BIURO OPEN SPACE – NIE ZAWSZE TAK IDEALNE, JAK JE MALUJĄ
Artykuł Partnera
Biura typu open space pojawiły się już kilkanaście lat temu, niosąc za sobą możliwości nowoczesnego sposobu wykorzystania przestrzeni.
Pozostawienie otwartego pomieszczenia, w którym kolejno aranżuje się stanowiska pracy było jednym z wielu sposobów przedsiębiorców na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem całego biura, przy jednoczesnej poprawie komunikacji pomiędzy pracownikami.
Otwarta przestrzeń stanowi bowiem ułatwienie interakcji, a przy tym sprzyja nawiązywaniu kontaktów. Codziennie, widząc i gawędząc z pracownikami, znacznie łatwiej jest ich poznać, przez co relacje panujące w zespole ulegają zacieśnieniu. Co więcej, open space sprzyja również burzy mózgów, co jest w stanie zaowocować zupełnie nowymi pomysłami, będącymi gotów do wdrożenia w firmie. I chociaż open space przez dłuższy czas zdawał się nie mieć wad, dziś już je znamy. Największą stanowi przede wszystkim hałas, o którego wpływie na zdolność pracownika do koncentracji opowiemy w dalszej części tego artykułu.
Hałas w miejscu pracy i negatywne konsekwencje jego występowania
Badania przeprowadzane przez ekspertów jasno wykazują, że środowisko akustyczne wpływa zarówno na samopoczucie, jak i skuteczność niemal każdego z nas. Mimo tego, że tolerancja na hałas jest inna u każdego z nas, nikt nie przepada za długim przebywaniem w miejscu, gdzie panuje istny harmider, a ilość drażniących dźwięków zdaje się wykraczać poza dopuszczalną skalę. Hałaśliwe miejsca pracy bardzo często powodują irytację, a także znacząco utrudniają skupienie się na wykonywaniu powierzonych czynności.
W jednym z przeprowadzonych badań potwierdzono, że wydajność pracy znacznie spada w momencie gdy w otoczeniu prowadzone są wyraźnie słyszalne konwersacje pomiędzy pracownikami. Wnioski wysuwają się same: przestrzeń typu open space pozbawiona rozwiązań akustycznych przekłada się na niższą wydajność wśród pracowników. Wysoki poziom hałasu w biurze osłabia natomiast zdolność do koncentracji, przekładając się na wydajność konkretnych pracowników. Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, przebywanie w pomieszczeniach, w których natężenie hałasu jest zbyt intensywne, powoduje podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia snu, a także narażają na wystąpienie choroby wieńcowej. Te informacje stawiają projektantów biur przed nowym wyzwaniem, jakim jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dla wszystkich pracowników – zwłaszcza pod względem akustycznym.
Poznaj aktualne rozwiązania akustyczne do przestrzeni biurowych
Współczesny rynek obfity jest w szereg rozwiązań i produktów, które skutecznie pochłaniają dźwięk, niwelują nadmierny hałas bądź całkowicie od niego odcinają. Jednym z nich są między innymi specjalne kabiny akustyczne. Wykonane z zabudowanych oraz łączonych paneli w systemie profili aluminiowych, różnią się między sobą kształtem – ich funkcja jest jednak taka sama. To właśnie one mają za zadanie izolować lub tłumić dźwięki, zapewniając zachowanie wysokiego poziomu komfortu w miejscu pracy. Przykład tego typu zabudowy akustycznej można zobaczyć na stronie producenta Omega System: silentsystem.info.pl/rozwiazania-dla-biura/budki-akustyczne/kabina-akustyczna-k01/. Kabina akustyczna stanowi doskonałe oddzielenie pracownika od hałasu panującego w biurze i pozwala na osiągnięcie lepszych wyników. Wszystko to dzięki większemu skupieniu. Dodatkowo, kabiny mogą zostać wyposażone w szereg opcji, takich jak aktywna wentylacja, oświetlenie z regulacją natężenia światła, a także ładowarki USB.
Oprócz kabin, coraz częściej w biurach open space stawia się specjalne panele akustyczne, które pozwalają na kreatywny podział przestrzeni w najlepszy dla pracowników sposób. Materiały, z jakich produkowane są nowoczesne zabudowy akustyczne są dodatkowo trwałe i odporne na ścieranie; nie kruszą się, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości.