Dąbrowa świętowała 3 Maja
Nawiązania do wzniosłego momentu w historii Polski, ale i wskazanie wymiaru współczesnego patriotyzmu, polegającego również na budowaniu ekonomicznych i gospodarczych aspektów Ojczyzny. Wezwanie do zjednoczenia wszystkich, ale i konstatacja, że 26 lat po przywróceniu obchodów 3 Maja niektórzy nie akceptują demokratycznych wyborów i werdyktu obywateli.
Przemowy okolicznościowo – patriotyczne ubarwione piękną oprawą artystyczną w wykonaniu uczniów dąbrowskiego Gimnazjum nr 1, i muzyczną – zapewnioną przez orkiestrę dętą DDK.
Łopoczące na wietrze flagi i sztandary pocztów instytucji i organizacji, a nad placem pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim piękne majowe słońca i wiosenna pogoda. Tak Dąbrowa świętowała 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Rozpoczęło się – tradycyjnie – od barwnego przemarszu przedstawicieli władz, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych instytucji i organizacji, spod urzędu miasta do kościoła MBP Szkaplerznej. W Kościele odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Kazanie wygłosił proboszcz parafii Stanisław Cyran.
Po części religijnej, przygotowanej przez dąbrowską parafię, wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła pod Pomnik Poległych w parku miejskim. Tam przedstawicieli samorządów, posłów, poczty sztandarowe i mieszkańców miasta powitał starosta Tadeusz Kwiatkowski. Włodarz powiatu podziękował wszystkim za obecność.
– Nasza obecność tutaj wynika z tego, że chcemy dać wyraz naszego przywiązania do wartości zawartych w konstytucji – powiedział Tadeusz Kwiatkowski.
Uroczystość rozpoczął hymn w wykonaniu orkiestry dętej DDK.
Na uroczystość przybyli: włodarze miasta i powiatu, na czele z burmistrzem Krzysztofem Kaczmarskim, zastępcą Stanisławem Ryczkiem, przewodniczącym Jackiem Saratem oraz starostą Tadeuszem Kwiatkowskim, przewodniczącą Barbarą Pobiegło, członkami Zarządu i radnymi rady miasta oraz powiatu. Posłowie związani z tym terenem: poseł Ziemi Dąbrowskiej Wiesław Krajewski i były minister pracy, poseł okręgu tarnowskiego i przewodniczący PSL – Władysław Kosiniak Kamysz, a także Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.
Dąbrowę odwiedził wiceburmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu, Atilla Sarwasz.
Nie zabrakło burmistrzów i wójtów okolicznych miejscowości. Pod pomnik przybyli także przedstawiciele służb mundurowych i ich dowódcy. Na uroczystości obecne były również Jednostki Strzeleckie 3059 i 2083.
Tradycyjnie przybyły wszystkie poczty sztandarowe oraz przedstawiciele instytucji i organizacji, urzędów, partii politycznych, organizacji pozarządowych.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Krzysztof Kaczmarski.
„O myśli wielka, o narodu chwało, co plon wydało po nędzy wiekowej znów twój dzień święcim- Wielki dzień Majowy.”
Szanowni Państwo – niech te piękne słowa pisarki Heleny Duninównej towarzyszą nam dzisiaj podczas 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Świętujemy ten dzień mogąc zamanifestować wolność i niezależność naszego państwa, co przekłada się na nasze lokalne uroczystości, pełne optymizmu i wiary na przyszłość.
Jednocześnie chcemy pamiętać o chlubnej przeszłości i dokonaniach wielkich Polaków żyjących w XVIII wieku, którzy mimo trudnej, a nawet dramatycznej sytuacji politycznej naszej ojczyzny dokonali wielkiego dzieła opracowania i uchwalenia tego ważnego dokumentu jakim była „Ustawa Rządowa” z 1791 roku czyli Konstytucja. (…)
Dokonane w ustawie zasadniczej zapisy były aktem otwarcia i szczerej tolerancji, także religijnej, poprzez gwarancje swobody wyznania dla obywateli, przy uznaniu pierwszeństwa katolicyzmu. Prawo obywateli do wolności osobistej i wolności sumienia zostało prawnie usankcjonowane.
Konstytucja 3 Maja była krótkim dokumentem składająca się z 11 zwięzłych rozdziałów. Była jednak czymś wyjątkowym, nawet z punktu widzenia epoki europejskiego oświecenia. Była perłą tamtych czasów. Jedynie Stany Zjednoczone posiadały konstytucję wcześniej niż Polska. Ani nowoczesna Francja, ani w silne Prusy nie stworzyły podobnego aktu prawnego przed Polską.
Szanowni Goście, Szanowni Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej i Powiatu Dąbrowskiego,
Konstytucja obowiązywała tylko 14 miesięcy, a my organizujemy uroczystości jej poświecone nawet po 225 latach od jej uchwalenia. Mimo upływu czasu wartości, które Konstytucja 3 Maja reprezentuje są nadal aktualne. Są wśród nich: troska o dobro ojczyzny, jej niezależność, ale także równość obywateli wobec prawa. Konstytucja 3 Maja nierozerwalnie wiąże się ze sprawą zachowania narodowej tożsamości
i państwowości polskiej oraz przekazania znaczenia tożsamości w ramach dziedzictwa wielopokoleniowego.
