Biały mostek doczekał się odbudowy
W zespole dworsko – parkowym w Brniu zakończono już kolejny etap rewaloryzacji parku, który obejmował wykonanie alejek spacerowych oraz odbudowę białego mostku na kanale wodnym.
Mostek powstał na przełomie XIX i XX wieku za sprawą ówczesnego właściciela dóbr breńskich Jana Franciszka Konopki. Obecna odbudowa zachowuje cechy pierwowzoru. Mostek zbudowany został z bali dębowych mocowanych na fundamentowych ławach.
Realizacja tego zadania jest kontynuacją prac związanych z rewaloryzacją zabytkowego zespołu dworsko – parkowego w Brniu zmierzającą do przywrócenia mu pierwotnego wyglądu ogrodu francuskiego.
Zespół dworsko – parkowy powstał w latach 1750 – 1760. Jego założycielem był Książe Józef Czartoryski. Całość założenia została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów Pfaffinera. Park skomponowany został w stylu wersalskim a zieleń uformowana była w sposób geometryczny. Drzewa strzyżono w rozmaite kształty, tworzono ściany z niszami, a w nich stały mitologiczne rzeźby. W całość wkomponowana była sadzawka w kształcie podkowy, z romantycznym mostkiem łączącym park z dworkiem.
Po II wojnie światowej parcelacja majątków ziemskich nie oszczędziła również Brnia. Przez długie lata brak odpowiednich środków finansowych na odnowę oraz zabezpieczenie tego zabytku powodował degradację i zniszczenie.
Samorząd Powiatu Dąbrowskiego w celu uchronienia tej perły architektury dworsko – parkowej, zagospodarowania obiektu oraz przywrócenia go dla społeczeństwa, postanowił odnowić zabytek, przeznaczając go pod działalność kulturotwórczą.
Starania samorządu powiatu w zakresie odnowy całego kompleksu dworsko – parkowego są już widoczne. Skutecznie pozyskiwane na ten cel fundusze zewnętrzne sprawiają, że ten niezwykły obiekt powoli odzyskuje swoją świetność i blask.
źródło: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie T.