COŚ SIĘ ZADZIAŁO – FERIE Z DDK
W nawiązaniu do hasła przewodniego bloku zajęć dla dzieci w Dąbrowskim Domu Kultury – coś się zadziało.
Muzyka, film, kino „od kuchni”, plastyka, świetlica (Centrum Osiedlowe – Spadowa 8) i teatr amatorski – to dziedziny, w których przez dwa tygodnie dzieci miały różnorodną ofertę przygotowaną przez instruktorów i z której licznie skorzystały.
Łukasz Chmiel po warsztatach z młodymi muzykami nagrał utwory w ich wykonaniu w ramach krótkiej sesji. Propozycje familijne tytułów filmowych na ferie przygotowane przez Jakuba Rzeszutę była trafiona („Kot w Butach: Ostatnie życzenie”, „Zadziwiający Kot Maurycy”, „Pimi z Krainy Tygrysów”), na oprowadzaniu przez niego po kinie „od kulis” i wprowadzaniu w tajniki wyświetlania filmów chętnie gromadziły się grupy ciekawych świata X Muzy. Uczestnicy zajęć plastycznych zgłębiali tajniki kurpiowskiego wycinankarstwa i własnoręcznie wykonali papierowe dzieła sztuki oraz poznali podstawowe sploty tkackie, następnie pracowali nad kogutami kurpiowskimi. Wycinanki były wykonywane z czarnego papieru (zdobią je drobne, kolorowe elementy). Wielkim wyzwaniem dla dzieci było wycięcie piór na ogonie. Przygotowali i nadzorowali te warsztaty: Paulina Bogula-Motyka oraz Stanisław Stroński. Świetlica tętniła życiem: turnieje ping-ponga, Play Station, dyskoteka karnawałowa, gry i zabawy zręcznościowe („Baba Jaga patrzy”, „Prawda czy wyzwanie?”, Zakute samoloty”), karaoke, warsztaty kulinarne z pizzą i naleśnikami, wycieczka ze zwiedzaniem kina i poznawaniem elementów historii kinematografii, to tylko wybrane formy aktywności. Zajęcia z ogromną energią prowadził duet – Elżbieta Wiatr i Paulina Białas. W ramach otwartych zajęć teatralnych Paweł Chojnowski wprowadzał dzieci w tajniki pantomimy, w oparciu o motywy muzyczne i uniwersalne wartości: wolność, równość, braterstwo z filmowej trylogii Krzysztofa Kieślowskiego.
W bloku zajęć „Coś się zadzieje” – nie licząc widzów seansów filmowych – łącznie wzięło udział około 120 dzieci w wieku 7-16 lat.