Centrum Polonii w Brniu pięknieje
Dobiega końca intensywna rewaloryzacja i konserwacja obiektów oraz otoczenia Centrum Polonii w Brniu. Inwestycja, w znacznej mierze współfinansowana z funduszy zewnętrznych, zmierza do przywrócenia pierwotnego wyglądu pięknemu zespołowi dworsko – parkowemu. W październiku obejrzymy tego efekty.
Prace nad przywróceniem zespołowi dworsko – parkowemu w Brniu pierwotnego charakteru nabierają tempa. Inwestycja jest współfinansowana m.in. z funduszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Po zakończonej w 2009 r. inwestycji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pn. „Adaptacja pomieszczeń stajni cugowej w zespole dworsko – parkowym w Brniu pod działalność Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji” instytucja wciąż się rozwija.
Na początku w budynku powstały dwie sale konferencyjne wyposażone w sprzęt multimedialny, sala wystawiennicza i przeznaczona do prowadzenia kursów i kółek zainteresowań oraz recepcja. Inwestycja obejmowała także budowę nowoczesnej kotłowni gazowej.
Oprócz prac budowlanych projekt obejmował również wyposażenie budynku. Zakupiono więc gabloty wystawiennicze, komputery i rzutniki multimedialne, ekran LCD, stoły i krzesła. Zakupiono także stylowe meble pasujące do zabytkowego charakteru obiektu.
W trzech salach dworku i budynku stajni cugowej wykonano nagłośnienie. Obiekt wyposażono w instalację alarmową.
W ramach kolejnego projektu (pn. „Rewaloryzacja i konserwacja zabytkowego zespołu dworsko – parkowego w Brniu”) wykonano szereg prac zmierzających do przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Było to możliwe dzięki znacznemu dofinansowaniu zewnętrznemu. Powiat Dąbrowski uzyskał na ten cel prawie 1 mln. 900 tys. zł. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 117 tys. zł. dołożył do inwestycji samorząd.
Inwestycja obejmowała: odtworzenie stawu parkowego, odmulenie i odtworzenie rowu opaskowego oraz rowu odprowadzającego wodę do potoku Młynówka, wycięcie martwych drzew i samosiewów oraz pielęgnację pozostałej roślinności. W miejsce starego drzewostanu posadzono wybrane drzewa liściaste, iglaste oraz krzewy, a wśród nich: cis, buk i grab pospolity, lipa, wiśnia, bukszpan, mahonia, pierwiosnek, róże, głóg. W sumie posadzono tam 27 tys.(!) nowych drzew i krzewów. Prace zakończyły się w maju.
Po realizacji poprzednich inwestycji przyszła kolej na następne zadania zmierzające do przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Obecnie trwają prace przy wykonaniu alejek wraz z drewnianym mostkiem.
Wszystkie prace rewaloryzacyjne i konserwacyjne powinny się zakończyć już wkrótce. Prawdopodobnie już w październiku mieszkańcy powiatu będą mogli podziwiać ich efekty.
us