Dzisiaj:
Środa, 1 stycznia 2025 roku
Mieczysława, Masława, Mieszka

Czy rasa psa ma wpływ na jego zachowanie?

6 kwietnia 2016 | Brak komentarzy

Człowiek przez wiele lat dążył do tego, aby „stworzyć” psa o określonych cechach charakteru. Dlatego też selekcjonował reproduktory pod kątem określonych, pożądanych w hodowli cech. To właśnie człowiek zadbał o to, aby rasowy pies posiadał określone cechy zarówno jeśli chodzi o psychikę, jak również wygląd.

Dlatego właśnie znamy rasy, które służą do celów obronnych i są one powszechnie uznawane za agresywne. Znamy psy przyjacielskie, które doskonale sprawdzają się w domu, gdzie wychowuje się dzieci.

Psy ratownicy z kolei mają wyjątkowo rozwinięty zmysł powonienia, co pozwala im brać udział w poszukiwaniach zaginionych ludzi w katastrofach.

Trzeba to jasno zaznaczyć: wygląd psa najczęściej przeczy jego cechom charakteru. I tak na przykład małe rasy, jak yorkshire terier czy sznaucer miniaturowy, choć wbrew pozorom miłe, to zazwyczaj przysparzają problemy swoim właścicielom. York bywa złośliwy i nierzadko nie lubi dzieci. Sznaucer natomiast nie toleruje obcych w domu.

Jak wybrać psa dla siebie?

Wiemy już, że rasa psa ma wpływ na jego zachowanie. Dlatego wybierając pupila dla siebie i rodziny, powinniśmy wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia i spróbować dopasować je do zachowania psa. Musimy przeczytać sporo książek i artykułów na temat wymarzonej rasy. Może się wówczas okazać, że rasa psa, o której zawsze marzyliśmy, nie będzie zupełnie pasowała do Ciebie i rodziny.

1. Psy dla aktywnych – w tej grupie znajdują się psy pasterskie. Są to psy bardzo inteligentne i wierne, ale potrzebujące dużo ruchu. Można być pewnym, że pies pasterki nie usiedzi dłużej w jednym miejscu. Najbardziej popularne psy pasterskie to: owczarek niemiecki, belgijski, owczarek podhalański, Border Collie.
2. Psy do towarzystwa – psy o małych rozmiarach, uznawane za psy do towarzystwa, bardzo często posiadają wyraźną osobowość. Psy do towarzystwa to m. in. pinczery miniaturowe, Chihuahua, Maltańczyk, Pekińczyk i in. Psy te potrzebują dużo uwagi, ale nie wymagają długich spacerów.
3. Psy dla poszukiwaczy – mowa tu o psach myśliwskich. Psy z tej grupy różnią się między sobą rozmiarami i sylwetką. Posiadają też różne predyspozycje związane z polowaniem. Obojętnie jednak czy będzie to jamnik, czy chart szkocki, psy te wymagają dużo ruchu. Jeśli nie jesteś w stanie im zapewnić biegu, długich spacerów i dużej ilości ruchu, to nie są to psy dla Ciebie.
4. Psy pracujące- psy poszukujące, ratujące czy chroniące bardzo wiążą się ze swoimi właścicielami. Są przyjacielskie i bardzo pomocne. Zarówno popularne w ostatnim czasie labradory czy golden retriviery, ale również owczarki belgijskie, border collie, bernardyny czy owczarki niemieckie są obdarzone dużą inteligencją oraz posłuszeństwem wobec człowieka. Wykazują również wielką chęć współpracy.
5. Psy obronne – mogą to być zarówno psy stróżujące, jak i obronne. Rottweilery, owczarki środkowoazjatyckie, owczarki kaukaskie, mastiffy tybetańskie czy akity są bardzo inteligentne i czujne. Słyną z tego, że są nieufne wobec ludzi. Konieczne jest więc ich szkolenie. Często źle radzą sobie w kontaktach z innymi zwierzętami oraz dziećmi.

Wybór psa powinien być dokładnie przemyślany. Weźmy pod uwagę to, gdzie pies będzie przebywał na co dzień – w domu czy na dworze, i czy jesteśmy w stanie poświęcić mu odpowiednią ilość czasu. Tylko szczęśliwy i zdrowy pies odwdzięczy się nam prawdziwą miłością.

Ciekawostką może być fakt ze w XXVIII i XIX w. używanie amstaffów w roli nianiek dla dzieci, nie było rzadkością.

Jednym z największych mitów, w jaki wierzą osoby zaczynające przygodę z psami, jest taki, że rasa psa nie ma wpływu na jego charakter. Proszę w to nie wierzyć. Szukając swojego pupila, nie zwracajmy uwagi na jego wygląd, ale właśnie na rasę. W zależności od rasy pies posiada pewne cechy charakteru, które mogą nam się podobać bardziej lub mniej.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)