Dzisiaj:
Czwartek, 9 stycznia 2025 roku
Antoni, Bazylissa, Borzymir, Julian, Julianna, Marcelina, Marcjanna

Dąbrowa ponownie zaśpiewała dla Konstytucji!

8 maja 2018 | komentarzy 5

Te dobrze znane przez każdego już od dzieciństwa, ale i te, które – choć piękne i poruszające – wymagały od uczniów i nauczycieli zaangażowania w dotarciu do nich – Dąbrowa Tarnowska, już drugi raz, zaśpiewała dla Konstytucji Trzeciego Maja.

Umuzykalnieni i utalentowani uczniowie z dziewięciu szkół Powiśla zaprezentowali znane i mniej znane utwory w ramach festiwalu piosenki patriotycznej. 

Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto nie zna choć jednej zwrotki piosenki Płynie Wisła, płynie… śpiewanej często dzieciom, lub chociaż nigdy o niej nie słyszał. Z akademii patriotycznych, apeli i szkolnych wystąpień znamy Przybyli ułani, Rozkwitały pąki białych róż albo Wojenko, wojenko czy O, mój rozmarynie. Ale już nie każdy z nas słyszał np. wzruszającą piosenkę Panie generale Haliny Młynkovej z płyty Panny Wyklęte – projektu muzycznego Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers. To poruszający apel córki i żony żołnierza wyklętego, więzionego i skazanego na śmierć przez stalinowskich oprawców.

Te popularne, ale i te mniej znane pieśni i piosenki patriotyczne wybrzmiały na ukwieconym skwerze przed urzędem miejskim w niedzielę, 6 maja podczas festiwalu piosenki patriotycznej Dąbrowa Tarnowska śpiewa dla Konstytucji 3 Maja. Podobnie jak zeszłego roku i tym razem patronat honorowy nad imprezą sprawowali: poseł Wiesław Krajewski i burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Imprezę poprowadził tradycyjnie dyrektor DDK Paweł Chojnowski, który równocześnie zagrzewał dąbrowian do wspólnego śpiewu, sam dając dobry przykład.

Aż dziewięć szkół w tym roku przyłączyło się do naszej akcji – powiedział z uznaniem Paweł Chojnowski. – W tym roku mamy 100 jednakowych wersji śpiewników, żeby ułatwić Państwu śpiewanie razem z nami. Wybraliśmy w tym celu 10 najbardziej znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Klimat wręcz śródziemnomorski nam sprzyja. Jestem pełen uznania dla Was, bo to jest dzień wolny od pracy. Tak też można kochać Najjaśniejszą Rzeczpospolitą – śpiewając dla niej i słuchając patriotycznych pieśni. Bardzo wiele z tych pieśni w repertuarze młodzieży jest mało znanych. Tym bardziej ogromne słowa uznania dla nauczycieli i rodziców, że dzięki nim festiwal jest ciekawy. I oczywiście – największe uznanie dla samych uczniów, że tyle młodzieży z aż dziewięciu szkół chce dla nas zaśpiewać – powiedział prowadzący imprezę Paweł Chojnowski.

Czujemy tę potrzebę wspólnego świętowania – powiedział burmistrz Krzysztof Kaczmarski, który wyraził radość z festiwalowej frekwencji i przypomniał o innych wydarzeniach w ramach dąbrowskich obchodów 100 – lecia niepodległości.

Poseł Wiesław Krajewski podziękował Pawłowi Chojnowskiemu za przygotowanie imprezy, a uczestnikom życzył wyśmienitej zabawy:

Ten festiwal wpisał się już na stałe w kalendarz kulturalny Dąbrowy Tarnowskiej. Życzę Państwu miłego, pięknego śpiewania, miłej zabawy i wielu pięknych doznań.

Festiwal, podobnie jak w ubiegłym roku, został podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowali się uczniowie z 9. szkół, druga część była przeznaczona dla dąbrowian, którzy jednak nie dorównali zaangażowaniem dzieciom i młodzieży.
W drugiej części zaśpiewano pięć, z dziesięciu wybranych, utworów patriotycznych, a każdy uczestnik imprezy otrzymał elegancki śpiewnik z tekstami i nutami.

