Ćwiczenia ewakuacyjno-ratownicze w ZOZ
W większości pożarów, które powstają w obiektach ochrony zdrowia, zachodzi konieczność nagłej ewakuacji chorych. Wynika to z bezpośredniego zagrożenia pożarem lub na skutek rozprzestrzeniania się dymów i gazów wydzielanych w czasie palenia.
Zakres ewakuacji bywa jednak różny w zależności od sytuacji lokalnej i rodzaju pożaru. Czasem sprowadza się to do wyniesienia lub wyprowadzenia kilku pacjentów innym zaś razem trzeba ewakuować cały stan osobowy budynku oraz kosztowny sprzęt medyczny i urządzenia.
Doświadczenia z wielu pożarów wykazały, że główny ciężar ewakuacji w wypadku pożaru zakładów opieki zdrowotnej spoczywa na personelu. Dlatego też powinien on posiadać znajomość zasad ewakuacji (dotyczy to zarówno personelu medycznego wyższego i średniego, jak i pozostałych pracowników), która polega na:
1/ przygotowaniu pacjentów do ewakuacji, informując ich krótko o zaistniałej sytuacji, kierunku oraz sposobie opuszczania pomieszczeń,
2/ zachowaniu spokoju przez personel medyczny w celu uniknięcia tworzenia się paniki wśród chorych (pacjentów),
3/ wyprowadzeniu pacjentów, pojedynczo lub w grupach i udaniu się z nimi do wyznaczonych miejsc ewakuacji,
4/ wynoszeniu osób niezdolnych do samodzielnego chodzenia, stosując nosze, koce,
5/ ratowaniu chorych przy użyciu drabin mechanicznych albo przystawnych, po których zagrożone osoby będą wynoszone przez funkcjonariuszy pożarnictwa,
6/ zapewnieniu ewakuowanym pacjentom opieki i pomocy lekarskiej,
7/ ewakuacji sprzętu medycznego i urządzeń o zasadniczym znaczeniu dla szpitala dopiero po zorganizowaniu ewakuacji pacjentów.
7.05. oraz 1.07.2015 r. przeprowadzono ćwiczenia ewakuacyjno-ratownicze w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. W ćwiczeniach udział wzięły jednostki PSP Dąbrowa Tarnowska, OSP Olesno i Smęgorzów, Pogotowie Ratunkowe, personel Oddziału: Gruźliczego i Chirurgii Ogólnej, Izby Przyjęć oraz pracownicy techniczni ZOZ Dąbrowa Tarnowska.
Przypomnijmy, że obowiązujące od 7 czerwca 2010 r. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 109 poz. 719) w § 17 ust. 1 zobowiązuje właścicieli lub zarządców obiektów, zawierających strefę pożarową przeznaczoną dla ponad 50 osób będących jej stałymi użytkownikami, do praktycznego sprawdzania co najmniej raz na dwa lata organizacji oraz warunków ewakuacji. O terminie przeprowadzenia takiego sprawdzianu powinien być powiadomiony Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej co najmniej tydzień wcześniej i wynika to z § 17 ust. 4 cyt. rozp. Ćwiczenia powinny być przeprowadzone w czasie, gdy obiekt normalnie funkcjonuje, a na jego terenie przebywa pełna, wynikająca z codziennej eksploatacji liczba ludzi.
Scenariusz ćwiczeń ewakuacyjno-ratowniczych opracowano tak, aby walor edukacyjny dotyczył nie tylko ratowników, ale również pracowników ZOZ. Strażacy zapoznali się z obiektem, warunkami ewakuacyjnymi, drogami dojazdowymi, możliwościami prowadzenia działań, zaopatrzeniem wodnym, wyposażeniem obiektu, a pracownikom ZOZ-u przypomniał zasady postępowania w takich sytuacjach. Takie ćwiczenia i ich sprawny przebieg pokazują jak ważna jest współpraca różnych służb ratowniczych. Obserwacja skłania do refleksji, że pracownicy i ratownicy zdaliby egzamin w rzeczywistych warunkach.
Opracowanie i zdjęcia:
Andrzej Dziedzic – organizator i koordynator ćwiczeń ewakuacyjno-ratowniczych.