Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Chcieć, to móc-debata w ZSP nr 1

4 kwietnia 2012 | komentarzy 6

Winston Churchill powiedział kiedyś, że: „Demokracja to najgorszy ustrój, ale nie wymyślono jeszcze lepszego” – tymi słowami  3.04. br. uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęli debatę, która była pierwszym etapem rekrutacyjnym projektu „Szkoła Demokracji – XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży”.

Spotkanie to miało na celu ukazanie, jak ważna dla społeczeństwa jest rola młodzieży, jak wiele korzyści może wnieść w życie społeczne świeże spojrzenie młodego człowieka na otaczające go sprawy oraz jak szkoła w praktyce może uczyć demokracji i postaw obywatelskich.

Po krótkim przemówieniu pani Agnieszki Ruty – opiekuna Samorządu Uczniowskiego, prowadzący Marek Mosio i Jarosław Skrzyniarz przywitali przybyłych na tę uroczystość znakomitych gości. Byli to: Pani Poseł Urszula Augustyn – wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, członkini Rady Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji, Pan Robert Pantera – wicestarosta dąbrowski, wieloletni nauczyciel, Pan Stanisław Początek – burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Pani Barbara Pobiegło – przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego, Pan Bolesław Łączyński – radny sejmiku woj. małopolskiego, Pani Marta Chrabąszcz – dyrektor naszej szkoły, która była jednocześnie gospodarzem spotkania, Pani Agata Kogut – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy i Miasta Dąbrowa Tarnowska, Pani Aneta Paciorek – sekretarz Samorządu Uczniowskiego ZSP w Szczucinie a także przedstawiciele Samorządów Uczniowskich wraz z opiekunami z ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, ZSP w Brniu, ZSP w Szczucinie, Gimnazjum w Borkach, Radgoszczy i Gruszowie Wielkim.

Pani dyrektor Marta Chrabąszcz w krótkim przemówieniu zwróciła uwagę, jak ważne jest zaangażowanie uczniów w sprawy lokalne. Zauważyła również, że miarą sukcesów szkoły niekoniecznie muszą być osiągnięcia naukowe uczniów. Najważniejszym celem nauczycieli jest pomoc w rozwijaniu pasji u młodych ludzi, inspirowanie ich do działania. Pani dyrektor stwierdziła, że organizatorzy spotkania, którzy nie pierwszy raz biorą udział w takim przedsięwzięciu, są wizytówką naszej szkoły. Uczniowie, którzy poświęcili swój trud i czas na przygotowanie debaty to: Marek Mosio – przewodniczący SU w ZSP nr 1, Agnieszka Starzyk, Rafał Pabijan, Jarosław Skrzyniarz (kl II f) oraz wielu innych uczniów, którzy w większym lub mniejszym stopniu zaangażowani byli
w przygotowanie spotkania.

Debata składała się z dwóch części. Podczas pierwszej zgromadzeni goście odpowiadali na pytania związane z udziałem młodzieży w funkcjonowaniu samorządu lokalnego, zastanawiali się, jaką rolę w tej kwestii odgrywa szkoła. W tej części udział wzięli: Pani Poseł Urszula Augustyn, Pan starosta Robert Pantera, Pan burmistrz Stanisław Początek, Pani dr Marta Chrabąszcz, Agata Kogut, przedstawicielka samorządu uczniowskiego Justyna Chłosta oraz Aneta Paciorek – przedstawicielka SU z ZSP w Szczucinie.

Goście w swoich wypowiedziach zgodnie twierdzili, że działanie młodzieży w samorządzie lokalnym jest niezmiernie ważne i konieczne, gdyż młodzi ludzie to także część społeczeństwa lokalnego. Należy z uwagą wysłuchiwać ich propozycji i pomysłów oraz z zaangażowaniem w nie inwestować. Jak zauważył Pan Robert Pantera, ze względów prawnych powołanie Młodzieżowej Rady Powiatu jest niemożliwe, ale najlepszym rozwiązaniem jest zawiązanie stowarzyszenia, jak np. Stowarzyszenie „Wiedzieć Więcej”. Pan Pantera przypomniał również organizowaną przez stowarzyszenie debatę w DDK. Zwrócił uwagę młodzieży, że uczestniczenie w życiu publicznym zawsze przynosi ze sobą krytykę, czym jednak nie należy się zrażać. Pani Urszula Augustyn popierała tworzenie Młodzieżowych Rad, pod warunkiem że młodzież ma pomysły oraz odwagę, aby je przedstawić. W tej części padały często sformułowania: „chcieć, to móc”, „potrzeba jedynie dobrej woli” , Pana Łączyński powiedział: „Patrząc na tę młodzież, nie boję się o swoją emeryturę”.

