dobrze wykształconych; patriotów oddanych Ojczyźnie.
Listy okolicznościowe przysłali: poseł Władysław Kosiniak – Kamysz, Marszałek Małopolski Marek Sowa oraz starosta tarnowski Roman Łucarz.
Tradycyjnie delegacje instytucji oraz organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim.
Pięknym akcentem artystycznym, zamykającym dąbrowskie obchody 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości były występy młodzieży z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie; pod kierunkiem nauczycielki Moniki Dąbroś.
W uroczystościach wzięły udział również: Drużyna Orląt ze Szkoły Podstawowej w Żelazówce, Stowarzyszenie Jednostka Strzelecka „Strzelec” 3059 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego oraz Jednostka Strzelecka 2083 im. gen. Mariana Kukiela.
us