Dzisiaj:
Poniedziałek, 25 listopada 2024 roku
Erazm, Jozafat, Katarzyna, Tęgomir

„Dąbrowa jaką pamiętam”

18 grudnia 2011 | Brak komentarzy

Boże Narodzenie to święta rodzinne, pełne miłości, nadziei i pokoju obchodzone na całym świecie bardzo uroczyście. Tradycjami swymi sięgają dawnych czasów , a ich zwyczaje są różne w zależności od kraju.

Kultywując polskie tradycje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowała 15 grudnia przedświąteczne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Dąbrowa jaka pamiętam”, w ramach którego odbyła się prelekcja Pana Edwarda Urbańczyka prezesa Civitas Christiana na temat historii oraz tradycji i obrzędowości Świat Bożego Narodzenia.

Pan Edward z wielkim zaangażowaniem opowiadał historię świąt, skąd przyszła do nas choinka i jak ją ubierano, jak przebiegała wigilia , co oznaczało puste miejsce przy stole i wiele innych zapomnianych już zwyczajów. Nawiązując do polskich tradycji i osobistych przeżyć związanych ze zwyczajami panującymi w jego domu rodzinnym prelegent wprowadził uczestników spotkania w atmosferę dawnych czasów.

Najbardziej uroczystym wieczorem roku jest wieczór wigilijny, który posiada bogatą liturgię domową. Geneza tej liturgii sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. W Polsce wigilia weszła na stałe do tradycji dopiero w XVIII wieku. Rozpoczynała się gdy na niebie ukazała się pierwsza gwiazdka, na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, która przyprowadziła Mędrców ze Wschodu.

Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Tak bardzo polski zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest młodym zwyczajem, bo pojawił się dopiero w XX wieku. Główną częścią wigilii jest wieczerza złożona z postnych potraw. Na naszych stołach obecne są odwieczne dania z kapusty, grochu, grzybów, ryby z królującym karpiem na czele. Nawiązując do przysłowia „Jaka wigilia taki cały rok” ludzie starali się w tym dniu być dla siebie mili i unikać wszelkiego rodzaju nieporozumień. Wierzono także, że w tym dniu zwierzęta mówią ludzkim głosem , ale nie wolno ich podsłuchiwać , bo to przynosi nieszczęście.

Dla dzieci jest to najpiękniejszy wieczór w roku, w którym atmosfera baśni urzeczywistnia się na parę godzin , gdy pod pięknie ubraną choinką w świetle kolorowych światełek znajduje się prezenty. Nieodłączną częścią wieczoru wigilijnego jest śpiewanie kolęd. Bardzo popularny na całym świecie jest zwyczaj wysyłania do krewnych, przyjaciół i znajomych okolicznościowych kartek z życzeniami świątecznymi.

Biorąc udział w prelekcji młodzież miała okazję poznać, które z kultywowanych obecnie zwyczajów są starsze, a które niedawno pojawiły się w naszej tradycji. Niektóre całkiem zanikły np. stawianie snopka zboża w kątach izby. Uzupełnieniem spotkania była bożonarodzeniowa ekspozycja, która stworzyła ciepłą świąteczną atmosferę. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej pod patronatem którego organizowane są te spotkania oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie T.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)