Czytelnicy pytają, e – Kurier odpowiada
Tym razem interwencja w sprawie oświetlenia ulicznego w Dąbrowie Tarnowskiej. Nasz młody Czytelnik, który dojeżdża do szkoły w Tarnowie skarży się, że na ulicy Piłsudskiego w godzinach rannych, w pochmurny dzień, na pasach nie widać przechodniów! Jest niebezpiecznie zwłaszcza dla uczniów.
Do e – Kuriera napisał młody Czytelnik, mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej, który codziennie dojeżdża do szkoły w Tarnowie. Oto e – mail z prośbą o podjęcie interwencji w tej sprawie:
Droga Redakcjo! Bardzo proszę o poruszenie sprawy oświetlenia ulicznego w mieście Dąbrowa Tarnowska. Nie wiem z jakiego powodu część ulic jest w godzinach rannych nie oświetlona, np. ul. Piłsudskiego w stronę Tarnowa. Jestem uczniem dojeżdżającym do szkoły w Tarnowie. Rano, tj. około godziny 6.30 jest tak ciemno, że strach stać na przystanku. Czy po ostatnim wydarzeniu w Żelazówce, zasadnym jest wyłączanie świateł ulicznych o tak wczesnej porze? W deszczowy poniedziałek było tak niebezpiecznie na ul. Piłsudskiego, że na przejściu dla pieszych nie było widać przechodnia. Dodam, że do szkół w Tarnowie dojeżdża bardzo dużo młodzieży, może ktoś powinien zadbać o ich bezpieczeństwo na ulicach oddalonych od centrum, gdzie dla oszczędności w budżecie miasta, wyłącza się oświetlenie bardzo wcześnie rano i włącza bardzo późno w dzień. Pozdrawiam i proszę o interwencję.
O interwencję w tej sprawie zwróciliśmy się do burmistrza, który od razu zadeklarował pomoc. Chodzi o zawiadomienie firmy „Tauron”, która odpowiada za działanie oświetlenia ulicznego w Dąbrowie Tarnowskiej. Burmistrz dodał, że takie sprawy były już wielokrotnie załatwiane „od ręki”. W tej konkretnej sprawie – jak stwierdził Stanisław Początek – interwencja do urzędu nie wpłynęła. Redakcja e – Kuriera zawnioskowała więc o podjęcie tego tematu. Burmistrz zobowiązał się, że zaraz zawiadomi o problemie firmę „Tauron”.
Zapytaliśmy również, jakie czynniki wpływają na włączanie i wyłączanie oświetlenia ulicznego w Dąbrowie Tarnowskiej.
– Oświetlenie działa na tzw. „zegar astronomiczny”. Jeżeli miał złe zaprogramowanie, mogło się tak stać. „Zegar astronomiczny” nie działa jak szwajcarski zegarek, ale ustawienie decyduje, o jakiej porze włącza się i wyłącza oświetlenie. Mechanizm może się czasem trochę rozregulować. Przypuśćmy, że według prognoz słońce ma zajść o 15.40, ale w deszczowy, pochmurny dzień szaruga jest już o 15.20. Ludzie odczuwają wtedy wcześniej, że jest ciemno. Jeżeli mamy takie zgłoszenie, to od razu je podejmujemy. Zgłosimy to. Jeżeli było to w poniedziałek, w który były porywiste wiatry i wichury, to doszedł problem z uszkodzeniami oświetlenia, które zostały już naprawione – tłumaczy burmistrz.
Zarzut, że gmina Dąbrowa Tarnowska może poprzez wcześniejsze wyłączanie oświetlenia ulicznego szukać oszczędności w budżecie, burmistrz stanowczo odrzucił.
– To nie jest prawdą! Nie jest prawdą. Oszczędności w budżecie niech szukają w gminie Radgoszcz, bo tam wyłączają oświetlenie już o godz. 22. U nas nie są to absolutnie celowe wyłączenia! W gminie nie stosujemy takich rzeczy! Oświetlenie jest zaprogramowane według zegara astronomicznego.
Interwencje w sprawie oświetlenia ulicznego (ewentualnych nieodpowiednich pór włączania, czy wyłączania lamp, bądź jakichkolwiek usterek) można zgłaszać do urzędu miasta, który przekaże zastrzeżenia do firmy „Tauron”. Należy wówczas podać dokładny obręb (ulicę), gdzie zaistniały problemy z oświetleniem.
Mamy nadzieję, że zgłoszona przez e – Kurier interwencja w tej sprawie zostanie pomyślnie rozstrzygnięta.
Ula Skórka