Ćwiczenia przed ŚDM – „Renegade/Sarex”
Alarm w Małopolsce. Dwukrotnie przez 3 minuty nadawane były sygnały dźwiękowe – pierwszy: ostrzegający o zagrożeniu, drugi: o jego odwołaniu.
Zagrożenie związane było z naruszeniem przestrzeni powietrznej przez samolot, który został uprowadzony przez terrorystów. Na szczęście – choć sygnały były nadawane rzeczywiście, to zdarzenie wywołane zostało na potrzeby ćwiczeń odbywających się pod kryptonimem RENEGADE.
To ogólnopolskie ćwiczenia prowadzone z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności, odbywające się już od wielu lat, po to, by sprawdzić stopień przygotowania służb odpowiadających za bezpieczeństwo i podmiotów cywilnych do prowadzenia działań związanych z prowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych oraz przeciwdziałania atakom terrorystycznym na terytorium Polski.
Częścią ćwiczeń jest prowadzona w wielu regionach Polski próba systemu powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności przed zagrożeniami.
Zakres ćwiczenia obejmuje prowadzenie akcji w różnych warunkach i o różnej skali zagrożenia. Tegoroczne ćwiczenia prowadzone w Małopolsce zakładały reagowanie w sytuacji uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, który narusza przestrzeń powietrzną. Celem działania służb było sprawne dotarcie do miejsca zdarzenia i doprowadzenie (przy pomocy dwóch wojskowych śmigłowców) do przymusowego lądowania uprowadzonego przez terrorystów samolotu a następnie obezwładnienie i zatrzymanie przez policyjnych antyterrorystów sprawców uprowadzenia. Rolą strażaków było natomiast zneutralizowanie szkodliwych substancji podłożonych przez terrorystów.
Gotowość do reagowania ćwiczyły różne podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Także Policja – na miejscu akcji byli policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Mały samolot cywilny typu Cesna 172 z niezidentyfikowanymi osobami na pokładzie naruszył rejon ograniczonego ruchu lotniczego nad obszarem woj. małopolskiego.
Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie otrzymał informacje, że nad obszarem województwa małopolskiego zlokalizowany został podejrzany samolot z niezidentyfikowanymi osobami na pokładzie, który naruszył rejon ograniczeń ruchu lotniczego. W tym przypadku występowało duże prawdopodobieństwo, że na pokładzie znajdują się podejrzane osoby oraz ładunki wybuchowe.
Samolot zostaje sprawnie przechwycony przez dwa wojskowe śmigłowce Sokół W-3, które zmuszają go do lądowania na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. W celu zabezpieczenia lotniska na miejsce natychmiast skierowane zostają patrole interwencyjne z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie w tym, policjanci Zespołu Minersko – Pirotechnicznego. Policjanci na miejsce docierają bardzo szybko, sprawnie zabezpieczają teren i ustawiają blokady na drodze krajowej k-75. W pełni przygotowani do działania oczekują na zakończenie akcji wojskowych śmigłowców, które fachowo sprowadzają uprowadzony samolot na ziemię.
Po wylądowaniu do działania przystępuje Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Krakowa, który zatrzymuje czterech mężczyzn, którzy lecieli tym samolotem. Następnie policjanci z Zespołu Minersko Pirotechnicznego przy użyciu specjalistycznego sprzętu zabezpieczają ładunek wybuchowy znajdujący się na pokładzie. Do akcji wkraczają także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza, którzy neutralizują substancje chemiczną znajdującą się na pokładzie zmuszonego do lądowania samolotu .
W obliczu wyzwania jakim są zbliżające się Światowe Dniami Młodzieży, przeprowadzone ćwiczenia nabierają szczególnej wartości. Priorytetem dla Policji i pozostałych służb podczas tego szczególnego okresu jest zapewnienie zarówno pielgrzymom jak i okolicznym mieszkańcom bezpieczeństwa i reagowanie na każde potencjalne zagrożenie. Tym razem służby poprawiały skuteczność działania w razie wystąpienia zagrożenia potencjalnym zamachem terrorystycznym przy wykorzystaniu małego samolotu cywilnego.
W ćwiczeniach wzięło udział ponad 50 policjantów KWP w Krakowie i KMP w Nowym Sączu, którzy współpracowali z przedstawicielami Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Szefostwa Obrony Powietrznej oraz strażakami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.
Działania zostały zainicjowane w ramach zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na terenie Małopolski w sytuacji wystąpienia aktów terroryzmu, a także doskonalenia umiejętności organizacji działań oraz efektywnego współdziałania wszystkich służb.
KPP w DT
Galeria zdjęć na stronie KWP w Krakowie
cz.2 „Renegade/Sarex”