DĄBROWA ŚWIĘTOWAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ
Zróbmy wszystko, aby ten dzień był dniem radosnym i wyjątkowym dla nas wszystkich – powiedział burmistrz Krzysztof Kaczmarski podczas dąbrowskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Włodarz Dąbrowy wyraził nadzieję, że motywem przewodnim tak ważnego wydarzenia w historii narodu będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami dla dobra Polski.
Obchodami religijno – patriotycznymi Dąbrowa Tarnowska uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasłem przewodnim dąbrowskich obchodów była idea pojednania ponad podziałami politycznymi i wspólnego budowania wolnej Polski w duchu patriotycznym.
Powiatowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapoczątkowała uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny od samorządu powiatowego i gminnego, które wraz z dąbrowską parafią organizują rokrocznie tę uroczystość. Ks. proboszcz Stanisław Cyran przewodniczył Eucharystii i wygłosił kazanie. Dla uczczenia okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy proboszcza i ze wsparciem ofiarnych parafian, podczas mszy świętej odsłonięto pamiątkową tablicę patriotyczną. Z kościoła p.w. N.M.P Szkaplerznej barwny pochód patriotyczny z pocztami sztandarowymi instytucji i organizacji dotarł pod Pomnik Poległych w parku miejskim, gdzie odbyła się patriotyczna część uroczystości, przygotowana przez oba samorządy.
W obchodach wzięły udział: władze i przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, zaproszeni goście, poczty sztandarowe instytucji i organizacji oraz mieszkańcy. Na uroczystość przybyli: posłanka Anna Czech oraz poseł Wiesław Krajewski. Odczytano również adresy okolicznościowe senatora Kazimierza Wiatra i posła Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Niezwykłą atmosferę uroczystości zaznaczyła także obecność Kompanii Honorowej Straży Pożarnej Powiatu Dąbrowskiego, dąbrowskich Strzelców i Orląt z Żelazówki.
Zgromadzonych powitał starosta Tadeusz Kwiatkowski. Włodarz powiatu szczegółowo wymienił uczestników uroczystości i podziękował za ich obecność w tym miejscu. Przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Włodarz miasta i gminy nawiązał do wydarzeń historycznych, które poprzedziły odzyskanie przez Polskę niepodległości. Najważniejszym przesłaniem przemowy okolicznościowej burmistrza był motyw współpracy ponad podziałami politycznymi dla dobra Ojczyzny – takiej współpracy, którą kiedyś, mimo odmiennych wizji Niepodległej, podjęli najwięksi ówcześni patrioci i przywódcy narodu. [Wątek współpracy ponad podziałami politycznymi był zresztą głównym przesłaniem powiatowych uroczystości w Dąbrowie Tarnowskiej.].
– Dziś możemy sobie tylko wyobrazić radość tamtych dni. Mamy być z czego dumni. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe, jak wtedy. (…) Bądźmy radośni i cieszmy się tak, jak nasi rodacy sto lat temu. Niech żyje wolna, Niepodległa Polska – mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który przywołał fragment katolickiej pieśni patriotycznej autorstwa Alojzego Felińskiego:
Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska, wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znów swobodnie Orzeł Biały krąży!
Włodarz Dąbrowy nawiązał również do słów wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza, który nawoływał do zrywu patriotycznego, co odzwierciedlało ówczesne nastroje uciemiężonych Polaków:
O wojnę powszechną za wolność ludów,
Prosimy Cię, Panie.
O broń i orły narodowe,
Prosimy Cię, Panie.
Posłanka Anna Czech również nawiązała do współpracy ponad podziałami politycznymi, upatrując w tym przesłaniu motta przyświecającego setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
– Zobowiązanie dla nas jest takie, żebyśmy wdrażali w życie deklarację realnej współpracy ponad podziałami między różniącymi się poglądami. To jest hasło przewodnie: sto dobrych uczynków na stulecie niepodległości. Aby uczcić do końca to stulecie zróbmy wspólnie sto razy coś dobrego. Najbardziej jednoczy działalność dla wspólnego dobra! – mówiła Anna Czech.
Poseł Wiesław Krajewski nawiązał do historii Polski i powinności współczesnych pokoleń patriotów:
Oddajemy hołd i cześć tym wszystkim, którzy w tej sztafecie pokoleń, która starała się o niepodległość i wolność dla Polski, osiągnęli ten cel. Spoiwem tych działań były trzy magiczne słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. (…) Musimy rozwijać tę wolną Polskę i przekazać to dziedzictwo kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie powtórzyła się ta historia, w której straciliśmy niepodległość – mówił Wiesław Krajewski dziękując tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się do upamiętnienia tej uroczystości: dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom, instytucjom i stowarzyszeniom, Orlętom z Żelazówki, Strzelcom i ks. proboszczowi Stanisławowi Cyranowi (za patriotyczne kazanie i pamiątkową tablicę).
Poseł wyraził nadzieję, że ufundowanie piszczałkowych organów w kościele p.w. N.M.P. Szkaplerznej stanie się pięknym akcentem uczczenia stulecia niepodległości. Przywołał również inicjatywę radnego miejskiego (wkrótce – powiatowego) Andrzeja Gizy – nazwania parku miejskiego Parkiem Niepodległości. Zaznaczył, że radni zapewne wrócą do tego pomysłu.
Po wystąpieniach przedstawicieli władz, delegacje instytucji i organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim. Tego roku piękną oprawę artystyczną uroczystości zapewniła młodzież z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie pod kierunkiem Moniki Dąbroś. Zagrała również orkiestra dęta DDK.
us
fot.UM w DT
******************************************************************************************************
Uroczystości 100-lecia Niepodległości Polski w Dąbrowie Tarnowskiej
W piękną słoneczną niedzielę 11 listopada 2018 roku, w stolicy powiatu dąbrowskiego radośnie świętowano dzień, który zdarza się tylko raz na 100 lat. Stulecie odzyskania niepodległości Polski w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęło się patriotycznym przemarszem delegacji urzędów i instytucji do Kościoła pw. NMP Szkaplerznej, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny sprawowana przez Ks. Proboszcza Stanisława Cyrana w koncelebrze z Ks. Prałatem Józefem Porembą i Ks. dr Janem Bartoszkiem. Oprawę artystyczną liturgii przygotowała młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, a Orkiestra Dęta Dąbrowskiego Domu Kultury pod batutą p. Kamila Banasia zadbała o podniosłość niedzielnego święta, tak w kościele jak i w plenerze. Niezwykłą atmosferę uroczystości zaznaczyła także obecność Kompanii Honorowej Straży Pożarnej Powiatu Dąbrowskiego i dąbrowskich Strzelców i Orląt z Żelazówki.
galeria zdjęć na stronie UM w DT