Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

CZY PRZEBYWANIE NA SŁOŃCU TO WYŁĄCZNIE SAMO ZDROWIE?

17 sierpnia 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Ciepłe miesiące zawsze witane są przez nas z wielkim entuzjazmem. Dzięki naturalnemu nasłonecznieniu mamy więcej energii, każdy dzień witając z nowymi pokładami wigoru.

Wraz z nastaniem ciepłych dni, większość z nas decyduje się wychodzić na słońce. Lato to czas opalania się, jeżdżenia na liczne wyprawy rowerowe czy spacerowania w pięknym otoczeniu przyrody. Sugerując się takim opisem można stwierdzić, że słońce rzeczywiście działa dobroczynnie – nie jest tak jednak w przypadku każdego.

Uczulenie na słońce to przypadłość, która bardzo często dotyka osoby z jasną karnacją i wrażliwą, podatną na oparzenia słoneczne, skórą. Chociaż jednoznaczna przyczyna alergii nie jest nam do końca znana, najprawdopodobniej reakcja skórna ma swoje przyczyny w wyniku nieprawidłowego interpretowania promieni słonecznych przez układ immunologiczny. Reakcje fotoalergiczne, związane bezpośrednio z uczuleniem na słońce, mogą również powstać przez działanie czynniku fotouczulającego, takiego jak leki, perfumy czy niektóre pokarmy. Co jeszcze warto wiedzieć o alergii na słońce? Postanowiliśmy przygotować listę faktów, których nie można pominąć! 

Po czym rozpoznać u siebie alergię na promienie słoneczne?

Alergia na słońce to stosunkowo rzadka przypadłość, która tyczy się jedynie niewielkiej grupy osób. Uważa się, że najbardziej narażoną grupę osób stanowią kobiety o jasnej karnacji, mieszkające w krajach, w których do nasilenia promieniowania dochodzi wyłącznie w miesiącach letnich oraz wiosennych. Osoby mieszkające w krajach, w których słońce świeci praktycznie przez cały rok, w przeciwieństwie do pierwszej grupy mają naturalnie wytworzoną tolerancję słoneczną. Nieprzyzwyczajona skóra może zareagować na intensywne napromieniowanie w różny sposób. Alergia na słońce najczęściej objawia się pod postacią zmian skórnych, które lokalizują się na szyi, ramionach, podudziach czy dłoniach, a także na klatce piersiowej. Wysypka może przybrać formę pokrzywki (czerwone, swędzące wykwity), drobnych i silnie piekących krostek, a także płaskich pęcherzy z treścią surowiczą wewnątrz. Oprócz tego, wystąpić mogą objawy takie jak:

  • obrzęk naczynioworuchowy;
  • intensywne bóle głowy;
  • pogorszone samopoczucie;
  • świszczący oddech;
  • uczucie nudności.

Warto wiedzieć, że objawy alergii zazwyczaj pojawiają się najpóźniej do dwóch godzin od ekspozycji na słońce. W wielu przypadkach tego typu reakcja bywa opóźniona, zaś objawy pojawiają się po około dwóch dniach. Tego typu reakcja nie utrzymuje się jednak długo – u większości alergików trwa przez kilka godzin, po czym samoistnie znika.

Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Jeżeli alergia na słońce występuje pod słabą postacią, nie jest konieczne wdrażanie leczenia. Poprawę reakcji na promienie słoneczne przynieść może między innymi stopniowe przyzwyczajanie skóry do ekspozycji słonecznej. Skuteczność w pobudzeniu naturalnej obrony przeciwsłonecznej mogą przynieść specjalne preparaty zawierające beta-karoten. W sytuacji gdy alergia przebiega ostrzej, należy zastanowić się nad sięgnięciem po leki przeciwhistaminowe. Podstawą w łagodzeniu objawów alergii na słońce, niezależnie od jej intensywności, jest stosowanie kremu z filtrem. Obecnie znajdziemy ten produkt w praktycznie każdej drogerii – również internetowej, jaką jest Wispol. Zaleca się, by kremy słoneczne stosować przez cały rok. Jesienią i zimą mogą być to kremy SPF 15, zaś wiosna i lato to czas na SPF 30 lub SPF 50. Ciekawym produktem jest nawilżający krem do twarzy, który chroni przed słońcem, jednocześnie przywracając skórze naturalny poziom nawilżenia. Znaleźć go można między innymi na https://www.wispol.eu/. Stosowanie kremu z filtrem to działanie profilaktyczne przed postępującymi procesami starzenia się, a także rozwojem poważnych chorób skórnych. Słońce jest w stanie przynieść organizmowi wiele dobrego, jednak osoby bezpośrednio narażone na przykre dolegliwości związane z alergią słoneczną powinny wzbraniać się przed bezpośrednią ekspozycją na słońce w godzinach, gdy świeci ono najintensywniej. W końcu zdrowie ma się tylko jedno!