Twoje Info: Ratownicy w akcji
W ciągu zaledwie jednego dnia uratowali życie przygniecionemu przez samochód, porażonej prądem i nabitemu na pręt. 17.05.2011r na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się ćwiczenia naszych służb ratowniczych.
Wzięli w nich udział pracownicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Dąbrowy Tarnowskiej oraz ratownicy medyczni Pogotowia Ratunkowego w składzie: Wiktor Urban, Tomasz Dzięgiel, Mirosław Karpiel, Robert Żurawski, Wojciech Krupa, Paweł Chmura, Mateusz Wszół, Jarosław Świerczek, Bartosz Celiński, Jacek Ryczek, Piotr Szewczyk, Zbyszek Tomaszek i Anna Mamuszka.
Działania ratowników-strażaków z PSP Dąbrowa Tarnowska polegały na: przybyciu na miejsca zdarzeń i rozpoznaniu, zabezpieczeniu tych miejsc i dotarciu do poszkodowanych oraz udzieleniu pierwszej pomocy (KPP) w miejscach zdarzeń zgodnie z procedurami ratownictwa medycznego dla ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Działania ratowników medycznych polegały na : przybyciu poszczególnych zespołów na miejsca zdarzeń i postępowaniu zgodnie z procedurami ITLS (International Trauma Life Support) i ALS (Advanced Life Support). Ratownicy medyczni i ratownicy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Dąbrowy Tarnowskiej mieli też obowiązek ściśle z sobą współpracować.
Ratownicy musieli zmierzyć się z 4 zadaniami.
Zadanie pierwsze: Poszkodowany przygnieciony przez samochód.
Zadanie ratowników medycznych polegało na zbadaniu poszkodowanego zgodnie z najnowszymi wytycznymi ITLS (International Trauma Life Support), a także ERC-ALS (European Resuscitation Council) i wykonaniu procedury, która ratuje życie człowieka i leży w kompetencjach ratowników medycznych (odbarczenie odmy prężnej (pneumothorax)). Zadanie wykonane było na fantomie.
Zadanie drugie : Poszkodowany porażony prądem na dachu budynku.
Pacjent nieprzytomny z NZK. Działanie ratowników w tym zadaniu polegało na podjęciu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na dachu budynku od ratowników JRG, którzy wcześniej zabezpieczyli miejsce zdarzenia i prowadzili RKO przy użyciu automatycznej defibrylacji zewnętrznej (AED). Po przywróceniu funkcji życiowej poszkodowanego ROSC (Return of spontaneous circulation ) ewakuacja z miejsca zdarzenia.
Zadanie trzecie : udzielenie pomocy medycznej osobie nabitej na wystający pręt.
Zadanie ratowników medycznych polegało na udzieleniu pomocy medycznej i współpracy z ratownikami z JRG, którzy to uwolnili poszkodowanego, co umożliwiło podjęcie czynności ratujących życie (w tym stabilizację wiotkiej klatki piersiowej).
Zadanie czwarte: Wypadek, w którym zostało poszkodowanych 7 osób.
To było najtrudniejsze zadanie i wymagało od ratowników wykonania segregacji rannych w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowań. System segregacji medycznej ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych, co wymaga współdziałania wszystkich służb ratunkowych, obecnych na miejscu zdarzenia.
Ćwiczenia pokazały, jak wiele już potrafimy ale jednocześnie – co można poprawić.
Aby działać sprawnie i skutecznie należy pewne procedury przećwiczyć, co przełoży się na podnoszenie jakości naszej pracy. Ćwiczenia były także okazją do wymiany poglądów z JRG na temat funkcjonowania ratownictwa. Dziś wymaga się od ratownika nie tylko znajomości procedur i wiedzy, ale również opanowania i odporności na stres, który towarzyszy jego pracy. Aby zwiększyć skuteczność działania trzeba dobrze współpracować ze służbami, które biorą udział w ratowaniu ludzkiego życia.
Były to pierwsze ćwiczenia naszych służb ratunkowych. Odtąd mają odbywać się cyklicznie.
Dziękujemy Dyrekcji ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej i JRG z Dąbrowy Tarnowskiej za pomoc w zorganizowaniu ćwiczeń.
W najbliższym czasie ratownicy medyczni planują akcję w szkołach i przedszkolach, polegająca na przeprowadzeniu szkolenia z podstawowych czynności ratujących życie.
Robert Żurawski