Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

CO MINUTĘ KTOŚ POTRZEBUJE KRWI!

12 czerwca 2021 | Brak komentarzy

Nie można jej wyprodukować, ale można się nią podzielić. 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi.

To moment, w którym warto podziękować krwiodawcom za dar życia, ofiarowywany przez nich ofiarom wypadków, chorym poddawanym zabiegom operacyjnym, ale także Pacjentom cierpiącym na nowotwory układu krwiotwórczego.

Pacjenci hematoonkologiczni, niezależnie od pory roku, potrzebują częstych przetoczeń krwi lub jej składników, aby ich szanse na wygraną z trudnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór krwi, wzrosły. Żeby krwi wystarczyło zarówno dla poszkodowanych w wypadkach, jak i wszystkich chorych, przebywających w polskich szpitalach, potrzebna jest nieustanna pomoc Dawców krwi. A wsparcie krwiodawców jest potrzebne szczególnie teraz, gdy pandemia COVID-19 wpłynęła na mniejszą liczbę donacji.

450 ml, które ratuje życie
Krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jej jedynym źródłem jest drugi człowiek. Preparaty ze wszystkimi grupami krwi są niezwykle ważne, a każdego dnia potrzebują ich dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze, w tym pacjenci hematoonkologiczni. W przypadku osób, cierpiących na nowotwory układu krwiotwórczego, krew jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga zwalczyć niedokrwistość i małopłytkowość, pojawiającą się często w trakcie leczenia. Żeby terapia była skuteczna, a powrót do zdrowia możliwy, to równie mocno, jak Dawców szpiku, Pacjenci onkohematologiczni potrzebują Dawców krwi.

Pacjenci, którzy czekają na krew

Okres wakacyjny to specyficzny czas – z jednej strony ze względu na zwiększoną liczbę wypadków – i co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na krew, a z drugiej strony na okres urlopowy, podczas którego honorowi dawcy krwi są mniej aktywni, niż w ciągu roku. Wiele litrów krwi zostaje przetoczonych w tym czasie poszkodowanym, a trzeba pamiętać, że na oddziałach hematoonkologicznych są Pacjenci, którzy tej krwi równie mocno potrzebują – każdego dnia. Pacjenci hematoonkologiczni to grupa chorych, która niezależnie od tego czy jest to okres wakacyjny, czy pozostała część roku są poddawani transfuzjom, a to, ile przetoczeń będzie potrzebować dany Pacjent – i jakich składników – zależy od wielu czynników. Chorzy z niedokrwistością aplastyczną, z zespołami mielodysplastycznymi i ostrymi białaczkami potrzebują stosunkowo więcej przetoczeń w porównaniu z innymi chorobami krwi. Często powodem transfuzji są również powikłania w trakcie leczenia, które znacznie zwiększają zapotrzebowanie organizmu na składniki krwi – czerwone krwinki czy płytki. Kiedy dochodzi do bardzo szybkiego rozwoju choroby, która upośledza prawidłowe funkcjonowanie szpiku, wzrasta zapotrzebowanie Pacjentów onkohematologicznych na preparaty krwiopochodne, takie jak koncentrat krwinek czerwonych czy koncentrat krwinek płytkowych – tłumaczy dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.

Warto oddawać krew przez cały rok, a w wakacje – gdy krwi w bankach brakuje – szczególnie. Pamiętajmy przy tym, że organizm po donacji od razu zaczyna się regenerować. Najpierw wyrównuje się jej objętość, a kolejno liczba składników komórkowych krwi. Jeśli oddamy maksymalną ilość krwi pełnej, czyli 450 ml, to jest to mniej niż 10% całej krwi, która znajduje się w organizmie dorosłego człowieka, ponieważ mamy jej około 5-6 litrów. Ubytek ten nie stanowi zagrożenia dla życia Dawcy – dodaje dr Torosian z Fundacji DKMS.

czytaj więcej


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)