Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 stycznia 2025 roku
Andrzej, Baltazar, Balcer, Bolemir, Epifania, Kacper, Kasper, Melchior

BUDOWNICTWO. ZALETY I WADY PŁASKIEJ BLACHY

20 września 2019 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Jakie zalety i wady ma blacha płaska jako materiał budowlany na pokrycie dachu?

Na polskim rynku budowlanym już od dłuższego czasu możemy zauważyć trend rosnącej popularności blachy płaskiej stosowanej jako pokrycie dachów oraz elewacji. Ten surowiec wyraźnie wraca do łask, co zdecydowanie jest skutkiem ulepszenia technologi produkcji i parametrów samych materiałów. Dodatkowo blacha okazuje się doskonale licować z nowoczesną architekturą. W poniższym poradniku rozważymy plusy i minusy jej stosowania.

Po pierwsze, należy powiedzieć, że arkusze i rolki blachy płaskiej mogą zawierać materiał wykonany z miedzi, cynku, stali lub aluminium. Oczywiście w ślad za wyborem konkretnych tworzyw w górę idzie cena, ale często także parametry i skuteczność pokrycia dachowego.

Dlaczego warto stosować blachę płaską?

Przede wszystkim blacha pozostaje tworzywem bardzo elastycznym, które fachowcy z łatwością dopasują nawet do rozmaitych kształtów dachu, na przykład przy konstrukcjach zaokrąglonych lub bogatych w rozmaite i nieregularne bryły. Dodatkowo łączenie na rąbek stojący sprawdzające się na przykład w dachach płaskich stanowi doskonale trwałą i zapewniającą szczelność technikę układania blachy. Pod względem temperatur układania zaś barierą poniżej, której nie możemy wykonywać prac z blachą okazuje się dopiero -10 stopni, kiedy to materiał zaczyna pękać. Można zatem śmiało powiedzieć, że blacha płaska pozostaje produktem dobrze dopasowanym do naszego kontynentalnego, europejskiego klimatu.

Dodatkową zaletą jest w przypadku blachy płaskiej uniwersalność, jeśli chodzi o rodzaj zadaszenia, na którym możemy umieścić blaszane pokrycie. Przy doświadczonej ekipie dekarzy blacha zostanie idealnie dopasowana do każdego projektu, niezależnie od kąta nachylenia dachu. Zazwyczaj jednak przy tego rodzaju konstrukcjach staramy się unikać poziomych łączeń dachu, a minimalną długością kładzionej blachy na dachach płaskich staje się odległość od kalenicy do okapu.

Do plusów należy zaliczyć także stosowane dziś w każdym produkcie powłoki antykorozyjne. Dzięki nim blacha płaska zyskuje na żywotności i staje się odporna na niszczycielskie działanie opadów, wilgoci, ale i słońca. Jeżeli zaś do wszystkiego dodamy, że z zakupionych arkuszy możesz wykończyć całość dachu wraz obróbkami i nie pozostawić zbyt wielu odpadów, okazuje się, że spoglądamy na idealny komponent Twojej nowej inwestycji.

Minusy stosowania blachy płaskiej

Jak każdy inny materiał, również blacha płaska ma swoje mankamenty. Można do nich zaliczyć naruszanie warstw ochronnych przy docinaniu, co może skutkować rozwijaniem się rdzy. Konieczne jest więc używanie dedykowanych do danego materiału narzędzi. Trzeba też wspomnieć, że w zależności od wymiarów projektu i ze względu na określoną długość arkuszy i rolek możemy na placu budowy pozostać z wieloma blaszanymi odpadkami. Minus może też stanowić fakt, że przy tego rodzaju surowcu potrzebować będziemy profesjonalnej ekipy dekarzy, absolutnie wykluczone pozostaje samodzielna i półamatorska obróbka. Jeśli jednak chcielibyśmy podjąć się wykonania lub znaleźć najlepszych dekarzy i materiał niezawodne okazują się regionalne i ogólnopolskie hurtownie, takie jak choćby Polskie Centrum Dachowe, które nie tylko są w stanie powiedzieć wiele o własnym towarze, ale i pomogą Ci wybrać jakościowy towar, którego nie znajdziesz w budowlanym markecie.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)