Dzisiaj:
Niedziela, 19 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

ĆWICZENIA OBRONNE NA POWIŚLU

25 października 2023 | Brak komentarzy

Podłożenie ładunku wybuchowego, ewakuacja ludności, dóbr kultury czy przyjęcie wojsk sojuszniczych – między innymi na takie sytuacje przygotowywały się służby na terenie powiatu dąbrowskiego.

Akcja pod kryptonimem „Terror 23” rozpoczęła się od alarmu w I Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Tarnowskiej.


Jesteśmy w I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie trwa ewakuacja uczniów. Zgodnie ze scenariuszem został podłożony ładunek wybuchowy w tej placówce i działania zostały podjęte. Następnie udamy się do wszystkich gmin powiatu, gdzie trwają epizody praktyczne realizacji zadań obronnych. Na przykład na terenie miasta Dąbrowa Tarnowska w dawnej synagodze dojedzie do zadymienia i trzeba relokować najcenniejsze dobra kultury. Następnie na terenie gminy Olesno w Domu Malarek będziemy przyjmować ludność z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi, później udamy się do poszczególnych urzędów, gdzie zobaczymy przemieszczenie na zapasowe miejsce pracy, rozwinięcie zastępczych miejsc szpitalnych, dystrybucję preparatu jodu, a także wytypujemy obiekt sportowy na przyjęcie sił zbrojnych wojsk sojuszniczych – tłumaczy Sylwia Ziemian, koordynator ćwiczenia obronnego pod kryptonimem „Terror 23”.

Zadysponowano jednostki straży, strzelców, personel z Dąbrowskiego Domu Kultury i jest taki epizod, że doszło do zapalenia na poziomie nr 1 i robimy ewakuację ludności i ewakuację ruchomych dóbr kultury – wyjaśnia Zdzisław Wójtowicz, inspektor w referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska.

Ćwiczeniami objęto teren całego Powiśla Dąbrowskiego. – Ćwiczenia polegają na sprawdzeniu gotowości obronnej naszych jednostek. W tych ćwiczeniach uczestniczą samorządy, jednostki powiatowe, uczestniczą też policjanci, strażacy i wszyscy związani z obronnością państwa oraz zadaniami, które realizujemy. Ta akcja ma kryptonim „Terror 23” – mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.

Dzięki przeprowadzaniu tego typu szkoleń pracownicy instytucji oraz służby przygotowane są na wszelkie możliwe scenariusze, a to daje poczucie, że w razie zagrożenia wszystko zadziała jak należy. – Takie ćwiczenia są bardzo ważne, bo wyrabiają w młodych ludziach nawyki, które w przyszłości mogą wykorzystać w sytuacji gdyby rzeczywiście doszło do takiego zagrożenia. To są nawyki szybkiego wyjścia, zabrania niezbędnych, najpotrzebniejszych rzeczy, ubrań i opuszczenia budynku w cel umożliwienia dostępu służbom do działania w trakcie zdarzenia, czy to będzie podłożenie ładunku, czy inna sytuacja typu pożar. Bardzo ważne jest to, by jak najszybciej obiekt opuścić – zaznacza mł. bryg. Daniel Misiaszek, rzecznik prasowy PSP w Dąbrowie Tarnowskiej.

Przebiegowi ćwiczeń na Powiślu Dąbrowskim przyglądali się obserwatorzy z małopolskiego urzędu wojewódzkiego. Tego typu ćwiczenia odbywają się cyklicznie.

Tarnowska TV

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)