W drugiej części udział wzięli: Pani Poseł Urszula Augustyn, Pan starosta Robert Pantera, Pan burmistrz Stanisław Początek, Pani dr Marta Chrabąszcz oraz przedstawiciele samorządów uczniowskich: ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej (Wojciech Król), ZSP w Brniu (Wojciech Rembowski), ZSP w Szczucinie (Aneta Paciorek) oraz gospodarzy – ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej (Marek Mosio). Tematem tej części był „Wpływ młodzieży na decyzje podejmowane przez szkołę”. Goście odpowiadali na pytania dotyczące udziału Samorządu Uczniowskiego w funkcjonowaniu szkoły, zastanawiali się, jak sprawić, by komunikacja między uczniami, nauczycielami, dyrekcją oraz Radą Rodziców była jeszcze lepsza.

Podczas debaty powstał pomysł utworzenia Rady Szkoły, która polepszyłaby komunikację pomiędzy poszczególnymi organami społeczności szkolnej. Pani Urszula Augustyn zwróciła uwagę, że należy znaleźć „złoty środek” – po stronie młodzieży powinny znaleźć się pomysły, po stronie nauczycieli i rodziców – odpowiedzialność i pomoc. Najlepszą formą demokracji w szkole są wybory do SU. Należy rozważnie głosować, a pod koniec kadencji rozliczyć Samorząd z ich działań. Na koniec debaty wypowiedział się pan dr Marek Jachym – opiekun SU z ZSP w Szczucinie. Wspomniał on, że organizacja młodzieży jest bardzo ważna, istotną rolę odgrywają również nauczyciele. Na zakończenie pani Augustyn wspomniała, że: „Szkoła jest organizmem, za który wszyscy są odpowiedzialni”. Pan Robert Pantera radził młodym ludziom, aby wkraczali w świat dorosłych mając oczy otwarte i to właśnie szkoła powinna uczyć umiejętności patrzenia na świat.

Wydarzenie to zapewne na długo pozostanie w pamięci zarówno całej społeczności szkolnej, jak i zaproszonych gości. Dzięki tej bardzo dobrze zorganizowanej debacie możliwa była wymiana zdań oraz dojście do porozumienia, które jest tak niezwykle ważne dla odpowiedniego funkcjonowania społeczności – zarówno szkolnej jak i lokalnej. Organizatorzy oraz goście poruszając różne tematy udowodnili, że młodzież powinna włączać się w życie społeczne, wprowadzając ze sobą pewien rodzaj „świeżości” w działaniach. Mogliśmy nauczyć się, że mimo często odmiennych poglądów, możliwe jest wypracowanie „złotego środka” – wszystko to sprawi, że życie w naszej Małej Ojczyźnie będzie lepsze.

Anna Mamulska i Beata Owsiak (klasa dziennikarska – II d)

źródło: ZSP nr1 w Dąbrowie T.

fot. Magda Jachym


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 4 kwietnia 2012 o 18:28
    WR :
    Koleżanki Redaktorki z II D - nie zmuszajcie mnie do wymiany dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, legitymacji szkolnej i dziennikarskiej etc. Pozdrawiam Wojciech Rembowski
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  2. 4 kwietnia 2012 o 20:29
    BigBrother :
    Wspaniała inicjatywa, wspaniali goście. Spotkanie na poziomie:)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 4)
  3. 4 kwietnia 2012 o 22:49
    sobietakija :
    Koleżanka Magda nie tylko takie zdjęcia robi: http://mj-photographs.blogspot.com/ Wzroku oderwać nie można:D
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)
  4. 5 kwietnia 2012 o 23:44
    logik :
    Zastanawiam się ,czy skorzystaliście z obecności Pani Wiceprezes Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży Pani Urszuli Augustyn ,by ją zapytać o strajkujących(strajk głodowy w Krakowie i w Warszawie) w obronie nauczania historii w Liceach?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  5. 5 kwietnia 2012 o 23:51
    Dąbrowiak :
    Fajna sprawa powiem wam:) Powodzenia i dalszych sukcesów.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)
  6. 6 kwietnia 2012 o 22:46
    erre :
    Myślę że debata nie dotyczyła historii w szkołach, jak wynika z artykułu;)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)