Spoglądając z nadzieją w przyszłość, nie zapomnijmy o naszej chlubnej przeszłości, uczmy się historii, spotykajmy się na takiej, jak dzisiejsza uroczystościach.
Bądźmy dumni z dokonań twórców Konstytucji i starajmy się by w swoich działaniach wzorować się na tych, którzy tworzyli piękne i wzniosłe dzieła.
Niech podsumowaniem dzisiejszej uroczystości będą słowa Artura Oppmana, Or-Ota – poety i wielkiego patrioty:
„Na Małachowskich, Kołłątajów groby
Do prochów drogich uświęconej urny,
Idź potomku, w prób godzinie chmurnej
I na purpurę, – szatę zmień żałoby.
Uderz o kamień sercem, a kamienie
Takim Ci głosem odpowiedzą dzwonu,
Iż się poczujesz spadkobiercą Tronu,
Który obejmie – Twoje pokolenie”
Krótkie przemówienie wygłosił również gość specjalny, przedstawiciel zaprzyjaźnionego z powiatem samorządu, wiceburmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu Atilla Sarwasz, który podziękował za zaproszenie i podkreślał przyjaźń między tymi samorządami, nazywając organizatorów uroczystości „Polskimi przyjaciółmi”.
Poseł Ziemi Dąbrowskiej Wiesław Krajewski wyraził wdzięczność za zaproszenie na tę ważną, patriotyczną uroczystość. Mówił o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale na tej kanwie nawiązał również do współczesnych sporów politycznych.
– 225 lat temu nasi przodkowie dokonali coś absolutnie fenomenalnego na skalę światową. – poseł mówił o pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, którą uchwalili Polacy. Wspominał również o politycznych uwarunkowaniach, w wyniku których Polacy byli przez długie lata pozbawieni możliwości świętowania tego doniosłego wydarzenia.
– (…) W 1990 r. polski parlament przywrócił to święto i jest nam dane świętować tę piękną datę. Po 26 latach od tego wydarzenia w naszym pięknym kraju są i tacy, którzy nie potrafią zaakceptować woli wyborców (…) – poseł Wiesław Krajewski nawiązał do „skarg” na Polskę na arenie europejskiej – Przypomina mi to zapisy z historii z naszych podręczników. Nie chciałbym porównywać tych wydarzeń.
Poseł wezwał również do pielęgnowania tradycji i wartości zawartych w konstytucji.
Władysław Kosiniak Kamysz, z uroczystości pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie przybył do Dąbrowy Tarnowskiej.
Głównym akcentem jego przemówienia pod Pomnikiem Poległych w dąbrowskim parku miejskim był apel o budowanie realnej zgody i zaniechanie dzielenia Polaków; nie tylko w tak wyjątkowy dzień, jak świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – (…) Dzień, który powinien jednoczyć Polaków. (…) Z wszystkimi razem. Nie jedni przeciw drugim. Bo dzisiaj trzeba wezwać do tej wspólnoty, ale prawdziwej, wyrażonej nie w słowach, lecz czynach. – zaapelował poseł i przewodniczący PSL, nawiązując jednocześnie do historii uchwalenia tego, doniosłego dla Polski, dokumentu.
– Ta historia jest prawdziwa i żywa zwłaszcza w powiecie dąbrowskim i wszędzie tam, gdzie dobrzy ludzie (a tu są dobrzy ludzie!) stanowią o przyszłości. Niech się święci 3 Maj! – zakończył Władysław Kosiniak Kamysz.
Obecny na uroczystości w Dąbrowie Tarnowskiej wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys na bazie wydarzeń historycznych nawiązał do kształtu współczesnego patriotyzmu.
– Nie wystarczy tylko świętować, ale dzisiaj bycie patriotą to obowiązek budowania gospodarczego i ekonomicznego naszej Ojczyzny.
Listy okolicznościowe przesłały posłanki: Urszula Augustyn (PO) oraz Anna Czech (PiS).
Po przemowach przyszedł czas na drugą część uroczystości.
Młodzież z Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej (pod kierownictwem nauczycielek: Bogusławy Więcek – Tryczyńskiej, Anny Piotrowskiej i Justyny Bieś) przygotowała piękną oprawę artystyczną obchodów patriotycznych.
Po części artystycznej, delegacje instytucji i organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim. Na koniec burmistrz podziękował wszystkim za uczestnictwo w obchodach patriotycznych.
Organizatorami obchodów był samorząd gminny i powiatowy oraz dąbrowska parafia.
Po części oficjalnej uczestnicy obchodów rocznicowych mogli skosztować żołnierskiej grochówki i bigosu serwowanych przez Jednostkę Strzelecką JS 2083 im. Mariana Kukiela na tradycyjnym już Pikniku Strzeleckim.
us
fot.UM w DT