Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Biblioteka siedemdziesięciolatka

12 maja 2016 | Brak komentarzy

– Kiedyś napisano w prasie o naszej bibliotece „prawdziwy pawilon książki”, a nawet „pałac książki”, a dziś mówi się o „galeriach książki” – powiedziała Jadwiga Kusior podczas uroczystych obchodów 70 – lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Był tym większy powód do świętowania, że przygotowana z rozmachem, piękna impreza uświetniła bogaty program Tygodnia Bibliotek i Dzień Bibliotekarza w dąbrowskiej książnicy.

Aż trudno uwierzyć, że dąbrowska biblioteka ma już 70 lat! Szacowna „staruszka” nie wygląda wcale wiekowo, a przez kilka dziesięcioleci pełni z powodzeniem swoje funkcje oświatowo – kulturalne i będzie je na pewno pełniła przez kolejne jubileusze. Jej działalności nie zniszczyły pierwsza i druga wojna światowa, które co prawda przyniosły ze sobą niemal całkowite unicestwienie, bogatych jak na tamte czasy, księgozbiorów, ale biblioteka zdołała się odrodzić. Nawet czasy komunistyczne nie powstrzymały oświatowych starań dąbrowskiej książnicy – choć brakowało pieniędzy na podstawowe cele statutowe, a księgozbiór ubożał. W czasy współczesne biblioteka wkroczyła z pięknie odnowionym wnętrzem, poszerzoną działalnością kulturalno – oświatową, zbiorami liczącymi ok. 100 tys. woluminów; łącząc piękną tradycję (także lokalną) z nowoczesnością i wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników.

Z okazji 70 – lecia dąbrowskiej biblioteki odsłonięto przed jej budynkiem jubileuszową księgę z piękną łacińską sentencją „Amor librorum nos unit” (miłość do książek nas jednoczy).

Na uroczyste obchody 70 – lecia biblioteki  przybyli szacowni goście z wszystkich okolicznych bibliotek, ale również z małopolskich książnic (w tym także krakowskiej). Były osoby zasłużone dla dąbrowskiej biblioteki i związane ze światem bibliotek. Przybyli również przedstawiciele władz i jednostek samorządowych.

Wśród szczególnych gości znalazły się Krystyna Ludwicka i Maria Pietracha córki lokalnej poetki Marii Kozaczkowej, której imieniem została nazwana biblioteka.

– MBP stale podnosi swój standard oraz staje się coraz bardziej atrakcyjną i przyjazną dla środowiska. Kadra stara się kierować profesjonalną, przyjazną i otwartą postawą wobec użytkowników oraz wysoką jakością usług. Działa tak, aby użytkownicy stali się odbiorcami doznań estetycznych oraz współtworzyli jej działalność. Dąży do tworzenia przestrzeni dla mieszkańców z inicjatywą, budowania społeczeństwa obywatelskiego i wspierania aktywności lokalnej. Wszystko to sprawia, że biblioteka, której tradycje sięgają początku XIX wieku, staje się atrakcyjnym miejscem na mapie miasta. Tu najważniejszy jest czytelnik – podkreślił w swojej przemowie dyrektor biblioteki Jadwiga Kusior.

Jadwiga Kusior przedstawiła obszerny rys historyczny dąbrowskiej biblioteki uwzględniający zwłaszcza najważniejsze dla książnicy daty i wydarzenia oraz osoby szczególnie dla niej zasłużone, a wśród nich zwł. dyrektorów kierujących placówką na przełomie tych lat, pracowników – obecnych i na emeryturze.

Uroczystość była też znakomitą okazją do odznaczenia osób zasłużonych nie tylko dla dąbrowskiej biblioteki, ale także bibliotekarstwa i lokalnej kultury.

W zeszłym roku biblioteka za całokształt działalności została uhonorowana prestiżowym medalem „Bibliotheca Magna Perennisque”.

Odznaczenia i medale podczas uroczystości odebrali: Marta Stachura, Zdzisław Banaś, Anna Miodowska – Zawiślak. Listy gratulacyjne otrzymały: Anna Kaczówka i Anna Galus. Dyrektor biblioteki Jadwiga Kusior przyznała także wyróżnienia swoim pracownikom: Edycie Więcek, Lucynie Kiwior i Annie Miodowskiej – Zawiślak.

List gratulacyjny Jadwidze Kusior wręczył burmistrz Krzysztof Kaczmarski, który również zabrał głos podczas obchodów.

– Serdecznie dziękujemy burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofowi Kaczmarskiemu, zastępcy burmistrza Stanisławowi Ryczkowi, radzie miejskiej z przewodniczącym Jackiem Saratem za mecenat, dzięki któremu możemy realizować swoje zadania i cele statutowe. – powiedziała Jadwiga Kusior.

Dyrektor biblioteki podziękowała także byłemu burmistrzowi Stanisławowi Początkowi, który wraz z ówczesnym samorządem doprowadził do gruntownej odnowy biblioteki.

Początek przekazał również w swoim i starosty imieniu list gratulacyjny, który odczytał. Bibliotekę nazwał pięknie „miejscem spotkań książek z czytelnikami” i określił ją jako „jedną z form przekazywania dorobku intelektualnego narodu”.

– 20 z tych 70. lat mogę sobie zapisać, w pewnym stopniu. Od 1998 do 2014 r. współpracowałem z biblioteką i Panią dyrektor. To, co jest wewnątrz, to jest Jej zasługa; mniej samorządu.

Tutaj zawsze było widać postęp. Zawsze dwa kroki do przodu w stosunku do innych placówek. Mimo rozszerzającej się we współczesnym świecie cywilizacji obrazu dąbrowska biblioteka potrafi przekonać, że warto sięgać po słowa, a nawet po całe książki – powiedział Stanisław Początek.

Podziękowania, listy gratulacyjne i kwiaty z okazji jubileuszu biblioteki wręcz płynęły „żywym strumieniem” na ręce Jadwigi Kusior.

– „Pałac książki” – w tej chwili biblioteka kierowana przez Panią dyrektor na to miano na pewno zasługuje – powiedział, odnosząc się do wystąpienia Jadwigi Kusior, Jerzy Woźniakiewicz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Symbolicznym mottem uroczystości mogły stać się również słowa Marii Pietrachy – córki patronki biblioteki, która zacytowała wiersz swojej matki: „Do książki”.

Uroczystość uświetniła wystawa prac Agnieszki Wrony – Łapy pt. „Nastroje” oraz występ Jakuba Michalskiego. Zgromadzeni bardzo licznie na auli bibliotecznej mogli usłyszeć jego genialne interpretacje muzyczne poezji Leonarda Cohena, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Były również tak znane utwory, jak „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz „Lokomotywa” Juliana Tuwima.

Każdy z uczestników otrzymał jubileuszową publikację poświęconą historii i działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej z uwzględnieniem jej szerokiej oferty kulturalnej.

Życzymy bibliotece, jej dyrektor Jadwidze Kusior, wszystkim pracownikom zaangażowanym w działanie i rozwój placówki dalszej tak owocnej pracy i kolejnych jubileuszów.   

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)