Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

CO WIEMY O ZGODNOŚCI DAWCY I BIORCY?

14 lipca 2021 | Brak komentarzy

Czy Polacy wiedzą, kiedy potrzebne jest przeszczepienie szpiku? Co wiemy o zgodności Dawcy i Biorcy? Wyniki ogólnopolskiego badania.

Co roku ponad 800 Pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego, tzw. „bliźniaka genetycznego”. Czy wiemy, jaka jest szansa na jego znalezienie? Co muszą mieć ze sobą wspólnego Dawca i Biorca, żeby mogło dojść do przeszczepienia?

Między innymi o te kwestie zapytała społeczeństwo Fundacja DKMS wraz z agencją badawczą Biostat.

Polacy o przeszczepieniu szpiku
6 na 10 badanych wskazało, że przeszczepienie szpiku jest potrzebne, gdy jest to jedyna szansa na wyleczenie Pacjenta. Niemal 1/3 respondentów sądzi, iż transplantacja szpiku jest konieczna w sytuacji, w której zarówno chemioterapia jak i radioterapia nie pomagają. Ponad 1/4 badanych przyznała, że przeszczepienie szpiku jest niezbędne, gdy stan Pacjenta jest ciężki, a z kolei ponad 1/5 wskazań respondentów dotyczyła sytuacji, kiedy chemioterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Blisko 18 proc. badanych nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Ilu Pacjentów potrzebuje pomocy Dawcy?
Każdego roku ponad 800 Pacjentów, zmagających się z chorobami układu krwiotwórczego, zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego – tzw. „bliźniaka genetycznego”. A na jakie liczby wskazywali respondenci, biorący udział w badaniu?
· Blisko 43 proc. ankietowanych nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dotyczące liczby Pacjentów kwalifikowanych rocznie do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.
· 15 proc. badanych wskazało, że od 50 do 100 osób uzyskuje taką kwalifikację.
· Prawidłowej odpowiedzi udzieliło 8 proc. respondentów.
· Badani najrzadziej wskazywali, że rocznie do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego jest kwalifikowanych mniej niż 20 osób – blisko 5 proc. wskazań.

Co wiemy o zgodności Dawcy i Biorcy?
Aż 42 proc. respondentów, biorących udział w badaniu, wiedziało, że Dawca i Biorca muszą być zgodni ze sobą w zakresie tzw. układu HLA – układu zgodności tkankowej. Blisko 26 proc. ankietowanych błędnie uważało, że grupa krwi Dawcy i Biorcy musi być taka sama, aby mogło dojść do przeszczepienia. Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie potrafiło udzielić blisko 27 proc. ankietowanych.

Czy każdy Pacjent znajduje Dawcę?
Ponad połowa respondentów (54 proc.) uważa, że dla każdego Pacjenta można znaleźć zgodnego niespokrewnionego Dawcę szpiku, z czego przekonanych o tym jest 7 proc. Polaków. Przeciwnego zdania jest więcej niż 1/4 badanych, a zdecydowanie nie zgodziło się z tym 6 proc. respondentów. Niemal 1/5 badanych nie znała odpowiedzi na to pytanie.

Respondenci zostali zapytani również o prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy szpiku dla osoby chorej.
· 38 proc. Polaków nie potrafiło odpowiedzieć na zadane pytanie. Zauważono, iż wraz z wiekiem znacząco wzrastał odsetek wskazań na odpowiedź – „Nie wiem”.
· Na drugim miejscu – pod kątem wskazań – znalazła się prawidłowa odpowiedź, którą wskazało 23 proc. Polaków.
· Respondenci najrzadziej wskazywali, że szansa na znalezienie zgodnego Dawcy wynosi 1: 10 000 – blisko 10 proc. odpowiedzi.

czytaj więcej

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)