Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

Bezpieczne zakupy-porady dąbrowskich policjantów

21 marca 2016 | Brak komentarzy

Szybkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. W sklepach i na targowiskach więcej niż zazwyczaj osób robi zakupy. W tej wielkiej gorączce zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Robiąc zakupy bądźmy ostrożni i zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Niestety tłok, ścisk i kolejki, to doskonałe warunki do działania dla kieszonkowców.

Przed świętami ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Nasze zachowania stają się rutynowe i wykonywane automatycznie. Do momentu, kiedy zadajemy sobie pytanie: „Gdzie jest mój portfel? Przecież przed chwilą trzymałem go w ręku, wkładałem do kieszeni!?”.

Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione.

Jak sobie z tym radzić? Oto kilka prostych wskazówek.

Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją. Ważne jest jednak to, aby podczas wpisywania numeru PIN w bankomacie zawsze zasłaniać klawiaturę. Przyczyną są nie tylko spojrzenia osób postronnych, ale fakt montowania przez przestępców tzw. skimmerów, czyli urządzeń do kopiowania informacji zawartych na karcie, umożliwiających jej późniejsze zduplikowanie. Nie pozwalają one jednak poznać numeru PIN-u. Dlatego są montowane w parze z ukrytymi kamerami. Wobec tego widzimy, że zasłanianie klawiatury dość skutecznie chroni nas przed ukrytymi w bankomatach kamerami.

Łupem złodziei kieszonkowych padają nie tylko drobne przedmioty, ale też samochody. Większość osób myśli, że ten problem ich nie dotknie, bo ich auto ma doskonały alarm. Niestety jest inaczej. Jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki – najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy, a naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i okazuje się, że ich też nie ma. W ten sposób działają grupy złodziei kieszonkowych. Kradzież każdego auta jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową. Nawet najlepszy alarm nie zadziała, jeżeli został dezaktywowany oryginalnym pilotem. Nie zadziała także immobiliser, gdyż kluczyk był także oryginalny.

Bezpieczne zakupy w sieci

Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Również przed świętami. To wygodny sposób dokonywania zakupów, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, nie tracimy też godzin, które zazwyczaj trzeba spędzić na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Radzimy, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

* przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
* korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
* przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;
* przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane * przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze – warto skorzystać z takiej opcji;
* płacąc przelewem nie dokonujmy kopiowania numeru konta z oferty zamówienia do formularza przelewu na naszym koncie, gdyż często się zdarza skopiowany numer w schowku zostaje podmieniony na numer konta oszusta, dlatego radzimy wpisywać numer do przelewu ręcznie;
* gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
* otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
* zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
* kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;
* jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

KP Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)