W pierwszej części wystąpili:

– Martyna Kiełb (z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelazówce) z utworem Jest taki kraj. W przygotowaniach pomógł nauczyciel Robert Hoszwa

– Daria Pyrcz z PSP 3 (wnuczka pierwszego po 89 r. burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, Mieczysława  Pyrcza) zaśpiewała pieśni: Niepodległość i Rozkwitały pąki białych róż (w przygotowaniach pomagały: Grażyna Tabor i Lucyna Chojnowska)

– Julia Wojtas zaśpiewała To jest ojczyzna (przygotowanie: Waldemar Szlosek i Anna Tańska)

– Julia Kądzielawa (PSP 2) zachęcała śpiewem Miejcie nadzieję (pod opieką Kamila Banasia)

– Gabriela Laskowska (PSP 3) śpiewała Jak długo w sercach naszych (przygotowana przez Grażynę Tabor i Lucynę Chojnowską)

– Agnieszka Kmieć wyśpiewała Czterdziesty czwarty (przygotowywali: Waldemar Szlosek i Anna Tańska)

-Zespół Muza z PSP 1 zaprezentował Złociste otoki (skład zespołu Muza: Aleksandra Toczek, Amelia Marszałek, Anna Wilkos, Julia Kogut, Sylwia Bednarz, Adrian Ryczek, Julia Nowak i Julia Marek). W przygotowaniach pomagała Ewa Michoń

– Emilia Kowal (szkoła w Smęgorzowie) zaśpiewała Rozkwitały pąki białych róż; pod kierunkiem Barbary Kuty

– Natalia Wojtas zaśpiewała pieśń Flaga

– Julia Moździerz (z Żelazówki) zaprezentowała utwór Pobudka (pod kierownictwem Roberta Hoszwy)

– Judyta Kądzielawa (PSP 2) wyśpiewała Niepodległość (w przygotowaniach pomagał Kamil Banaś)

– Marcin Gadziała (ze Smęgorzowa) zaśpiewał Najpiękniejsza jest moja ojczyzna (pomogła w przygotowaniach Barbara Kuta)

– Adrian Ryczek (PSP 1) śpiewał o Ostatnim liście (pod kierunkiem Ewy Michoń)

– Gabriela i Magdalena Mol zaprezentowały Bogurodzicę (przygotowywał Kamil Banaś)

– Karolina Moździerz (z Żelazówki) zaśpiewała o Niepokornej (do występu przygotował Robert Hoszwa)

– Nikola Gancarz (z Gruszowa Wielkiego) przekonywała śpiewem, że trzeba mieć Nadzieję

– zespół Zlot (LO) zaśpiewał: Panie generale, Nadzieja oraz Warto jest wierzyć (zespołem opiekuje się Renata Soja i Bożena Białas)

– Milena Musiał (z Gruszowa Wielkiego) muzycznie przekonywała: Tu wszędzie jest moja ojczyzna

– Duet Aleksandra Toczek i Julia Marek (PSP 1) śpiewały Już nie wróci chłopiec twój dziewczyno (przygotowywała Ewa Michoń)

– Sylwia Bobowiec (ZSP 2) śpiewała: Jest taki kraj (w przygotowaniach pomagał Rafał Szydłowski)

– klasa I LO zaprezentowała Niepokorną, niepodległą (pomagały: Renata Soja i Bożena Białas).

W drugiej części festiwalu zaśpiewano wspólnie: Przybyli ułani, Płynie Wisła, płynie, Rozkwitały pąki białych róż, O, mój rozmarynie i Wojenko, wojenko.

us

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 9 maja 2018 o 08:39
    […] Więcej informacji – na stronie Kuriera Dąbrowskiego >>> […]
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 8)
  2. 9 maja 2018 o 13:14
    ... :
    Szoda, że o takich rzeczach dowiadujemy się po facie.... zresztą jak z większością wydarzeń w DT.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 20)
  3. 10 maja 2018 o 15:38
    do ... :
    Plakaty informujące o obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i o imprezach towarzyszących, w tym o festiwalu rozwieszone na każdym okrąglaku na mieście oraz na witrynach sklepowych. Strony internetowe domu kultury, urzędu miejskiego, ich witryny na facebooku też informowały. Do tego Kurier pisał o festiwalu 30 kwietnia -> http://www.kurierdabrowski.pl/wspolne-spiewanie-dla-najjasniejszej Serio, po fakcie się dowiadujesz? Do domu ci ktoś ma zapukać i cię informować o nadchodzących imprezach w mieście? Ehh...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +16 (w sumie : 24)
  4. 10 maja 2018 o 16:03
    do numeru 2 :
    Przecież w kościele nawet było tydzień wcześniej ogłaszane, czyżby organizatorzy mieli wysyłać każdemu zawiadomienie do domu? Przecież Kurier bardzo rzetelnie wszystkie dąbrowskie imprezy zapowiada.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 23)
  5. 11 maja 2018 o 21:37
    Senior dąbrowski :
    Proszę nie żartować z ludźmi. Kto miał przyjść to przyszedł. Co ma kościół do tego typu ogłoszeń. Koncert odbywał się w Rynku przed " Magistratem ". Każdy mógł się osobiście zatrzymać i wziąć udział w koncercie. Dlaczego było inaczej ,pozostawiam to bez sensu komentowania. Pozdrawiam serdecznie DABROWIAN.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 11)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)