Cuda z masy solnej
Masa solna, to niezwykle plastyczne i ciekawe tworzywo. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatu plastycznego, który odbył się w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię i swoje zręczne rączki wyczarowali świąteczne ozdoby, które staną się dekoracją w choinki w dziale.
Masa solna to też tworzywo o ciekawej i długiej historii. Już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy z ciasta zrobionego z wody, mąki i soli przygotowywali przedmioty czczące ich bóstwa. W XIX wieku z ciasta chlebowe uboższy ludzie wykonywali ozdoby choinkowe, a dodając dużo soli do ciasta otrzymywali produkty do odstraszania szkodników. W ten sposób powstała masa solna, z której tworzenia czerpią wielką radość dzieci młodsze i starsze, ale nawet dorośli. A wystarczy jeszcze odrobina farbki kolorowej i skrawki materiałów, by wyczarować nie tylko ozdoby świąteczne, ale niemal wszystko, co wymyśli wyobraźnia.
Kursik z wykorzystaniem masy solnej to kolejne z wyzwań artystycznych, jakie podejmuje dział w kierunku pracy z dzieci. Cieszy fakt, że jest spora grupa najmłodszych, którzy systematycznie są chętni tworzyć z nami niebanalne plastyczne cuda.
źródło: MBP w D.T.