Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

BOOKCROSSING–CENNA AKCJA W DĄBROWIE

31 maja 2024 | Brak komentarzy

Ogromną popularnością cieszyła się w Dąbrowie Tarnowskiej akcja bookcrossingu zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną przed urzędem miejskim.

Każdy mieszkaniec czy przechodzień mógł zabrać ze sobą do domu książkę z uwolnionych zasobów MBP, pochodzących min. z bookcrosingu.

Podczas XXI edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek skwerek przed urzędem miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej posłużył za strefę wolnych książek, a dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, jej dyrekcji, zaangażowanym pracownikom i wolontariuszom udało się rozpromować wśród mieszkańców (i nie tylko) ideę uwalniania książek, nadać im nowe życie i obdarować nimi chętnych czytelników. A było czym, i to bez limitu! Przy okazji tegorocznej akcji można było się przekonać, że do części osób kochających książki nie dotarła jeszcze idea bookcrossingu i booksharingu. Czytelnicy, zachęcani do zabierania książek przez radosną i pomocną grupę biblioteczną, byli zdziwieni, że za książki nie trzeba płacić i że można zabrać do domu więcej niż jedną. Można było, oczywiście za darmo i bez limitu! W akcji chodziło o to, aby książki krążyły wśród ludzi.

Pracownicy MBP świetnie zaaranżowali centralną ekspozycję książkową, gdzie za ekspozytor posłużył ukwiecony klomb w centrum skwerku przed urzędem miejskim. Książki były widoczne przez przechodniów, łatwo dostępne, a każdy z czytelników mógł się zatrzymać, pochylić nad wybraną pozycją i rozważyć, czy to właśnie tę lekturę zabierze ze sobą do domu. Oczywiście – jak w rankingu pisarzy mogących utrzymać się z pisania książek – największą popularnością cieszyły się bajki dla dzieci, które zostały uwolnione jako pierwsze. A były wśród nich takie perełki, jak książki dzieciństwa wielu pokoleń: „Serce” Zygmunta Amicisa, „Baśnie i legendy” Henryka Sienkiewicza, dawne wydanie „Bajek” Marii Konopnickiej.

Wielbiciele poezji – zwłaszcza tej wydanej nakładem niezastąpionego „Ossolineum” – również znaleźli coś dla siebie. Tadeusz Boy – Żeleński, Bolesław Leśmian, Cyprian Kamil Norwid, ale też… „Wybór poezji” Thomasa S. Eliota, czy nawet opracowanie „Helikon sarmacki. Wątki i tematy polskiej poezji barokowej”. A znakomite Ossolineum to nie tylko poezja.

Można było zaopatrzyć się w ambitną prozę, np. eseje Audena „Szekspirowskie miasto”, Andrzeja Wernera „Pasja i nuda” – zbiór felietonów wydanych nakładem Biblioteki Kwartalnika Politycznego „Krytyka”. Uwielbiający filozofię także znaleźli coś dla siebie.
Łaknący opracowań historyczno-literackich i/lub krytycznych mogli przygarnąć m.in. „Awangardę” Stanisława Jaworskiego z Biblioteki „Polonistyki” czy znany wszystkim klasyk – tomy „Młodej Polski” Kazimierza Wyki itp. Było mnóstwo klasyki literatury polskiej i światowej, w tym książki z kanonu lektur z lat ubiegłych i obecnego kanonu lektur. Dawne wydania historii powszechnej i historii Polski z różnych okresów – opracowania w częściach i w całości także były na wyciągnięcie ręki. Było oczywiście też coś dla „masowego czytelnika” – wydania znanych Harlequinów. Nie zabrakło książek dla młodzieży, popularnonaukowych i typowo rozrywkowych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i tym sposobem z kilkuset książek do rozdania uwolniono ponad 300 pozycji.

MBP w Dąbrowie Tarnowskiej jak co roku włączyło się w obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek (tym razem XXI już edycji). Celem święta i akcji bookcrossingowej jest promowanie idei uwalniania książek czyli pozostawiania przeczytanych pozycji w miejscach ogólnodostępnych i do tego przeznaczonych. Nadrzędnym celem jest promocja literatury i czytelnictwa, zwłaszcza że do rozdania trafiają prawdziwe literackie perełki.

Dla tych, którzy chcą oddać przeczytane już książki, w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej od lat funkcjonują wyznaczone półki, gdzie można zostawić takie pozycje, by inni mogli je później „przygarnąć”. Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek organizowane jest przez Fundację Bookcrossing Polska, a Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kozaczkowej co roku z sukcesami bierze w niej udział.

Bookcrossing to niekonwencjonalna, ale skuteczna i coraz bardziej znana forma popularyzowania czytelnictwa. To rodzaj „ruchomej biblioteki” bez własnej siedziby i kart bibliotecznych. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą czytać wartościowe książki, nie chcąc przy tym korzystać z konwencjonalnej formy wypożyczania i zwrotów w bibliotece i tych, którzy pragną skompletować swój księgozbiór domowy, zapełniając go starszymi znakomitymi wydawnictwami.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)